QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
סודאי: פסיקה חדשה על תקנה 168 והסיבות לתאונות
עקב עייפות

25/9/2016
שמעון סודאי, יו"ר איגוד קציני בטיחות בתעבורה

תקנה 168 לתקנות התעבורה שעות עבודה ומנוחה - בהמשך לטענות שעלו על ידי יו"ר האיגוד שמעון סודאי  מספר פעמים בכמה פורמים, בועדת הכלכלה של כנסת ו/או במפגשים במשרד התחבורה ובפני החברים מסרתי שהאחריות הישירה על שעות עבודה ומנוחה היא פועל יוצא של מדניות והחלטת של בעל/בעלי החברה לפעול על פי החוק ו/או לא לכבד אותו .אין מצב שקצין הבטיחות יכול לאכוף ב- 100% שלא יתבצעו חריגות בתקנה זו ,ותמיד החריגות מתגלות בדיעבד ולאחר מעשה או חלילה בעת קרות תאונה . מי שאמור להקפיד על כך ולעמוד בתקנה הם בעלי החברה וסדרני העבודה בפרט  !
להלן דבריו החשובים של השופט טננבוים המציע לשנות את החוק כך שיאפשר את השבתת הרכב במקרה של עבירה של תקנת שעות הנהיגה המותרות. "לו זה היה המצב", כותב טננבוים בהתייחסו לעניין ההשבתה.
בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע לאחרונה כי במקרים רבים מעמידה המדינה לדין נהגים שכירים במקום לתבוע את מעסיקיהם, הנושאים באחריות לעבירה - ולעתים אף מציבים בפני הנהגים דרישות המעודדות את ביצועה.
מדובר במקרה פשוט ושגרתי לכאורה, של דיון בבית המשפט. לפני מספר חודשים נעצר נהג משאית שכיר ע"י המשטרה לבדיקה שגרתית. הנהג הודה כי נהג למעלה מ-12 שעות ברציפות. זאת, בניגוד לתקנה 168 הקובע כי 12 שעות הן פרק הזמן המרבי לנהיגה ביום.
כב' השופט אברהם טננבוים החליט לבחון את המקרה לעומקו, ולבחון את מדיניות הענישה שגובשה במהלך השנים במקרים דומים. כב' השופט ציין בפסק הדין כי הנהג השכיר נמצא לעיתים במצב שבו אם יתנגד לביצוע העבירה, יתכן ויפוטר או לכל הפחות ייפגע במשכורתו. המעסיקים מנצלים את היותם בעלי החברה, כאשר "הלחץ יכול להתבטא בדרישה לעבוד ויהי מה, או דרך של תמרוץ באמצעות העלאת שכר או טובת הנאה אחרת".
בפועל, השופט מציין כי האינטרס הכלכלי של המעסיק ברור. "כשהמעסיק נדרש לבצע הובלה והנהג היחידי האפשרי כבר מיצה את שעות עבודתו, לא תמיד יבחר המעביד לבטל את הנסיעה... במיוחד כאשר הנזק הכלכלי למעביד הוא רב, ומנגד העונש - אם ייתפס הנהג - יוטל ברוב המקרים על הנהג".

לשנות את החקיקה
בפסק הדין נטען כי "המדיניות הנכונה היא העמדה לדין של בעלי המכוניות והחברות - ולא הנהגים השכירים". מעבר לכך, כב' השופט קבע כי "ברוב המקרים, אין לנהגים השכירים שליטה אמיתית על בקשות ודרישות מעסיקיהם" וכי "הנהג השכיר מואשם בעבירה שלמעבידו יכולת מעשית למנוע"
ההשלכות של דרישות בלתי סבירות מנהגי משאיות יכולות להיות חמורות: נהיגה למשך זמן ארוך מהמותר על-פי חוק, פוגעת בערנותו של הנהג - ועלולה לגרום לתאונות דרכים. וכפי שכותב השופט, זו רק עבירה אחת מתוך רבות אותן דורשים מעסיקים מנהגים לבצע: "בעיה זו איננה מתייחסת רק לשעות עבודה ומנוחה, אלא גם לתקנות תעבורה אחרות שיש אינטרס כלכלי למעסיק כי הנהגים יעברו עליהן".
המסקנה מכל אלה היא "שהדגש צריך להיות על המעסיקים והמעבידים ולא על הנהג השכיר. מן הראוי שהתביעה תעמיד לדין בראש ובראשונה את המעסיק... הליך זה הוא גם יותר צודק, ובעיקר, מרתיע יותר ובעל יכולת למנוע תופעה זו בעתיד".
טננבוים מציע לשנות את החוק כך שיאפשר את השבתת הרכב במקרה של עבירה של תקנת שעות הנהיגה המותרות. "לו זה היה המצב", כותב טננבוים בהתייחסו לעניין ההשבתה.
מאת שמעון סודאי : אני אציע לכבוד השופט להגיע לדיוני ועדת הכלכלה בכנסת ואבקש מיו"ר ועדת הכלכלה לזמנו לישיבה, אולי זו הדרך להפוך את הקערה על פיה ולגרום למעסיקים להתיישר ,היות והנזק הנגרם למשק ולבעל המשאית גדול מאוד בקרות תאונה . שימו לב לנזקים בקצרה - פקקי ענק ,סחורה שנפגעה ,פינוי נזקי התאונה והסחורה מהכביש ,נזקים לתשתיות , פיצוי ,במקרה של תביעת ביטוח התביעה תדחה היות והנהג חרג מהתקנות ועוד .
על זה נאמר סוף מעשה במחשבה תחילה .

פרטים על השופט אשר פסק כמה פסקי דין חשובים בתחום התחוברה בשנים האחרונות .
http://elyon1.court.gov.il/…/f…/judges/k_hayim/155415488.htm

להלן פרשנות והתייחסות קציני בטיחות לתקנה 168  :
מוטי אלגום קצין בטיחות : טיפול חייב להתבצע בשני המישורים. המישור הראשון הוא עדכון התקנה כך שתהייה פשוטה לביצוע ואכיפה כולל התחלת שימוש בטכוגרף הדיגיטלי והמישור השני כמובן הענשת המעסיק כנאמר ..

שמעון סודאי חשוב לציין שלא ניתן להכיל ו/או לחייב טכוגרף דיגיטאלי לכל המשאיות , מסיבות טכניות ומאידך זה יחול רק על משאיות חדשות .ולזה גם חזון למועד היות ויש להשוות תקנים. המידע מגיע  ממפגשים שהיו לי בנושא. זה .
צביקה מנדל  הדבר שמאוד מקומם בנושא שאנחנו מזמינים רכבים חדשים שמגיעים לארץ עם טכוגרף דיגיטלי ודורשים להחליפו לאנלוגי פשוט חלמאות לשמה.....
שמעון סודאי -  צודק צביקה אכן כך ,אך יחד עם זה המעבר לטכוגרף דיגיטלי ,מחייב את מדינת ישראל לחתום על אמנה בין לאומית בנושא וזה מה שמעקב את המעבר .האמן לי שנמצאו מספיק תירוצים מדוע לא לחתום . להלן כמה דוגמאות האם בעידן השלום יעברו משאיות למדינות שכנות יש חובה שגם להם תהיה אמנה לפיקוח ועוד נושאים מטרידים רק למה לא .... אני מצרף לכם את כל הסיבות הנוספות שהתפרסמו בעבר :http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3856598,00.html

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים