QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 משרד התחבורה: בוחנים אפשרות לדחות רפורמה
במוניות השירות במספר חודשים לתוך 2017

1/11/2015
שרות רכב ותחבורה 

ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לתחבורה ציבורית, בראשות ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) דנה לאחרונה ברפורמה הצפויה במוניות השירות. היו"ר חנין הזכיר כי ב-2016 אמורה להתבצע רפורמה, והוועדה התכנסה כדי לקבל פרטים לגביה ודיווח היכן הדברים עומדים. הוא אף מתח ביקורת על משרד התחבורה ואמר כי לא העביר לוועדה מספיק מידע, וגם הציבור לא יודע מה קורה לקראת הרפורמה.
נציגת מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהגישה מסמך בנושא לקראת הדיון, רינת בניטה, אמרה כי השאלה המרכזית היא האם מוניות השירות הן משלימות לאוטובוסים או מתחרות בהן, ומכאן תיגזר שאלת הסובסידיה ורמת השירות. מהמסמך שהגישה עלה כי מאה 2010 ישנה ירידה של 40% במספר מוניות השירות.
מנהל אגף תכנון, תפעול ורישוי תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, דרור גנון, אמר כי הוא עומד בראש הוועדה שדנה ברפורמה ואמורה להגיש בסוף החודש הזה את המלצותיה לשר. לדבריו, לא בטוח שהכנת הרפורמה תסתיים עד סוף 2016, ותיבחן האפשרות להאריך את המצב הקיים במספר חודשים נוספים לתוך 2017. "הרפורמה אמורה לשדרג משמעותית מנקודת המבט של הנוסע, והרעיון הוא שהפעילות תהייה רווחים ולא הפסדית כמו היום", אמר. הוא טען כי הוועדה נפגשה מספר פעמים עם נציגי הענף, אולם נציגי מוניות השירות טענו כי הייתה פגישה אחת. היו"ר חנין ביקש לדעת האם השירות יהיה משלים או מתחרה בתחבורה הציבורית הכבדה, וגנון השיב כי במקומות מסוימים השירות יהיה יותר דומיננטי ובמקומות אחרים יהיה משלים. ח"כ חנין הגיב ואמר כי אם מדובר בשירות משלים אז הוא חייב סבסוד. "אם השיקול יהיה רווחי אז לא יהיו מוניות שירות בפריפריה ובקיבוצים ומושבים מרוחקים. למשרד קוראים משרד התחבורה והבטיחות בדרכים אבל אם הרווחים יהיו מעל הכל אז לא יהיו מוניות שירות ויהיו תאונות דרכים", אמר.
סגנית ראש עיריית תל אביב, מיטל להבי, אמרה כי פנתה למשרד התחבורה בינואר 2014 בבקשה לספק תחבורה ציבורית בשבת לבתי חולים ולמקומות שאין יהודים כמו ביפו, והתשובות שקיבלה הן שאוטוטו תהייה רפורמה במוניות שירות. "משרד התחבורה מאשר קווים שבא לו לאשר, אני מתחננת שנתיים לקו לבית חולים ומפעיל מקבל קו בלי התייעצות עם הרשות המקומית. זה לא תקין, הדרך שבה מקבלים קווים עובדת על קשרים אישיים", אמרה. היא הוסיפה כי אפשר שמוניות השירות יפעילו קווים בלילה ובסופי שבוע, ובשעות הבוקר יבצעו הסעים. מנכ"ל ארגון חברות ההסעה, שוקי שדה, התנגד להצעה שמוניות השירות יכנסו לתחום ההסעות ואמר: "אם התחומים מתערבבים אז שיתנו לנו לעשות קווי שירות".
יו"ר ארגון נהגי ובעלי המוניות, פריד אברהם, אמר כי במשרד התחבורה עמימות זה שם המשחק. "יש תקציב של 4.5 מיליארד שקל לסובסידיה לתחבורה ציבורית ועוד 1.7 מיליארד שקל לשיפורים לתחבורה ציבורית, אז לא יקרה כלום אם 50 מיליון שקל ילכו למוניות השירות", אמר. יו"ר ארגון מוניות השירות, שמעון דהרי, אמר כי אין שום סיכום עם משרד התחבורה ותמך בהצעה של להבי להוסיף עוד 3 מקומות ישיבה למוניות השירות הקיימות. לדבריו, זה לא יעלה למדינה כסף וכל מה שצריך זה שינוי תקנה מ-10 מקומות ישיבה ל-13. מנכ"ל ארגון מוניות השירות, בן בדרי, הוסיף כי אם מוניות השירות לא יכנסו לרב קו הם לא ישרדו.
מנכ"ל ארגון 15 דקות, גיל יעקב, אמר כי צריך להבין את צרכי הציבור ולספק אותם. לדבריו, מה שמשרד התחבורה צריך לשאול זה איך להעביר נוסעים מהרכב הפרטי לתחבורה ציבורית ומוניות השירות, ולא לעשות סקר בקרב המשתמשים כיום במוניות השירות. "התקציב צריך לשרת אנשים ולא להפך וכדי שהשירות יהיה משלים צריך סבסוד. עבודה מטה כזאת לא נעשתה. עם המשאבים הקיימים לא נצליח לעשות רפורמה וחבל על הדיבורים של כולם. מנכ"ל ארגון נוסעי התחבורה הציבורית, איתי חיים, הציע להפחית מתשלום רישיון מוניות השירות ואמר כי משרד התחבורה מנהל מדיניות של הפרד ומשול ולא משתף את הציבור.
מנהל מחלקת מוניות והסעים במשרד התחבורה, יוסי ניזרי, אמר כי הדברים שעלו בישיבה נידונים על שולחן הוועדה העוסקת ברפורמה. הוא טען כי הוועדה שקופה, אך היו"ר חנין העיר כי "זה הכי רחוק משקיפות. אם אני כיו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית לא יודע כמעט כלום על הוועדה הזו אז המילה שקיפות לא מתאימה". ניזרי הוסיף כי כמו שהוא רואה את הדברים הרפורמה תהייה טובה. "חלק מהמסקנות שלנו זה לאפשר גמישות כדי לפתוח קווים חדשים ולהאריך קווים בהתאם להקמת שכונות חדשות והרחבת קיימות", אמר. נציג האוצר, מורן מזור, אמר כי תשלום סובסידיה והנחה במערכת הכרטוס גם למשתמשים במוניות שירות זה לא טרוויאלי, מאחר שהקווים לא מוקצים בהליך תחרותי והמערך לא מצוי תחת בקרה.
היו"ר חנין סיכם את הדיון ואמר כי הוא מברך על הרצון לעשות תהליך שקוף, אך כרגע אין שקיפות. הוא המליץ לוועדה שדנה ברפורמה לנהל שולחן עגול עם כל הגורמים בתחום. הוא הוסיף וקרא למשרד התחבורה לא להמתין לרפורמה הגדולה ולבצע כבר עכשיו שינויים קטנים שניתן לעשות, כמו הוספת 3 מקומות ישיבה והוספת קווים ליפו או לבתי חולים. "הייתה התייחסות לענף כאל בן חורג וזה חייב להסתיים, זה חלק משלים וחיוני למערך התחבורה הציבורית בשכונות וישובים שאוטובוס לא יכול להגיע אליהם ובסופי שבוע – וכדי שזה יקרה צריך סבסוד", אמר ח"כ חנין. הוא אף קרא לשלב את מוניות השירות בכרטיס החכם, יחד עם שאר אמצעי התחבורה הציבורית. כמו כן פנה ח"כ חנין לנציגי בעלי מוניות השירות ואמר להם כי "אם תהיו נחמדים לא בטוח שהדברים יזוזו – קולו של הציבור צריך להישמע הרבה יותר חזק בשלטים על המוניות ובכל מה שאפשר".


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים