טעויות הנהיגה שאתם כנראה גם עושים

פורסם:  01.05.18

כנהגים על הכביש קל מאד להצביע על טעויות שנהגים אחרים עושים, אך מה עם הטעויות שאנחנו עושים? בין אם אנחנו מודעים לכך או לא – יש לא מעט כאלה, מסתבר. רכזנו בשבילכם רשימה חלקית כדי שתוכלו לתקן. לפחות חלק מהן

יובל בנר


טעויות על הכביש כולם עושים, פשוט נדמה לנו שהן תמיד נעשות ע"י נהגים אחרים, אך לפעמים גם אנחנו נתפסים בטעות בלתי נעימה ולעיתים אף מסוכנת. לרוב הדבר נגמר ברגע של בהלה אך לעיתים זה נגמר גרוע יותר, בתאונה. נכון, במרבית המקרים העלות הכלכלית של התאונה הינה מינורית, הודות לביטוח המקיף, אך הנזק הנפשי, הפציעות והכאבים רחוקים מלהיות קלים, במיוחד אם נגרם נזק למישהו יקר ואהוב עלינו. אז כדי שכולנו נצלח את הנסיעה הבאה ונחזור הביתה בשלום, הנה כמה נקודות קטנות לשיפור, כאלה שכמעט כולנו חוטאים בהם.

לא מאותתים

בסך הכל פעולה פשוטה, מכוון האיתות נמצא במרחק שליחת אצבע ממנוחתה על ההגה ובכל זאת רבים בוחרים, במודע או שלא, לוותר על הפעולה הזו. חשיבותה ברורה, היא עוזרת לנהגים שמסביבכם לדעת מה אתם עומדים לעשות כדי לא להיות מופתעים ולעשות טעויות קשות יותר. כדי לתקן – פשוט ליצור את ההרגל, כל פניה, כל מעבר נתיב, אפילו אם מדובר בכניסה לחניה, תזכה לאיתות. כשהרגל זה יתקבע תאותתו כמו מלכים.

התעסקות בנייד

איך לא, לחבר זה יש סעיף משל עצמו. עם כל מה שאנחנו יודעים על בטיחות בנהיגה בשנות 2018 – הסטטיסטיקות, התאונות, הקנסות ומבצעי האכיפה – נראה שחלק ניכר מהנהגים עדיין לא מסוגלים להוריד את הידיים, ולצערנו גם היעינים, מהטלפון הסלולרי אפילו לנסיעה קצרה. הפיתרון הוא להכין הכל מראש, בין אם זה דיבורית מחוברת, אפליקציה לנהיגה וניווט מכוילת ומוכנה מראש ולדעת היטב ובוודאות שבזמן הקרוב אין הודעות. אגב, יש נוסע לידך? נפלא, קיבלת הקראת הודעות בחינם.

הסחות דעת

הסחות דעת הינו האב הרוחני של ההתעסקות בטלפון, אך הוא כולל בתוכו עוד עשרות ואף מאות פעולות קטנות שנעשות בהיסח הדעת, כמו חיפוש מטבעות, התעסקות ברדיו, במערכת הניווט, חיפוש אחר כפתור מסויים או בהיה בנוף הפראי של גוש דן המשתרע מהחלון בזמן הפקק היומי. כל הסחה קטנה כזו, שיכולה לקחת 1-3 שניות מינימום, פירושה עשרות עד מאות מטרים שהרכב נוסע ללא נהג כלל. לכן הכינו את הרכב מראש, סדרו אותו בצורה נוחה, כזו שלא תגרום לחיפושים והסחות וארגנו הכל עד כמה שאפשר מראש. כך עיניך ישארו על הכביש לפרק הזמן הארוך ביותר.

התמקמות לא נכונה במושב

לכאורה עניין פשוט הנקבע לפי נוחות הנהג? לא ולא. מסתבר שלתנוחת הישיבה יש משמעות רבה הן ליכולתך לתפעל את הרכב בשגרה ובחירום והן במידת הפגיעה הפיזית שתתרחש במקרה של תאונה, חלילה. לכן, מרחק הישיבה צריך להיות כזה שבתפעול הדוושות יהיו הרגליים כמעט ישרות, משענת הגב צריכה להיות מוטה קלות לאחור והמרחק בין הכתפיים להגה אמור להיות כזה שבזמן סיבוב ההגה הכתפיים נוגעות במשענת המושב. למידע והדגמות על צורת ישיבה נכונה ברכב.

אי שימוש במראות

המראות אמורות להיות חברותיך הטובות ביותר, אלה המלוות אותך בכל פניה, סטייה או מעבר נתיב. בפועל, עלולה להיות אי-הקפדה בפעולה זו, ומעברים שכאלה נעשים ללא מבט מספק, או במבט לקוי מכיוון שכיוון המראות אינו כשורה. ככלל, יש לכוון את המראות כך שנראה כמה שיותר מהשטח שסביב הרכב, עם כמה שפחות שטחים מתים וכמה שפחות חלקים מהרכב שלך משתקפים ממנו. צריך פשוט להתרגל לכך שאין סיבה לראות את הרכב שלך במראה, הוא שם, אל דאגה, יש להשקיע כמה שיותר בשטחים סביבו.

נהיגה במהירות לא מתאימה

בעייה שעובדת לשני הכיוונים, מהירות גבוהה או איטית, ובבסיסה תמיד חוסר תשומת לב או חוסר התחשבות. נסו תמיד להתאים את מהירות הנסיעה לנתיב הנסיעה ולתנאי הדרך. דהיינו, לא לזחול בנתיב המהיר או לדהור בנתיב עמוס מכוניות. נהגים מנוסים יאמרו לכם כי שניהם מסוכנים כמעט באותה מידה.

האצה בצהוב

פשוט אל. האור הצהוב נועד להודיע שהרמזור האדום בדרך. בינינו, לא נגיע לשום מקום אם נגנוב עוד רמזור. ההפך הוא הנכון – תאונות רבות נגרמות בשל כך. מומלץ פשוט להתרגל להימנע בכל מחיר.

כל מה שלא הספקת בבוקר

אכילה, שתייה, גילוח, איפור, החלפת נעליים, הכנסת עדשות – או כל דבר שגורם לך להרגיש חיסכון בזמן בעוד שאתה במכונית. אלו כולן פעולות שחייבות להיעשות מחוץ לזמן הנהיגה. כמובן, במקרה של אכילה ושתייה יש יוצאים מהכלל, הנקודה היא שאין סיבה לפתוח שולחן באוטו. סנדביץ זה בסדר, קפה כדי לשמור על עירנות זה טוב, אבל את ארוחת הגורמה משמנת הידיים כדאי להעביר לשולחן, כמו שאת מריחת המסקרה עדיף להעביר מהמראה הקדמית – למראת האמבטיה בבית. עדיף לכולם.
 קל להעביר ביקורת על כל נהגי ישראל, אך מה לעשות שגם אנחנו לא משולמים. שמירה והקפדה על כללי בטיחות בסיסיים ישמרו על ביטחונך וסביבתך, וזה עוד לפני שדיברנו על החיסכון לטווח הארוך בדלק, תיקונים לרכב, עלויות הביטוח וכדומה. רק תנסו לקבל הצעה לביטוח רכב בשנה שלאחר תאונה ותבינו את ההבדל. בטוח זה הכי חסכוני.
 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס