QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
אין לך על מה לדבר עם נהג המונית?
הנה עשרה דברים שלא ידעת על רכב ומוניות

18/10/2016
לעלות על מונית זה קצת כמו רולטה רוסית: או שעולים עם נהג דברן ונאלצים להקשיב למניפסט הפוליטי שלו, או שעולים עם נהג שנותן לכם את השקט שאתם צריכים כדי לגלול את הפיד באינסטגרם. אם נפלתם על הסוג הראשון – אנחנו פה לעזור. במקום פוליטיקה, הנה כמה דברים שתוכלו לספר לו

שולי מילשטייןנסיעה במונית יכולה להיות חוויה די משעממת כשכל מה שאתם שומעים ברקע זה את תחנת הרדיו שבחר הנהג, או, כמו הישר ממערכון – את שיחות הטלפון שלו עם חברות הסלולר וביטוח לאומי. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. הנה כמה פריטי טריוויה מעניינים שתוכלו לספר לנהג המונית שלכם בפעם הבאה שתעלו על נסיעה עם אחד דברן (והמתקדמים יוכלו לפתור יחד איתו את חידון הרכב של ביטוח ישיר).

צלחת מעופפת ב-90 ק״ג
לפני פתיחתם של מירוצי הפורמולה 1 במונקו, מרותכים מכסי הביוב אל מקומם. למה בעצם? בשעה שמכוניות המירוץ עוברות מעליהם, נוצר וואקום מתחת לרכב, שמצליח לינוק אותם ממקומם. גם במירוץ הגרנד פרי (Grand Prix) בבולטימור מקפידים לרתך את 200 מכסי הביוב לאורך המסלול למקומם, אחרת הם יהפכו ל״צלחת מעופפת במשקל 90 ק״ג״.

המשטרה מורה: אמרו מונית ולא טקסי
המילה מונית היא הלחם של המילים מונה ומכונית. ביישוב העברי ועד מעט לאחר קום המדינה, השתמשו העברים במילה ׳טקסי׳. באוגוסט 1948 התחולל מהפך, לאחר שהמשטרה פרסמה בעיתונות הודעה לפיה מעתה יש להשתמש במונח העברי 'מונית'. במשך שנים רבות יוחס החידוש הלשוני לשר התחבורה הראשון של מדינת ישראל, דוד רמז, אך ב-1995 התגלה בין ספרי הקריטוריסט יוסף בס פתק ובו נטען כי הוא היה אחראי לחידוש המילה. כיוון שבס כיהן כקצין המשטרה במלחמת העצמאות ולאחריה, הוא ככל הנראה האיש האחראי לנושא.

המכונית היהודית של היטלר
החיפושית של פולקסוואגן, אחת המכוניות הפופולריות ביותר בכל הזמנים, היא בעצם פרויקט מוצלח של המשטר הנאצי בהנהגתו של אדולף היטלר, שביקש ליצור את ״מכונית העם״. בעוד מרבית האנשים חושבים שהיצירה הזו שייכת לפרדיננד פורש בהנחייתו של הצורר, האמת היא שעל התכנון של אב הטיפוס חתום לא אחר מיוסף גנץ, מהנדס חדשני, עיתונאי מפרנקפורט וגם יהודי.

כולם רוצים לתל אביב
בשנת 1960 עבר בכנסת חוק ההצמדה, לפי נהג מונית יכול היה לעבוד רק במקום מגוריו. החוק נקבע אחרי שנהגי מוניות בתל אביב הפעילו לחץ על המערכת הפוליטית בטענה כי נהגים מכל רחבי הארץ מגיעים לעיר, מציפים אותה וגורמים להם להפסדים.

להפוך צד בקסטה
את מכונית הפורד קראון ויקטוריה האמריקאית, שיוצרה מאז 1995 ועד 2008, אתם מכירים בעיקר בגרסת הדגם הפופולרי של מוניות ניו יורק הצהובות. מה שבוודאי לא ידעתם הוא שזו המכונית האחרונה בייצור מסחרי שניתן היה להאזין בה לקלטות אודיו, או בשמן הנפוץ יותר - קסטות.

תוכנית החומש
הזמן הממוצע שלוקח לבנות מכונית לוקח 25 שעות. 10 שעות מתוכן (שהן 40% מהזמן) מוקדשות לצביעתה.

מכונית פיצוץ
מכונית הספורט גראן טוריסמו מרצדס בנץ SLS מגיעה בגרסה עם דלתות ״כנפי שחף״, הנפתחות כלפי מעלה. המכונית החכמה מסוגלת לזהות כשהרכב הפוך יותר מעשר שניות, ומפעילה מטעני נפץ המפוצצים את הדלתות ממקומן על-מנת לסייע לנוסעים לצאת החוצה.

מי פנוי באלנבי?
בעלי המוניות הישראלים מעדיפים לנסוע בכלי רכב מתוצרת מרצדס וסקודה, כך על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בשנות ה-70-80 העדיפו הנהגים דגמי מרצדס ופז׳ו שהגיעו עם מנוע דיזל.

תחזיקו חזק
מכונית פורמולה 1 מודרנית יכולה לייצר 4 כוחות ג׳י בפנייה. השימוש במונח כוח ג׳י, או תאוצת הכובד, משמש בעיקר בהקשר של כוח הפועל על אדם הנוסע בכלי תחבורה, החל מאופניים ועד חלליות. השיא העולמי המדוד עומד על 46.2 כוחות ג׳י ונרשם לפני למעלה מ-50 שנים בניסוי אמריקאי שזכה לשם ״האיש המהיר ביותר על פני כדור הארץ״.

מה משותף ליוונים וצרפתים?
סקר שערכה רשת CNN מצא שנהגי מוניות צרפתים הם הכי גסי רוח. אחריהם ברשימה מופיעים היוונים והאיטלקים.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים