QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
צו המניעה נגד הגבלת תנועת המשאיות בכבישי הדרום
יוארך בשבועיים

8/5/2016
שרות רכב ותחבורה 

מועצת המובילים פנתה לבית המשפט המחוזי בירושלים לעניינים מנהליים בבקשה להוציא צו מניעה לתקנת משרד התחבורה שאמורה היתה להיכנס לתוקף ב 2.5.16 המגבילה את תנועת המשאיות בדרום הארץ בשעות השיא.

לפני שבועיים וחצי הודיע משרד התחבורה על התקנה, אשר למעשה סוגרת את כל הנגב המערבי לכניסת משאיות למשך 4 שעות במהלך היום (בין השעות 07:00 ועד 09:00 ובין השעות 15:00 ועד 17:00), וזאת בדרך של הצבת תמרורים בשמונה צירים ברחבי הנגב המערבי. בשעות אלו אין למשאיות כל דרך חלופית.

לטענת מועצת המובילים, מדובר בהחלטה חריגה אשר לא פורסמה כדין, אלא רק במסגרת הודעת דוברות משרד התחבורה באתר המשרד וכן בהחלטה שניתנה ללא מתן תקופת הסתגלות סבירה וראויה וללא כל התייעצות או מתן זכות שימוע לנפגעים מההחלטה וללא כל הכנה של כל מערך מתאים ליישומה של החלטה זו באשר אין בנמצא חניונים ראויים היכולים לקלוט את כל מאות המשאיות אשר ימתינו בשל כך בשולי הכבישים בשעות ה"סגר", ויסכנו באורח ממשי את כלל הנוסעים בכבישים אלו. במסגרת ההחלטה הופנו המשאיות לתחנות דלק ולאזורי תעשייה אשר הוגדרו בהחלטה כ"חניונים", למרות שאין אלו חניונים כלל, באופן אשר יאלץ נהגי משאיות לעמוד בשולי דרכים (ובמרבית הכבישים המדוברים עסקינן בשוליים צרים ביותר). יוזכר כי רק לפני כחודשיים וחצי (יום 14.2.2016) גבתה תאונה אשר אירעה בין אוטובוס אגד שמספרו 402 לבין משאית אשר עמדה בשולי כביש מספר 1 את חייהם של שישה נוסעים והותירה 15 פצועים.

מנתוני משרד התחבורה עולה כי מידי יום נעים בכבישי הנגב המערבי כ-2000 משאיות וכלי רכב כבדים, בשעות ההגעה והחזרה של התלמידים ותושבי האזור, המהווים סכנה מוחשית לשלומם. על כן החליטה רשות התמרור על איסור תנועת משאיות וכלי רכב כבדים שמשקלם הכולל הוא מעל 12 טון, בצירי תנועה מרכזיים, המובילים למעבר כרם שלום בעזה בין השעות 07:00 ועד 09:00 בבוקר ומ-15:00 עד 17:00 אחר הצהרים, שהן שעות השיא של התנועה. הגבלות התנועה בצירים אלה יחולו בשני כיווני הנסיעה. האיסור על תנועת משאיות בשעות השיא אמור לחול על שמונת הצירים הבאים: מצומת בית קמה ועד צומת בית הנשיא (כביש 264), מצומת אופקים ועד צומת מעון (כביש 241), מצומת בית קמה ועד צומת בית הגדי (כביש 293), מצומת רהט דרום ועד צומת הנשיא (כביש 310), מצומת שער הנגב ועד כרם שלום (כביש 232), מצומת צאלים ועד צומת גמה (כביש 222), מצומת צאלים ועד צומת רעים (כביש 234) ומצומת נתיבות ועד מעבר קרני (כביש 25).

מטרת התקנה היא כי בשעות השיא, תורגש הקלה בכבישי הנגב המערבי אשר נועדה לקדם את הבטיחות בדרכים, אולם לטענת מועצת המובילים, חרף ההקלה האמורה ייווצר מצב של עמידת משאיות בצידי הכבישים, וזאת בהעדר פתרון ראוי של חניונים מתאימים, מה שייצור מצב של חניית משאיות בשולי הדרך יצור סיכון ודאי ומשמעותי. בנוסף, בסיומן של שעות השיא, תהא הכבדה מאסיבית בכבישי הנגב המערבי בשל יציאה בו- זמנית של מאות משאיות אשר עצרו בחניונים השונים ו/או בשולי הדרך ו/או במעבר כרם שלום ו/או במפעלים ובמשקים. עוד טוענים במועצה כי ההחלטה הינה בעלת השלכה מדינית וביטחונית בשל צמצום העברת הסחורות לרצועת עזה במעבר כרם- שלום, בעלת השלכה משקית- כלכלית לכלל מפעלי וחקלאי הנגב המערבי, בעלת השלכה סביבתית וכן בעלת השלכה קרדינאלית לכל מובילי המשאיות הפועלים בנגב המערבי.

בית המשפט קיבל את בקשת מועצת המובילים והקפיא את יישום התקנה עד ליום חמישי 5.5.16, אך הפרקליטות בהסכמת מועצת המובילים הגישה בקשה לבית משפט למתן ארכה להגשת תגובתם ולדחיית מועד הדיון  ב - 14 יום, כאשר בינתיים יישאר צו המניעה כנגד התקנה על כנו ונסיעת משאיות בכבישי המחלוקת תותר.

בינתיים על רקע מאבק התושבים בדרום בעומס ובתשתיות הגרועות של כביש 232, שדרכו נוסעות משאיות רבות למעבר כרם שלום, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הנחה לפתוח, לראשונה מזה שנים, את מעבר ארז למעבר של סחורות לתוך ומרצועת עזה. זאת כדי להפחית באופן משמעותי את העומס ממעבר כרם שלום.

 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים