QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
ועדת הכלכלה דנה בגביית היתר של זכיינית כביש 6
בסך 156 מיליון שקלים

25/11/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה לאחרונה בממצאי מבקר המדינה באשר לעודפי גבייה בסך 156 מיליון שקל של חברת דרך ארץ, המפעילה את כביש 6, שלא הוחזרו לצרכנים. ח"כ איילת נחמיאס ורבין, שמילאה את מקומו של היו"ר, פתחה ואמרה כי אמנם אי אפשר לחשוב איך הייתה נראית מדינת ישראל ללא כביש 6, אך צריך לטפל בבעיות בהם נתקלים הנהגים בכביש בהם הפקקים הרבים לאחרונה וכן ממצאי דוח המבקר שחשף את עודפי הגבייה.
הדיון התקיים לבקשת חבר הכנסת אוסאמה סעדי וחברת הכנסת יעל גרמן, שציינו כי עודפי הגבייה נובעים מהפער שבין גביית הקנסות בפועל לבין הוצאות האכיפה של הזכיינית. כלומר, הקנסות היו אמורים לכסות על הוצאות הגבייה של הזכיינית. ח"כ סעדי ציין כי נקבע שהזכיינית תשקיע בפרויקט תאורה, אך עלותו מסתכמת ב-109 מיליון שקלים בלבד. ח"כ גרמן אמרה כי עודפי הגבייה צריכים לחזור למדינה, והציעה להשקיע את הכסף בקרן למניעת תאונות דרכים. היא הוסיפה ומתחה ביקורת על כך שלאחרונה הכביש פקוק בשעות העומס ולמרות זאת הנהגים משלמים מחיר מלא. ח"כ גרמן הציעה להציב שילוט על מצב התנועה בכביש עוד לפני הכניסה אליו. ח"כ אחמד טיבי, שהגיש הצעת חוק להפחתת תשלום במקרה של עומס, אמר כי יש הסכם בין הזכיינית למשרד האוצר והוסיף כי הוא מקווה שהאוצר יאפשר את מתן ההנחה.
מנכ"ל חברת חוצה ישראל, המפקחת על חברת דרך ארץ המפעילה את הכביש, ראובן לבאון, אמר כי מאז 2004 הופחתו הקנסות באופן הדרגתי כבר 5 פעמים, כדי להתאימן להוצאות בפועל. הוא הוסיף כי הסכום שהצטבר מאז אכן נאמר ב-156 מיליון שקל ונקבע כי יעשה בו שימוש לתועלת המשתמשים בכביש. לדבריו, לאחרונה הופחתו עוד 40% מהקנסות ובאשר ליתרת הסכום הוחלט להשקיע בתאורה, אך עד למועד הביקורת של מבקר המדינה ההסכם בעניין התאורה לא נחתם. נציג האוצר, אלי מורגנשטרן, ציין כי החשבת הכללית אישרה את ההסכם כבר לפני כשנה, ב-4 בדצמבר 2015. ח"כ נחמיאס ורבין אמרה כי זה שערורייה שמאז שום דבר לא התקדם והציבור לא מקבל את מה שמגיע לו. לבאון הודה כי הדבר לקח יותר מדי זמן, אך ציין כי הזכיינית כבר החלה להציב תאורה בכביש. הוא התייחס גם לשאלת הפקקים והשילוט ואמר כי כדי לפתור את הגודש המדינה צריכה להשקיע כמיליארד שקל בכביש, או לחלופין להרחיב צירים מקבילים כמו כביש 444, או לקבוע אגרות דיפרנציאליות. באשר לשילוט עוד לפני הכניסה לכביש אמר לבאון כי מדובר במדיניות שמשרד התחבורה צריך לקבוע.
ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא ביקש לדעת אחרי כמה זמן מתחיל התשלום לצבור קנסות. היועצת המשפטית של חברת דרך ארץ, עו"ד שרון פלורנטין, השיבה כי את שוברי התשלום יש לשלם תוך 14 יום, אך יחד עם הודעת הקנס הראשונה מאפשרת החברה ללקוח המזדמן לשלם את הסכום המקורי ללא הקנס, כך שיש לרשותו כחודש ימים לתשלום ללא קנסות. ח"כ חאג' יחיא דרש לאפשר תקופה ארוכה יותר לתשלום, בין היתר בשל הקשיים בקבלת דואר.
ח"כ נחמיאס ורבין סיכמה את הדיון ואמרה כי הוועדה מייחסת חשיבות רבה להצבת התאורה בכביש, כחלק ממאבקה בקטל בדרכים ומביעה חוסר שביעות רצון מהתקופה הארוכה שלקח להוציא לפועל את הסיכום, שהתקבל כבר באוגוסט 2014 ואושר על ידי החשבת הכללית בדצמבר 2015. היא הוסיפה כי הוועדה דורשת לזרז את העבודות להצבת התאורה וממליצה להגיע לסיכום באשר ליתרת העודפים, בין היתר לצורך שימוש להצבת שילוט על מצב התנועה בכביש 6 מחוץ לכביש. כמו כן ביקשה ח"כ נחמיאס ורבין לבחון את משלוח הודעות התשלום והקנסות, ואמרה כי הדרישה לשלם את החשבונות תוך 14 יום היא תקנה שהציבור לא יכול לעמוד בה ועל כן יש להאריך את התקופה. עוד דרשה ח"כ ורבין מהזכיינית להעביר לוועדה, תוך חודש, נתונים כספיים ובכללם נתונים על רווחיה.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים