תעלו על ההגה אבל רדו מהתיבה -
דברים שעדיף לא לעשות כשנוהגים ברכב ידני 

פורסם:  01.05.18

אם אתם נמנים על העובדים עם רגלם השמאלית בזמן נהיגה – בין אם מטעמי חיסכון או מהנאה מנהיגה – הכתבה הזאת היא בשבילכם. מה לעשות ולא לעשות בנהיגה על רכב ידני

יובל בנר


עבור לא מעט נהגים נהיגה ברכב בעל תיבת הילוכים ידנית היא תמצית ההנאה מנהיגה. חלק אחר, הבין את פוטנציאל האמינות ואת מחיר הקניה המצודד הנמוך בממוצע בכ-10% ממחירו הדגם האוטומטי המקביל והחלק האחר, פשוט קיבלו מההורים את הרכב הראשון מיד אחרי הטסט ואמרו יפה תודה. עבור אלה ואחרים, קיבצנו כאן מספר עצות שחשוב ליישם בנהיגה על רכב ידני כדי לשמור על אורך חיי התיבה ועל בטיחותכם האישית.
כמובן, לפני שניגש למנה העיקרית, נזכיר כי תפעול הרכב הוא משני בחשיבותו לתחזוקה ושמירה כללי הבטיחות הבסיסיים בכל הנוגע לרכב. יש תמיד לדאוג לטיפולים תקופתיים במרווחים נכונים, לבדוק את הבלמים במוסך מורשה לפחות פעם בשנה, להקפיד על צמיגים מתאימים וכמובן, תמיד לנוע עם ביטוח רכב בתוקף, עם עדיפות לביטוח רכב מקיף, ככה גם תהיו רגועים יותר.

עם רגל על הקלאץ

נתחיל מהטעות הבסיסית ביותר, זו שבהיסח הדעת אפילו עלולה לגרום לנזק יקר ומיותר. הנחת הרגל על דוושת המצמד, אפילו בצורה העדינה ביותר, גורמת לשחיקה מואצת של המצמד כתוצאה מהמשקל על הדוושה. מכיוון שיש בכל רכב חדש מקום לרגל השמאלית, כבר ממש אין לה מה לחפש על הדוושה, אז פשוט הרפו.
יד על הידית
מאותה משפחה של הרגלים רעים כמו רגל על הקלאץ, מגיעה גם הנחת היד הנונשלנטית על ידית ההילוכים. גם כאן, עקב העובדה שתיבת הילוכים ידנית היא מנגנון מכני די פשוט יחסית, הפעלת לחץ קבוע  על הידית גורמת לכך שמנוף בורר ההילוכים, שאינו נמצא בתזוזה, מתחכך בחלק הנע יחד עם ההילוך נבחר. כתוצאה מכך, מנוף זה נשחק בטרם עת וגורר ביקור מוקדם במוסך, מה גם ששתי הידיים צריכות להיות תמיד על ההגה לטובת שליטה טובה יותר, ולא לנוח להן בחלל הרכב.

ניוטרל כדי לחסוך

כאן מדובר על מהלך של היעדר שליטה ברכב – כאשר במקום לשמור על מהירות אחידה עם הילוך נכון – הנהג מאפשר לרכב להתדרדר ללא שליטה במורדות. במקום, יש לעזור לתהליך הבלימה עם הילוך נמוך ובלימת מנוע ובשום אופן לא "לשבת" על דוושת הבלם ולשרוף את הבלמים. החיסכון בדלק שתקבלו, אגב, הינו זניח יחסית לבלאי הנגרם למערכת הבלמים כתוצאה מבלימה שכזו, לכן יש תמיד לדאוג להיות בהילוך ולשמור על שליטה ברכב.

הילוך בעמידה

כדי לשמור על חלקי תיבת ההילוכים לאורך הזמן הארוך ביותר, כדאי להבין מה גורם לשחיקתם. במסגרת הטעויות האלמותיות שעדיין נלמדות בשיעורי הנהיגה, מסבירים חלק מהמורים כי אין בעיה לעמוד בהילוך עם רגל על הקלאץ' לכמה זמן שתירצו. ובכן, מה שטוב בתאוריה לאו דווקא מתחבר למציאות. במצב בו הקלאץ לחוץ והילוך משולב בעמידה, בעצם נשחק לו המיסב כנגד משטח המצמד המסתובב כנגדו. זוהי אינה שחיקה מסיבית, אך היא בהחלט משפיעה על המיסב ומקצרת את חייו. מה גם שנעים הרבה יותר לעמוד בניוטרל עם רגל חופשית. מאידך, יש להיות בקשר עין עם הסביבה למקרה בו ידרש שילוב מהיר להילוך לטובת התחמקות או התקדמות זריזה.  
מצד אחד – נהיגה ברכב ידני אינה שונה במהותה מנהיגה בכל אחר, אך מצד שני – היא בהחלט מחייבת את הנהג להיות קשוב יותר לרכב על מנת שיצליח לתפעל בצורה חלקה ובטוחה מערכת שהיא בסיסית ביותר להתנהלותו. הבנה בסיסית של פעולת התיבה הידנית יכולה להאריך את חיי הרכב, לחסוך בדלק ואף לשפר באופן מהותי את הנאת הנהיגה שלכם, זכרו זאת בפעם הבאה שאתה עולים על ההגה – ויורדים מתיבת ההילוכים.
 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס