"המכונאי המודרני צריך ידיים עדינות"

 

 

כך אומר דירק דורהופר, מדריך בכיר של חברת Bosch בתחום הדיאגנוסטיקה, שהגיע לישראל כדי להעביר לעובדי לדיקו ומכוני הדיזל העובדים עם החברה קורס בנושא הפיתוחים האחרונים בתחום הזרקת הדלק. 'רכב ותחבורה' מביא כאן ראיון שנערך אתו

דירק דורהופר (Dirk Dőrhőfer) הוא מדריך בכיר של חברת Bosch בתחום הדיאגנוסטיקה. בימים כתיקונם הוא נמצא במרכז מחלקת הדיאגנוסטיקה של החברה, בפלוכינגן שבגרמניה, ומרצה שם בפני המדריכים של Bosch שמפוזרים ב-35 מרכזי ההדרכה של Bosch בעולם, כולל זה שבישראל, שנמצא בחברת לדיקו, נציגתה הוותיקה של חברת Bosch בארץ.
דורהופר הגיע לישראל כדי להעביר לעובדי לדיקו ומכוני הדיזל העובדים עם החברה קורס בנושא הפיתוחים האחרונים בתחום הזרקת הדלק, בעיקר במשאבות לחץ גבוה ומזרקים. הקורס משלב היבטים תיאורטיים עם עבודה מעשית ב"מוסך" של לדיקו.
הקורס עוסק בתכנון ההנדסי של משאבות לחץ גבוה ומזרקים, בבעיות שעלולות להופיע בעקבות בלאי או תקלות, ובדרכי הטיפול בהן. אם בעבר היה נהוג להחליף רכיבים מקולקלים של מערכות הזרקה בלחץ גבוה ברכיבים חדשים, כיום ניתן לשפץ רכיבים אלה ולהחליף את הרכיבים הבלויים או מקולקלים ברכיבים ששופצו על-ידי חברת בוש או נציגיה המורשים, תהליך שחוסך לבעל הרכב כסף, דבר שהוא חשוב תמיד, ובמיוחד בתנאים הכלכליים השוררים היום.

האם כל מוסך מסוגל לטפל במזרקים כאלה?

"בוודאי שלא. כלומר, בעיקרון כל מוסך יכול להקים חדר לשיפוץ מכללים של מערכת מסילה משותפת, לרכוש את הכלים המיוחדים, להכשיר אנשי מקצוע ולבצע את השיפוץ בעצמו, אבל אין לכך הצדקה כלכלית. הדרך הכלכלית לעשות זאת היא שהמוסך יעבור השתלמויות שיאפשרו לו להתמחות בפירוק והרכבה של רכיבים אלה מהרכב, ולהחליף אותם בחלקים חדשים או משופצים.
באופן עקרוני, הטיפול הזה מתחלק לשניים: במהלך תקופת האחריות עובד המוסך המורשה מול חברת Bosch, כלומר בישראל מול חברת לדיקו. במידה ומגיע אליו לקוח עם תקלה – דבר שבדרך כלל לא קורה בשנתיים שבהן הרכב נמצא באחריות – הוא מחליף את החלק הפגום ומתחשבן מול החברה.
לאחר תקופת האחריות עומדת בפני הלקוח אפשרות להמשיך לעבוד מול המוסך המורשה, או מול מכוני דיזל שמצוידים בציוד הדרוש של Bosch. אלה מצידם עדיין עוסקים רק בפירוק והרכבה של הרכיבים, וממשיכים לעבוד מול לדיקו. הם מעבירים ללדיקו את החלק הפגום או הבלוי, אבל כעת יש להם ברירה: לרכוש חלק חדש או חלק משופץ."

האם לא עדיף להחליף בחלק חדש?

"אין שום צורך לעשות זאת. החלקים המשופצים הם באותה האיכות כמו חלק חדש, אבל המחיר שלהם נמוך הרבה יותר. בגרמניה, למשל, מחיר מזרק משופץ הוא מפחות ממחצית מחירו של מזרק חדש. עובדה זו חשובה מאוד במיוחד בתקופה הכלכלית הקשה שבה אנחנו נמצאים."  

למה בעצם אין אפשרות למוסך לשפץ את המכללים בעצמו?
 
"המזרקים החדשים בהם משתמשים במערכות הזרקת דלק מסילה משותפת מורכבים הרבה יותר מאשר המזרקים של פעם. הם מסוגלים להזריק דלק חמש פעמים במהלך כל פעימה. המזרקים גדולים הרבה יותר מאשר מזרקים מהסוג הישן, אבל החלקים הפנימיים שלהם קטנים הרבה יותר, והתנודות שהם מבצעים נמדדות באלפיות המילימטר. לדוגמה, הפתיחה של הארמטורה היא בסדר גודל של 40-45 מיקרון – עשירית מעובייה של שערה מראש אדם!
המתכננים של החברה שלנו לא התכוונו בכלל שתהיה אפשרות לשפץ רכיבים כגון מזרקים, אבל החברה שלנו מבינה שבמצב כלכלי קשה צריך למצוא דרך להוזיל את הטיפול ברכב. המתכננים טענו אמנם שכדי לתקן מזרקים צריך להיות מהנדס מכונות לפחות, וכי לא ניתן לתקן אותם מחוץ למפעל, אבל אנחנו, שעובדים מול השטח, פיתחנו כלים ושיטות המאפשרים תיקון ושיפוץ של מזרקים גם מחוץ למפעלים של החברה. הפעולה אינה פשוטה, אולם המרכזים של Bosch ברחבי העולם – כמו לדיקו בישראל - בהחלט מסוגלים לבצע אותה. אנו מלמדים את מכוני הדיזל כיצד לפרק את המערכות הללו וכיצד לזהות את הבעיות המתעוררות בהן.
המידות הזעירות של רכיבי המערכת מחייבות רמת ניקיון גבוהה הרבה יותר מאשר הייתה נדרשת בעבר. אנו ממליצים כיום למכוני דיזל או מוסכים שעובד עם מערכות אלה להקים בתוך המוסך שלו חדר מיוחד לטיפול במערכות אלה, שכן אפילו גרגר של אבק או צבע שחודר לתוך המזרק ומתיישב על השסתום עלול לשבש את עבודת המזרק לחלוטין."

האם הכוונה לחדר נקי, כמו בחברות היי-טק?

"לא צריך להגזים. הכוונה היא לחדר שיהיה נקי, שיבודד את העבודה על רכיבים אלה מהאוויר המלוכלך שיש בדרך כלל במוסך, אבל בוודאי אין צורך בחדר כמו בהיי-טק עם כניסה כפולה, ועם עובדים שנראים כמו מנתחי לב-פתוח, עם מסכות וכיסוי ראש. רמת הניקיון הדרושה היא כמו זו השוררת בבנין משרדים מודרני, ולכך דרוש בסה"כ חדר פנימי קטן – מספיק אפילו 3x3 מטרים – עם דלת שנסגרת היטב ועם מערכת אוורור עם מסנן שדואגת שהאוויר בתוכו לא יהיה מלוכלך. מוסכי דיזל רבים בגרמניה כבר בנו לעצמם חדרים כאלה, מבלי להיכנס להוצאות גדולות מדי."

למרות שלא מדובר בהשקעה גדולה, נראה כי מדובר בשדרוג משמעותי מבחינה מקצועית.

"נכון. זה מתחיל בדברים הפשוטים ביותר. כפי שכבר ציינתי, הרכיבים שנמצאים בתוך המזרק המודרני הם הרבה יותר קטנים. קוטר הגולה של המזרק הוא 1.5 מ"מ, ואנשים מבוגרים אינם מסוגלים לעתים להבחין בפריטים בגודל כזה. בעיה אחרת היא שמכונאים באופן מסורתי הם אנשים חזקים עם ידיים גדולות, ואנשים כאלה מתקשים לטפל בחלקים הקטנים. אין בעיה כשצריך לפרק משאבה ששוקלת 15 ק"ג, אבל מזרק שכל גודלו הוא כשל "טוש" מהווה בעיה אחרת. מסיבה זו פיתחנו כלי עבודה מיוחדים לטיפול במערכות אלה, שבין היתר מיועדים לסייע לאנשים בעלי ידיים גדולות...
אחד היתרונות של המזרקים שלנו הוא שהם אינם מכילים חלקים מרותכים – הכל ניתן בעיקרון לפירוק והרכבה. יחד עם זאת, לכל בורג וכל חלק יש את מומנט ההידוק שלו, ואי אפשר להדק אף בורג ללא מפתח מומנט המכוון למידה המתאימה. יתר על כן, היום ניתן רק להחליף את הפיה ואת צנרת הלחץ הגבוה, אבל תוך שנה יהיה ניתן להחליף חלקים רבים יותר – מבלי צורך להשקיע סכומי עתק במכשור מדויק ומערכות בדיקה."

מה לגבי החלפה בחלקים לא מקוריים, שלא מתוצרת Bosch?

"קיימים כיום מתחרים בשוק, אבל לדעתי המוצרים שהם מייצרים אינם מגיעים לרמה של המוצרים שלנו. קשה לייצר מוצרים ברמת דיוק כל-כך גבוהה, וברגע שהטולרנסים לא מדויקים, יש בעיות. אני יודע שאל לדיקו מגיעים הרבה מאוד מקרים של מנועים שלא מתפקדים כראוי כתוצאה משימוש בחלפים לא מקוריים."

עד היום היו שתי שיטות נפוצות במנועים בעלי הזרקה בלחץ גבוה: מסילה משותפת ומזרק משאבה. היום עוברים כל יצרני המנועים למסילה משותפת. מדוע?

"מזרק משאבה הוא פתרון מצוין, שמעניק ביצועים טובים וצריכת דלק מעולה, אבל זו השנה האחרונה שנראה אותם, בגלל השינויים בתקינה. עם כניסת תקן יורו 5, אי אפשר יהיה להשתמש במערכת זו, בגלל מסנן החלקיקים. כדי לנקות את המסנן דרושה הזרקה נוספת שלכמות קטנה של דלק לתוך גזי הפליטה, כדי שאלה יישרפו בתוך הממיר וכך ינקו אותו. בשיטת מזרק-משאבה תזמון ההזרקה נעשה באופן מכני, באמצעות גל זיזים, ואין כל אפשרות לבצע הזרקה נוספת. במערכת מסילה משותפת אין כמובן בעיה כזו, ולכן היא תהיה המערכת היחידה בעתיד. 

מנועי דיזל תופסים כיום נתח שוק גדול מאוד במכוניות פרטיות, בנוסף לשליטה האבסולוטית בשוק המשאיות. בישראל, לעומת זאת, המיסוי הירוק מפלה לרעה את מנועי הדיזל וייקר אותם מאוד בעתיד. מה המצב באירופה מבחינה זו? 

"נושא המיסוי הירוק קיים גם באירופה, אבל ההשפעות שלו תלויות בסוג המזהם שנבדק. הדיזל נחשב בזמנו כמנוע נקי הרבה יותר מבנזין, בין היתר משום שהוא נהנה מפליטות CO נמוכות ברבה יותר מאשר כל מנוע בנזין, אבל לאחר מכן התחילו לשים דגש על נושא החלקיקים, ואז הדיזל הפך פתאום להיות המנוע המזהם ביותר, עד שהגיע מסנן החלקיקים.
בגרמניה למשל אגרת הרישוי על מכוניות עם מנועי דיזל גבוהה פי שניים וחצי מאגרת הרישוי על דגמי בנזין, אבל מחיר הסולר נמוך ב-5-6% ממחיר הבנזין, וכמובן צריכת הדלק של מנועי דיזל טובה הרבה יותר, כך שמנועי דיזל משתלמים בעיקר לאנשים בעלי נסועה גבוהה. לאשתי למשל לא כדאי לרכוש מנוע דיזל , אבל לי זה מאוד כדאי."

מה העתיד בכלל של מנועי דיזל, לאור המעבר לדלקים אחרים, מכוניות היברידיות ומכוניות חשמליות?

"בתחום מכוניות הנוסעים המצב הולך להיות קשה, משום שהיצרנים היפניים למשל משקיעים הרבה במחקר ופיתוח, והם מפתחים כיום מנועי בנזין קטנים עם מגדש טורבו כפול והספקים מאוד גבוהים. חברת Bosch מעריכה עם זאת שמנועי הדיזל ימשיכו לשמור על יתרון של 10-20% בצריכת הדלק, וכך שבמכוניות גדולות יותר, כמו דגמי SUV, אין שום היגיון להתקין מנוע בנזין. כך שלדיזל יש עדיין עתיד מבטיח."   

מה ההתרשמות שלך מהרמה המקצועית של אנשי המקצוע בארץ שאותם פגשת?

"ממה שראיתי אנשי המקצוע במכוני הדיזל של Bosch (בלדיקו, דיזל דרומית, דיזל השרון, מכון דיזל אליאס מרג'יה) הם מאוד מיומנים בטיפול במערכות מסילה משותפת, ובציוד מכני בכלל, ואיכות העבודה שלהם, כמו גם רמת הידע התיאורטי שלהם, הן גבוהות."


   

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...