קליקAדיל  ציונים גרועים לוואנים במבחני הריסוק קליקAדיל
רוצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיותת

  שרות רכב ותחבורה 

אכזבה רבתי.  ציונים של שניים ושלושה כוכבים שהיו 'מקובלים' לפני כעשור במבחני הריסוק, חוזרים לככב, תרתי משמע, במבחני הריסוק של הוואנים.
מבין כל המסחריות שנבדקו, רק דגם אחד קיבל ציון של חמישה כוכבים, הטרנזיט קסטום מבית פורד. מדובר בדגם מהדור החדש של פורד שזכה לאחרונה בתואר 'וואן השנה 2013' באירופה, ואשר שיווקו עדיין לא החל בישראל. הציון הבטיחותי הושג הן הודות לתכנון הרכב והן הודות לאבזור הבטיחותי הנדיב. פורד טרנזיט קסטום היה הרכב היחיד מבין הנבחנים, שצויד בשש כריות לנוסעים מלפנים, והשיג ציון של 84% בהגנה על מבוגרים, 90% בשמירה על ילדים ו-48% בהגנה על הולכי רגל. עורכי מבחני הריסוק מציינים שקריאות הפגיעה, כפי שנמדדו באמצעות החיישנים שהותקנו על בובות הדמי, הראו עוצמות פגיעה נמוכות בנוסעים. למרות המדידות הטובות, עורכי המבחן מציינים שאנשים בעלי מידות גוף חריגות ו/או מיקום שונה של הגוף מזה הנהוג במבחני הריסוק, כל אלה עלולים להיפגע מלוח המחוונים.
הטרנזיט קסטום קיבל ציון מעולה במבחן הריסוק הצידי העליון, ובמבחן הריסוק הצידי התחתון (פגיעה בעמוד) ההגנה על החזה הייתה סבירה ועל אזור הראש והצוואר – הגנה טובה. בדיקה נוספת היא בדיקת ההגנה על הצוואר בצליפת שוט (Whiplash). מדובר בתאונות שבהן הרכב נפגע מאחור והראש 'נזרק' אחורה, תוך שהוא גורם לפגיעה חזקה בחוליות הצוואר. בבדיקה זו קיבל הטרנזיט ציון בינוני. יחד עם זאת, הציון הכולל של הטרנזיט הוא חמישה כוכבי בטיחות. מדובר, כאמור, בציון טוב מאוד, אם כי לא מעולה. נזכיר כי דגם השאראן של פולקסווגן שהוא מיניוואן גדול עם שבעה מושבים, זכה אף הוא לציון של חמישה כוכבים כשהציון הפרטני להגנה על הנוסעים המבוגרים היה 96%.
ההגנה על רגלי הולכי הרגל אינה אחידה. בחלק מהאזורים הפגוש ומכסה המנוע מספקים הגנה טובה להולכי הרגל שעלולים להיפגע מהרכב, ואילו באזורים אחרים הגיעה היא חמורה יותר. ההגנה לראשם של ילדים או מבוגרים היא נמוכה למדי, גם במקרה זה תלוי באזור הפגיעה בחזית הרכב.
חשוב לציין שחלק מהמסחריות שנבדקו במבחני הריסוק הנוכחיים נמכרות גם ע"י יצרנים אחרים, בשמות אחרים, כמובן. הפיאט סקודו נמכר גם כמותג ה- 'אקספרט' של פיג'ו, וכן כמותג הג'אמפי הידוע של סיטרואן. כולם, כאמור, רכב זהה.  הטראפיק של רנו נמכר כמותג הויוארו (VIVARO ) של אופל וכן כמותג ה- 'פרימסטאר' של ניסאן. גם במקרה זה מדובר באותו רכב בדיוק.

רנו טרפיק: ציון של שני כוכבי בטיחות
מנגד, מהעבר השני, ניצב הטרפיק הוותיק של רנו זכה לציון הנמוך של שני כוכבים בלבד.
הטרפיק הנוכחי הוצג עוד לפני כעשור, ועובדה זו בפירוש ניכרת ברמת הבטיחות הנמוכה שלו. הטרפיק קיבל ציון של 58% בהגנה על הנוסעים הבוגרים, ציון טוב של 79% בהגנה על הילדים, וציון נמוך במיוחד של 28% בהגנה על הולכי הרגל . חשוב להדגיש כי הטרפיק שנבדק כעת יוחלף  בשנת 2013 בדגם מהדור החדש, דגם שצפוי להיות בטוח יותר.
הטראפיק שנבדק כולל אומנם כריות אוויר קדמיות, אך אין כרית אוויר צידית לנוסע היושב לצד הנהג. יחד עם זאת, הפגיעה בבובות הדמי הייתה דומה. לוח המחוונים הוא נקודת התורפה העיקרית בתא הנוסעים. בעוד כלוב התא נותר שלם, התנועה של לוח המחוונים עלולה לסכן את הנהג והנוסע שלידו, ובפרט אם יש להם ממדי גוף חריגים.
עורכי מבחני הריסוק  נתנו לטראפיק ציון טוב בבדיקת התאונה הצידית, אולם לא בוצעה הבדיקה המחמירה יותר של פגיעה בעמוד. הסיבה היא שבטראפיק של רנו לא מותקנת כרית אוויר המגוננת על אזור ראשי הנוסעים. עורכי המחקר מציינים שבבדיקת צליפת- השוט (תאונה מאחור) נתקבלו ממצאים המצביעים על הגנה ירודה לחוליות הצוואר בפגיעה מאחור.
עורכי הבדיקה מציינים שהנהג יכול אומנם לבטל את הפעלת כרית האוויר בעת שילד במושב בטיחות יושב מלפנים, אולם יש בעיה בהיעדר מידע זמין וברור לנהג באשר לסטטוס ההפעלה/ אי-ההפעלה של כרית האוויר בכל רגע נתון.
מבחינת האבזור הבטיחותי, בטראפיק הוותיק לא מותקנת מערכת בקרת יציבות כסטנדרט, וכן הדגם אינו כולל מערכת הגבלת מהירות מובנית כסטנדרט. מערכות אלה, שאינן מוצעות כסטנדרט, אינן עונות על הקריטריונים לניקוד מצד ארגון ה- Euro NCAP. מנגד, בטראפיק מותקנת כסטנדרט מערכת המזכירה לנהג ולנוסעים חגור את חגורת הבטיחות

פלטפורמה ואבזור בטיחותי של מסחריות
באיגוד האירופאי שאמון על ביצוע מבחני הריסוק, ה-EuroNCAP , טוענים כי בניגוד לכלי רכב פרטיים, מרבית המסחריות לא מתוכננות לעמוד במבחני ריסוק נוקשים, כך שבזמן תאונה הם יספקו הגנה נמוכה יחסית לנוסעים .
כבר בנקודה זו חשוב להדגיש שהציון במבחן הריסוק הוא ציון שמשקף את עמידות הרכב בתאונה באותה קטגוריה בלבד. חוקי הפיזיקה קובעים שהמתקף והתנע הם פונקציה של המסה וריבוע המהירות. מכיוון שכך, כל דגם רכב באירופה נבחן בתאונה עם רכב בעל מסה דומה.
המשמעות היא שבתאונה של רכב פרטי קל עם מסחרית, לנוסעי המסחרית יהיה סיכוי גדול משמעותית לצאת ללא פגיעה משמעותית , בהשוואה לנוסעי הרכב הקל, וזאת בשל הבדלי המסה הגדולים בין שני סוגי כלי הרכב. זאת, גם אם הרכב הפרטי זכה לציון המקסימלי של חמישה כוכבי בטיחות במבחן הריסוק. במילים אחרות: המסחריות הגדולות שנבחנו במבחן הריסוק הנוכחי ישרדו טוב יותר את התאונה עם רכב פרטי קל יותר, וזאת למרות שזכו בציון נמוך יחסית במבחן הריסוק. 
 
דר" מיכאל רטינגן, המזכ"ל של ארגון Euro NCAP, ציין כי הבדיקה התמקדה במסחריות המיועדות גם להסעת נוסעים. במרבית המקרים מדובר ברכבים רב-תכליתיים שמיועדים להסעת נוסעים, הובלת סחורות, ובחלק מהמקרים זהו גם תחליף ל-MPV  גדול שמיועד להסעת המשפחה. ד"ר רטינגן קרא ליצרני הרכבים להקדיש יותר מאמץ לשיפור בטיחותו הפסיבית של הרכב, ובעיקר לאבזר את הרכב המסחרי במערכות בטיחותיות מתקדמות שיגנו על חיי הנוסעים בצורה טובה יותר. לדבריו, יצרני הרכב בונים את הוואנים הללו על פלטפורמות של רכב מסחרי, ולא על פלטפורמה של כלי רכב משפחתיים גדולים או דגמי MPV, וזאת למרות שכלי הרכב הללו מציעים גם ורסיות להסעת 8 או 9 נוסעים. התקינה של כלי הרכב המסחריים הללו היא פחות נוקשה, וכפועל יוצא גם רמת הבטיחות המתקבלת היא לרוב נמוכה ובסטנדרטים נמוכים יותר.  
ד"ר רטניגן מציין לשבח את דגם הטרנזיט קסטום החדש של פורד, לדבריו, ניכר שיצרן הרכב הקדיש מאמץ רב לשיפור חזית הרכב ובטיחות הנוסעים, כמו לרמת האבזור הבטיחותי. כך, לדוגמא, הטרנזיט החדש כולל וילון אוויר צידי שסייע מאוד בהפחתת חומרת הפציעה בתאונת הפגיעה הצידית. עוד ציין ד"ר רטינגן כי הטרנזיט זכה לאות הצטיינות של הארגון (אות המכונה ' Euro NCAP’s Advanced rewards scheme') , וזאת בשל העובדה שיצרן הרכב התקין ברכב מערכת בקרת סטייה מהנתיב. בנושא זה שארגון ה-  Euro NCAP יצר לאחרונה סכמה חדשנית שנועדה לעודד את היצרנים להתקין מערכות היי-טק בטיחותיות אקטיביות ברכב, מערכות שתכליתן היא למנוע את התאונה המתקרבת, כשמערכת בקרת סטייה מהנתיב היא אחת מהן. הסכמה ופרוטוקול הבדיקה של כלי הרכב המסחריים הוא שונה במעט מזה של כלי הרכב הפרטיים, כאשר במסחריות ניתן יותר עידוד להתקנת אבזור בטיחותי נדיב וכן ניתן ניקוד עבור תכנון של הרכב המסחרי כך שיתאים טוב יותר לממדיו של הרכב הפרטי (בעיקר לגובהו), וזאת על מנת להפחית ככל האפשר את מידת פגיעותו של הרכב הפרטי בתאונה הפוטנציאלית. 
ד"ר רטניגן מציין שגם פיאט נענתה לתוכנית החדשנית של הארגון, וזאת עם התקנת כרית אוויר קדמית רחבה לנוסעים היושבים מלפנים, וכן התקנת מגביל מהירות ברכב המסחרי, מגביל מהירות המותקן כסטנדר בכל דגמי הסקודו שמשווקים לשוק האירופאי. גם הדגמים המקבילים, האקספרט של פיג'ו והג'אמפי של סיטרואן, מצויידים במערכות הללו.

  
יונדאי i800 , הנמכר באירופה תחת השם H1, שמר על המבנה שלו בהתנגשות החזיתית, כך שהציון הנמוך יחסית לא נגרם עקב תכנון קריסה לקוי. יחד עם זאת, עורכי מבחני הריסוק מציינים שמבנה לוח המחוונים של הרכב הוא מסוכן, ובפועל הוא גורם להחמרת חומרת הפציעה של נוסעים שיושבים מלפנים. הדבר נכון במיוחד עבור נוסעים בעלי ממדי גוף חריגים ו/או שהיו ממוקמים בצורה שונה מול לוח המחוונים בעת התרחשות התאונה.
בבדיקת התאונה הצידית נתקבלו תוצאות 'סבירות', אולם לא בוצעה הבדיקה המחמירה יותר של פגיעה בעמוד. הסיבה היא שה- i800 אינו מצוייד בכרית אוויר המגוננת על הראש. עורכי המחקר מציינים שבבדיקת צליפת- השוט (תאונה מאחור) נתקבלו ממצאים המצביעים על הגנה ירודה לחוליות הצוואר בפגיעה מאחור.
השורה התחתונה היא ציון מאכזב של 55% בהגנה על מבוגרים, ציון מקסימלי שניתן להגנה על הילדים היושבים מלפנים וציון של 75% בהגנה על הילדים מאחור. ברכב זה לא ניתן לנתק את כרית האוויר הקדמית, כך שאסור להושיב ילד במושב בטיחות (ובפרט כשפניו לאחור) במושב זה. ה- i800 קיבל ציון נמוך של 34% בלבד בהגנה על הולכי הרגל. ההגנה על רגלי הנוסעים היא אומנם טובה, אולם קיים סיכון חמור לפגיעה בראשו של הולך הרגל בשעת תאונה. בשקלול כולל, ה-  יונדאי i800 זכה לציון של שלושה כוכבי בטיחות בלבד.
מבחינת האבזור הבטיחותי, ה- i800 כולל מערכת בקרת יציבות כסטנדרט, אולם הוא אינו כולל מערכת המזכירה לחגור את חגורת הבטיחות, וכן הדגם אינו כולל מערכת הגבלת מהירות מובנית.

דגם הג'אמפי של סיטרואן שזכה לאחרונה במכרז של מנהל הרכב הממשלתי, נבחן גם הוא במבחן הריסוק (שהוא רכב זהה  לאקספרט של פיז'ו ולסקודו מבית פיאט). גם כאן, למרות שכריות האוויר סיפקו הגנה טובה, והמרכב שמר על צורתו, מבנה לוח המחוונים החמיר את הפגיעה בנוסעים היושבים מלפנים. הפגיעה בלוח המחוונים הובילה לציון גרוע למדי של 59% בהגנה על המבוגרים. כאן כבר יש שונות רבה בצורת הפגיעה בין נוסעים בעלי ממדי גוף שונים, וזאת בשל המיקום שלהם מול לוח המחוונים בעת התאונה. עורכי מבחני הריסוק ציינו לשבח את כרית האוויר הרחבה שיכולה לגונן גל על נוסע שלישי מלפנים. הנהג יכול לבטל את הפעלת כרית האוויר בעת שילד במושב בטיחות יושב מלפנים, אולם יש בעיה בהיעדר מידע זמין וברור לנהג באשר לסטטוס ההפעלה/ אי-ההפעלה של כרית האוויר בכל רגע נתון.
ילדים במושב האחורי נהנים מהגנה טובה בהרבה, עם ציון של 86%. תכנון החזית של הג'אמפי אינו מספק הגנה טובה להולכי רגל, עם ציון נמוך במיוחד של 26%. הבעיה העיקרית טמונה כאן במבנהו של הפגוש הקדמי שגורם להחמרת הפציעה ברגליו של הולך הרגל. גם מבנהו ומיקומו של מכסה המנוע עשויים לגרום לפציעת ראש חמורה של ילד שנפגע מהרכב.
בעיה נוספת עליה מדווחים עורכי המחקר קשורה למערכת בקרת היציבות האלקטרונית שהותקנה ברכב. האחרונה מוצעת רק כאופציה, והיא אינה עומדת בדרישות ההתקנה שמציב ארגון ה-  meet Euro NCAP. מכיוון שכך, המערכת לא נבדקה כלל. לנהג ולנוסע שלצידו יש מערכת שמזכירה לחגור את חגורות הבטיחות במידה ולא והן לא נחגרו, ומערכת זו עומדת בדרישות הטכניות של הארגון.
בשורה התחתונה: שלוש הדגמים המקבילים הללו זכו, כאמור, לציון משוקלל של שלושה כוכבי בטיחות בלבד.


המשקל מקנה בטיחותהסיכון של הנהג והנוסעים להיהרג בתאונת דרכים, וזאת בסוגי כלי הרכב השונים. במחקר נמצא

במכון הבריטי לחקר התחבורה פרסמו תוצאות מחקר שבדק מהו  כי דגמי ה-  MPV ודגמי ה-  X44 מקנים רמת בטיחות והגנה גבוהים לנוסעים, וזאת בהשוואה לכלי הרכב המשפחתיים. בשפת המספרים התמונה היא מרשימה מאוד:
ממצאי המחקר עולה כי הסיכוי של נהגי ה-  MPVונהגי ה-  X44 להיהרג בתאונת דרכים הוא קטן פי 5 בהשוואה לנהגי כלי הרכב האחרים !. המחקר האחרון נעשה לנוכח הממצאים הפושרים למדי שנמצאו במבחני הריסוק האחרונים שבהם נבחנו מספר דגמי רכב בקטגוריות אלו. הסיבה לפער טמונה בעיקר במשקל הגבוה של כלי הרכב הללו, וזאת במשולב עם המבנה הפיזי החסון שלהם. חשוב להדגיש שהציון במבחני הריסוק ניתן בהתאם לקטגוריה אליה שייך הרכב, ולא ניתן להשוות בדרך זו את מידת התכנון הבטיחותי שבין דגמי רכב הנמצאים בקטגוריות שונות.
.


 


 
רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 
 
הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים