QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
אישה חונה, אישה הולכת: על ההבדלים בין נשים וגברים
ברכב פרטי ובתחבורה הציבורית

09/10/2016
נשים נוהגות אחרת – אבל לא כמו שאתם אולי נוטים לחשוב. מה באמת ההבדלים בין נשים וגברים על הכביש ומה עושים בעולם כדי להתאים את מערכי התחבורה לשני המינים?

שולי מילשטיין


למרות שנדמה שתפקידה של התחבורה היא להביא אותנו מנקודה א' לנקודה ב', לגברים ונשים יש צרכים שונים כשהם משתמשים בתחבורה. בשנים האחרונות נבחנת השונות בין נשים לגברים בהיבט הזה, החל מרכיבה על אופניים, דרך שימוש בכלי רכב פרטיים (מה שאפילו מתבטא בתעריפים שונים של ביטוח החובה, למשל) ועד תחבורה ציבורית. שר התחבורה ישראל כ״ץ מינה את קרן טרנר למנכ״לית המשרד, והאישה הראשונה שמכהנת בתפקיד מאז הקמתו. בסוף חודש יולי פרסם המשרד סקר שערך בקרב מדגם מייצג שבחן את הרגלי השימוש בתחבורה הציבורית בישראל, אופציה שרק שליש מהנשים במדינה – המהוות כ-50% מכלל האוכולוסיה – עושות בה שימוש, על פי הסקר.


תחב״צ: יותר נוסעות, יותר מוטרדות

ממצאי הסקר הוצגו בין היתר גם בכנס של עיריית תל-אביב, ״תחבורה ציבורית ומגדר״, שנערך ביוזמת מיטל להבי, מחזיקת תיק התחבורה בעירייה וגבי לסקי, מחזיקת תיק המגדר והקיימות בעיר. מטרת הכנס הייתה לזהות את הצרכים המיוחדים למשתמשות התחבורה הציבורית. אחת המסקנות שעלו מן הכנס לא צריכה להפתיע אף אחד ובוודאי שלא אף אחת: מערך התחבורה הציבורית תוכנן, נוהל ומנוהל ברובו הכמעט מוחלט על ידי גברים, ומכאן שהתכנון שלו מדיר נשים, לא בהכרח בכוונה תחילה כמו בהיעדר מחשבה.

ישנם הבדלים בולטים מאוד בשימוש בתחבורה ציבורית בין גברים לנשים: בעוד הראשונים השיבו כי הם משתמשים באוטובוס כשהם נוסעים לשירות צבאי, ללימודים או לעבודה, נשים סיפרו כי הן נוסעות באוטובוסים גם לפעולות שגרתיות יותר: סידורים, שירותי בריאות, ליווי קרובים (ילדים והורים) וקניות. "מבחינה פיזית כשנוסעים לקניות, צריך מקום להציב את הסלים והשקיות, ושיהיה נוח לטפס עם עגלה. כשמלווים, צריך מקום ישיבה משותף, מקום להציב בו עגלת ילדים, לרכז כמה ילדים יחד עם מלווה, ואזור נוח להציב הליכון”, אמרה לסקי בראיון לגלובס לאחר הכנס. גם ברשימת הדרישות לשיפור נרשם פער מעניין, ובעוד הנשים הדגישו את חשיבות המהירות, הזמינות, ריבוי מסלולים ולוח זמנים אמין, גברים התמקדו בנוחות הישיבה, הגנה ממזג האוויר, אינטימיות ואפשרות לבידור בזמן הנסיעה.

בנוסף, במרץ השנה הציגה המשטרה בכנסת נתונים לפיהם בחמש השנים האחרונות נפתחו 136 תיקים על הטרדות מיניות בתחבורה הציבורית. "מדובר בנושא שעדיין לא מקבל את הנפח הראוי לו – הטרדות מיניות שעוברות נשים אשר משתמשות בתחבורה הציבורית, סביבה ציבורית בה הן אמורות לחוש בנוח״, אמרה ח״כ מיכל רוזין בדיון שהתקיים ביוזמתה והסבירה כי מדובר בשטח מופקר שלא זוכה לתשומת לב וסיקור תקשורתי בישראל.

מי נתן לך רשיון ילדה?

גם בכל הנוגע לשימוש בכלי רכב פרטי תוכלו לגלות הבדלים מעניינים בין שני המינים: באתר עמותת אור ירוק פורסם, כי נהיגתן של נשים מאופיינת כזהירה יותר, וכתוצאה מכך נמוכה מעורבותן באופן משמעותי בתאונות דרכים קשות (15%) וקטלניות (10%). מנכ״ל העמותה שמואל אבואב אמר ל-ynet בתגובה: "מחקרים רבים מלמדים שנשים נוטלות פחות סיכונים, מגלות יותר אחריות, ומכבדות יותר את החוק. יתרה מזאת, לנשים – ובמיוחד לצעירות – יש השפעה ממתנת על נהגים-גברים. וזה הרבה יותר יעיל מכל מסע הסברה או קמפיין פרסומי”.

סקר נוסף שבחן את מועדון הצרכנות של עובדי חברות ההייטק העלה, כי נשים אדיבות יותר על הכביש, צופרות פחות, מבצעות פחות נסיעות פרטיות על חשבון המעביד, נוהגות לאט יותר ומעורבות פחות בעבירות בתחום ביטוח רכב.

ההבדלים באופי בנהיגה מתבטאים בתמחור פוליסות ביטוח. כתבה שפורסמה במרץ השנה בגלובס הראתה, כי כמה מחברות הביטוח בישראל קובעות מחיר שונה לנשים ולגברים בהתאם להערכת הסיכון שלהם. עם זאת, הפערים בתעריפי ביטוח החובה לרכב הינם נמוכים, מפני שאורח החיים של נשים וגברים מתחת לגיל 40-45 דומה.

תחבורה לנשים

בהתחשב בעובדה שמספר הנשים והגברים בישראל כמעט זהה, אין ספק שעל הגופים האמונים על כך מוטלת משימה גדולה כדי לספק גם את צרכיהן, ולהגן עליהן בעיקר במישור התחבורה הציבורית. כדי לעשות זאת לא צריך להמציא את הגלגל מחדש, אפשר בתור התחלה להסתכל קצת על מה שקורה בעולם. באיטליה למשל פועל בשעות הלילה שרות מוניות לנשים בלבד, ובחניונים רבים שמורים מקומות חניה סמוכים לדלתות הכניסה והיציאה לנשים. ״קרונות ורודים״, בהם מותרת הכניסה לנשים וילדים בלבד, פועלים בברזיל, יפן והודו; ובשבדיה וקנדה זוכות נשים המתגוררות באזורים מרוחקים לליווי מהתחנה ועד היעד הסופי בשעות הלילה.

בשורה התחתונה, השקעה בשיפור מערך התחבורה הציבורית על כל פניו השונים, תשפיע לטובה בעידוד השימוש בה על ידי כל האוכולוסייה, תוביל להפחתת השימוש בכלי רכב פרטיים (ומכאן בזיהום האוויר), תחבר בין המרכז לפריפריה ותביא לשגשוג כלכלי. 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים