QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
מגמות בענף המשאיות: צריכת דלק מופחת, פליטות נמוכות,
פחות תאונות

3/8/2016
שרות רכב ותחבורה 

החזון של משאיות אוטונומיות נמצא בהישג יד. השנה, לעומת זאת, המגמות האחרונות בענף המשאית יותר פרגמטיות יותר מתמיד. החזון העתידי מונע לא רק מלחצים כלכליים, אלא גם על ידי הרצון שהמשאיות תהיינה בטוחות יותר וידידותיות יותר לסביבה.
במסגרת תערוכת אוטומכניקה ימיגו בקרוב  יותר מ -1,000 מציגים מאפיינים של 'כשירות משאית' , כלומר הצגת פתרונות חדשניים בענף המשאיות.
הטרנדים הבולטים הם הפחתת משקל, הפחתה בפליטת ה- CO2 , אלקטרוניקה ורשתות.
נראה כי כל המגמות  האחרונות במגזר המשאיות מבוססות על ארבעת התנאים הללו.

יותר מטען, פחות צריכת דלק

המגמה ארוכת הטווח בענף המשאיות נמשכת ללא הפוגה ומתעצמת בשנת 2016.
אחרי הכל, ירידה במשקל העצמי של המשאית פירושו מטען גבוה, או לחלופין, צריכת דלק נמוכה. בכל המקרה, זה אומר רכב יעיל יותר. פחות משקל מתחיל ברמת הרכיב.
לדוגמה, מערכות בלימה או סרנים. לדוגמה , מציגי חברת קנור-ברמסה הגרמנית טוענים להפחתת עשרה אחוזים במשקל עבור מערכת בלמים  ST7 החדש שלהם לעומת הדגם הקודם.
יצרני רכיבים מנועים, גופים המייצרים את מעטפת מרכב המשאית (חלקי פח ופלסטיק) מתהדרים גם הם בחיסכון במשקל דומה.
המגמה של "צמצומים" במקרה של מנועי המשאיות באה לידי ביטוי בייצור מנועים קטנים יותר עם אותה תפוקת הכח.
חברת הזנק CarbonTT שואפת לדריסת רגל רחבה בענף המשאיות עם הפחתת משקל כמעט של 50 אחוזים באמצעות שימוש מסיבי בסיבי פחמן כתחליף לפלדה.
בהתבסס על המרכז הטכנולוגי Composite , המעצבים בחומרים קלים של החברה שואבים את השראתם מענף בנייתה מטוסים שפיתחו תהליכים לייצור ההמוני של חלקי פחמן בקנה מידה גדול,
בין יתר, עבור תעשיית המשאית.
כך, לדוגמא, במרכבי קירור כבר הוכיחה החברה האביציונית מה יניתן להיות מושג באמצעות פחמן.
בהתבסס על רכב מסחרי קל שמשקלו הכולל של 3.5 טון, למרכב הקירור יש מטען של 1,500 ק"ג - כמעט 500 ק"ג יותר מאשר רכב בקירור קונבנציונאלי בקטגוריה זו, וזאת  למרות משקל יחידת הקירור והבידוד.


מערכות הינע אלטרנטיביות

עוד ניתן למצוא בתערוכת אוטומכניקה את חברת הסטארט-אפ ב 'Festhalle', אשר מתמחה בנושא של 'השירות של מחר וניידות', היא Orten Electric-Trucks.
החברה מתאימה מערכות הינע  חשמליות לכלי רכב מסחריים קלים קונבנציונליים במשקל של עד  7.5 טון.
התוצאה היא כלי רכב לחלוקה במרכז העיר, אשר פועלים ללא פליטת מזהמים, על פני מרחק עבודה של עד 100 קילומטר.
הדוגמה האחרונה היא E 75 AT, משאית טון 7.5 המבוססת על מרצדס Atego.  טעינת סוללות הפוספט ברזל ליתיום, בשילוב עם מנוע חשמלי שמניב מומנט גבוה של  90 קילוואט / 122 כ"ס .
התוצאה: משאית חלוקה עירונית אידיאלית לכיסוי מרחקים קטנים בסביבת מרכז העיר עם פעולה חשמלית מלאה.
למרות העלויות הגבוהות יותר, משאיות סדרת הייצור הראשונות הם כבר בשימוש יומיומי בערים רבות באירופה.
המגמה היא לא רק לעבר כלי רכב חשמליים מלאים . גז נחשב גם הוא כחלופה ידידותית לסביבה במקום מנוע הדיזל.
עם ההתרחבות המתוכננת של הרשת הקמעונאית, LNG (גז טבעי נוזלי - גז טבעי נוזלי על ידי קירור) או CNG (גז טבעי דחוס - גז טבעי דחוס בלחץ גבוה) יהיה מתאים כחומר תדלוק אלטרנטיבי עם פליטה נמוכה למשאיות.
היתרון כאן טמון באפשרות למשאיות רגילות בקווי הפצה למרחקים ארוכים.  

הכל תחת שליטה

היעד של פליטות נמוכות חייב גם הוא להיות מטופל על ידי ספקי רכיבים ומערכות שמחפשים דרכים נוספות לקצץ בצריכת הדלק.
המגמה הנוכחית היא כלפי  רכיבי מנוע שנשלטים ומפוקדים אלקטרונית ואשר פועלים אך ורק על פי דרישה - ורק אז צורכים חשמל.
הספקטרום נע בין מאווררים לקירור המנוע, באמצעות משאבות קירור, משאבות שמן, מדחסים ומיזוג אוויר.
החידוש האחרון: כאשר המשאית יורדת במדרון, גנרטורים או מדחסים  דואגים למלא את המצברים. מדובר במילוי מצברים, או לחלופין מיכלי אוויר דחוס. הללו יכולים לשחרר את האנרגיה הזו שוב כאשר היא נחוצה.
הכל, כביכול, ללא צריכת אנרגיה נוספת.
 הפוטנציאל לחיסכון באנרגיה של האמצעים השונים - בהתאם להיקף ועוצם את החבילה הכוללת - יכול להיות גבוה , ולהגיע אף לעשרה אחוזים.
חיסכון נוסף בדלק יכול להיות מושג על ידי מערכות שיוט ושליטה חדשות, הנעזרות במערכת GPS . המערכת לא רק תשמור ותתאים את המהירות לתנאי הכביש,  אלא גם, באמצעות GPS, להתאים את המשאית לכביש שלפניה
ללא התערבות הנהג , ותוך השגת חיסכון נוסף בצריכת הדלק.  'הרקע הטופוגרפי' מאוחסן במערכת ובכך הוא מגיב מתוך ראייה הנולד, וזאת בצורה  הדרגתית וטובה יותר מאשר כל נהג.
המערכת יודעת , לדוגמה, לצבור תאוצה לפני טיפוס, או לשייט לפני ירידה. מערכות אלה זמינות כבר במשאיות חדשות רבות תחת שמות שונים כגון בקרת הינע חזויה (PPC), מערכת שיוט  יעילה, חיזוי פעילות וכו'.
כיום, מערכות סיוע ממשיכות לפרוח במגזר המשאיות. בעוד שמערכות נגד החלקה, מערכות בלימת חירום אוטומטיות הן כבר חובה בכלי רכב מסחריים כבדים חדשים,
 לדוגמה, דיימלר השיקה לאחרונה כעוזר בלימת חירום חדש עם הכרה להולכי רגל למשאיות ה- Actros שלה.  ZF איחדה כוחות עם Wabco לייצר את מערכת תמרון ההתחמקות האלקטרונית החדשה שלה עבור משאיות.
המערכת מזהה מכשול נייח, כגון תנועה שנעצרה. מדובר במערכת חכמה מאוד: אם אין עוד מספיק מקום עצירת חירום, באופן אוטומטי המערכת מנווטת את המשאית ליעד בטו סביבה.
מערכת נוספת של ZF היא סיוע בנהיגת כביש. מדובר במערכת שפותחה במקור עבור מכוניות ועכשיו יש להתאים לשימוש במשאיות. ה- HDA לא רק מזהיר את הנהג לפני שהרכב סוטה בפועל מהנתיב,  אלא גם באופן פעיל ועצמאי מנווט את הרכב כדי לשמור שהרכב ישאר באופן אוטומטי בנתיב.


רשתות תקשורת וסנכרון בין משאיות

מפתחי השיטהמכנים את זה 'נהיגה אוטונמית למחצה' ( ‘semi-autonomous driving’) . יחד עם זאת, עבור השלב האחרון לקראת משאית אוטונומית לחלוטין, זה לא מספיק שהמשאית תצויד בכל מיני עוזרים אלקטרוניים, חיישנים, מעבדים מהירים ומנועים חשמליים.
רק כאשר המשאית תוכל לתקשר עם סביבתה באופן מלא, לדוגמה, עם כלי רכב אחרים שנעים סביבה, רק אז היא נוכל להגיע למשאית אוטונומית. במילים אחרות: נוכל לצעוד קדימה רק אם יגיע למשאית כל המידע הדרוש לתפעול באופן עצמאי, כלומר, ללא כל קלט מן הנהג.
באביב השנה, שישה יצרני משאית אירופיים הוכיחו כי זה כבר אפשרי מבחינה טכנית על ידי נסיעה בטורים (platooning) , וזאת בנסיעה מהמטה המשותף שלהם בעיר רוטרדם.
עבור 'אתגר משאית האירופי ", היצרנים השתמשו משאיות המקושרות בינהן ברשת באמצעות WLAN, אשר ברציפות הן החליפו נתונים אחת עם השניה.  התוצאה: השילוב האלקטרוני וזרימת הנתונים המקוונת , כל אלה איפשרו להקטין את המרחק בין משאית למשאית ל- 15 מטרים בלבד.
רק המשאית הראשונה בשרשרת המקושרת באופן אלקטרוני, נשלטה באופן פעיל (וחלקי) על ידי נהג. המשאיות הנוספות 'עקבו' לחלוטין אחרי המשאית הראשונה באמצעות רשתות התקשורת והסנכרון הנובע ממערכות הסיוע, כשהללו יחדיו מבטיחות את האספקט הגבוה ביותר של הבטיחות.
לדברי היצרנים, יתרון נוסף של הנסיעה בטור הוא כלכלה יותר ידידותי סביבה: המשאיות יכולות להשיג חיסכון בדלק של בין שתיים לעשרה אחוזים, בשל הפחתת ההתנגדות לזרימת האוויר, בהתאם למיקום שלהם בטור.
לכן, החזון של משאיות אוטונומיות הוא באמת בהישג יד. בנוסף, הודות לחומרים מודרניים, טכנולוגיות חדשות, מרושת וכלי רכב, המגמות בענף המשאית כבר להצביע על עתיד עם צריכת דלק מופחתת, פליטות נמוכות, מטעדים גבוה ובטיחות יותר. 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים