QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 תוקף הרישיונות למוניות השירות יוארך בחצי שנה בלבד

10/1/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את בקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה ולהאריך את תקופת הרישיונות לקווי שירות ונסיעות שירות במוניות, אך קבעה כי האישור יהיה לתקופה של חצי שנה ועד סוף יולי 2016, ולא כפי שביקש משרד התחבורה עד סוף 2016. ח"כ דב חנין, שמילא את מקומו של היו"ר, מתח ביקורת על הסחבת המתמשכת במשרד התחבורה, שהחל לטפל בנושא כבל לפני למעלה מ-10 שנים והיה צריך להסדיר את הענף עד סוף 2013, אך מאז ביקש כבר פעמיים מהוועדה להאריך את ההסדר הקיים. הוא הקריא ציטוט של היו"ר הנוכחי של הוועדה, ח"כ איתן כבל, מדברים שאמר בדיון שהתקיים בוועדה בדצמבר 2014. "ח"כ כבל לא היה יושב ראש אך דיבר בדיון שעסק בהסדרת מוניות השירות וכבר אז שאל אם הסאגה הבלתי נגמרת הזאת תסיים אי פעם. יש לו יכולות נבואיות כי מאז זה נמרח ונמרח", אמר ח"כ חנין.
הסדרת קווי השירות ומוניות השירות החלה ב-2005, אך ההסדר נקבע כזמני ב-2010 כאשר בסמכות שר התחבורה להאריכו עד להסדרה כוללת של הענף. בעבר כבר אישרה הוועדה את הארכת ההסדר מספר פעמים, כאשר בפעם האחרונה הוארך ההסדר עד סוף 2015, כשבמשרד התחבורה העריכו כי הטיפול בהסדרה כוללת בענף יסתיים עוד בסוף 2015.
סגנית היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, אמרה כי לבקשת מפעילי הקווים ההסדרה הוארכה. היא הוסיפה כי ועדה בראשות דרור גנון סיימה את עבודתה והמלצותיה הוגשו לשר התחבורה. "הייתה ישיבה אחת אצל השר והיום תתקיים אצלו ישיבה נוספת". מנכ"ל ארגון 15 דקות גיל יעקב, מנכ"ל מועצת המובילים והמסיעים דוד כוכבא וסגנית ראש עיריית תל אביב מיטל להבי, ציינו כי לא הוזמנו להופיע בפני הוועדה. "שנתיים אני מתכתבת עם משרד התחבורה בנושא ולא מקבלת שום תשובה עניינית למעט 'יושבים על המדוכה, חושבים ובודקים'", אמרה להבי. ח"כ חנין אף הזכיר כי ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, בראשותו, ביקשה את הדוח בעניין יחד עם סקר השירות ורשימת קווי השירות החדשים שאפשר להפעיל, ועדיין לא קיבלה את החומרים ממשרד התחבורה.
כוכבא אף התייחס לנושא הרב קו ואמר כי הוא הסיפור המרכזי ובלעדיו לא יהיו מוניות שירות. הוא סיפר כי משרד התחבורה אפשר למונית שירות להגיע לתחנת הרכבת ברמלה, מכוון שאוטובוס לא יכול להיכנס, אבל במקביל כרטיס הרב קו מאפשר את השילוב בין הרכבת לאוטובוס ולא כולל את מונית השירות. לדבריו, בשל כך מונית השירות נשארת ריקה והנוסעים הולכים ברגל 400 מטר כדי להגיע לתחנת האוטובוס הקרובה. מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן, אמר כי מוניות השירות צריכות להיות משולבות ברב קו.
ח"כ תמר זנדברג אמרה כי זה השירות היחיד שעובד בשבת ומשרד התחבורה גורר רגליים בצורה בלתי סבירה. "לא הגיוני שחוק שצריך לשרת אותנו מגביל ואנחנו לא משנים אותו". ח"כ חנין אמר כי בכוונתו להגיש הצעות חוק פרטיות שינסו להתמודד עם החסם בחקיקה. להבי הוסיפה כי זה שירות נחוץ שצריך לספק בכל חלקי העיר, וביקשה שלא לאשר את בקשת משרד התחבורה להארכה של שנה אלא להאריך רישיונות לתקופה קצרה יותר ובמהלכה לעקוב אחר ההתקדמות.
מנכ"ל 15 דקות יעקב טען בדיון כי יש הנחיה של דובר משרד התחבורה שלא להיפגש עם ארגוני התחבורה, והוסיף כי המושב שרצה הארגון להעביר למשרד התחבורה הועבר רק דרך הדיונים בוועדת הכלכלה. עם זאת, חן ציין כי הוא לא מכיר הנחיה כזו. יעקב הוסיף כי השילוב של מוניות השירות צריך להיות גם בסובסידיה, כדי שהנוסעים לא ישלמו מחירים מופקעים. חבר ארגון מוניות השירות, בן בדרי, אמר כי בלי השילוב בסובסידיה אין עתיד לענף, וציין כי מ-2,400 מוניות שפעלו בענף לפני עשור המספר ירד ל-700-800 שיפעלו השנה. נציג האוצר, אלון מסר, אמר כי "ברור שצריך רפורמה אך אני לא יודע להגיד אם היא תכלול סבסוד. הסבסוד הוא אמצעי ולא מטרה, אם אפשר לתת שירות בלי סבסוד זה מצוין". היו"ר חנין אמר בתגובה כי הוועדה תפנה לשר האוצר בבקשה לכלול את מוניות השירות בסובסידיה. ח"כ זנדברג אמרה בתגובה לדברי מסר כי "אין תחבורה ציבורית בלי סבסוד", ומתחה ביקורת על כך שלא יכול להיות שגם אחרי שנה של דיונים בוועדת גנון לאוצר עדיין אין עמדה בעניין.
ח"כ נורית קורן אמרה כי "האוצר צריך להבין שאסור שיהיה נטל על הציבור, אם הורידו את מחיר הנסיעה באוטובוס צריך להוריד גם את המחיר במוניות השירות". היא סיפרה כי בעבר אחרה לפגישה עם שר התחבורה כי נסעה באוטובוס. לדבריה, נסיעה באוטו מהרצליה לתל אביב נמשכת 20 דקות, בעוד שבאוטובוס זה לוקח שעה וחצי ומי שאין לו רכב ייאלץ בשל כך להשתמש במונית ספיישל אם הוא לא יהיו מוניות שירות בכביש החוף.
ח"כ חנין סיכם את הדיון ואמר כי בכוונתו לבקש את התייחסות משרדי האוצר והתחבורה לסוגיית הסבסוד וקיבל את ההצעה להאריך את התקנות בחצי שנה בלבד. הוא הוסיף כי בעוד שלושה חודשים יבקש לקיים דיון מעקב. 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים