QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 רכבים חכמים – יתרונות וחסרונות

10/11/2016

אומרים שהדבר המסוכן ביותר בנהיגה הוא הנהג, רכבים חכמים יפתרו את הבעיה הזו. אבל כמו כל המצאה פורצת דרך  - לצד היתרונות יש גם חסרונות

רותי זילברברג


שני סרטים שיצאו לאקרנים בשנות השמונים: "בלייד ראנר" ו"בחזרה לעתיד 2" ניסו לצפות איך יראו החיים בעתיד הקרוב, שנות העשרה של המאה העשרים ואחת, ההווה שלנו. שני הסרטים כוללים אלמנטים נכונים אותם הצליחו לנבא ושניהם גם כוללים שלושה כשלים מהותיים בניבוי: אף אחד משני הסרטים לא הצליח לנבא את מהפיכת האינטרנט או הטלפונים הסלולריים (שלא לומר סמרטפונים), ובשני הסרטים העולם מוצף במכוניות מעופפות הנהוגות על ידי נהגים אנושיים. דווקא מהפיכת המידע, זו שלא הצליחו לחזות, היא הדבר שמקרב את העולם שלנו במהירות לעולם עם מכוניות וכבישים – אבל בלי נהגים.

איך נראה יום רגיל, ללא צורך בנהג?
כיום לרכב המשפחתי יש תפקידים רבים: להסיע לגנים ולבתי הספר, לקחת ולהחזיר את ההורים ממקום העבודה, הסעת ילדים לחוגים או לחברים ולצאת לבילויים. תשאלו כל תושב כרך מצוי מה הכי מעצבן ברכב וסביר להניח שנושא החניה יעלה, כמו גם נושא הפקקים, מחיר הדלק, התנהלות הנהגים על הכביש ואולי לקינוח גם נושא תאונות הדרכים. כשמכוניות לא יצטרכו נהג, דברים הולכים להשתנות.

חשבו על היציאה בערב לבילוי. יצאתם לפאב בליבה השוקק של העיר? אל תדאגו לחניה. הרכב שלכם ייקח אתכם על לדלת הפאב, יוריד אתכם וימשיך לדרכו למצוא חניה. לא בעיה שלכם. רוצים לחזור הביתה? לא צריך נהג תורן. זה לא משנה כמה שתיתם, פשוט תנו לרכב הוראה לבוא לקחת אתכם והוא כבר יגיע ויחזו הביתה  בשלום.
הורים כבר לא צריכים לתפקד כנהגים תורנים. הילד רוצה ללכת לחברים? שילך. המכונית כבר תסיע. אתם בעבודה והילד צריך טרמפ דחוף? לא חייבים לצאת מהעבודה – אפשר לשלוח את הרכב לבד לטרמפ ולהגיד לו לחזור אחר כך.

עתיד הרכבים הפרטיים
כיום, מרבית כלי הרכב הם רכבים פרטיים. האם בעולם בו מרבית הרכבים הם רכבים אוטונומיים המצב הזה יישאר?  רכב אוטונומי דומה במהות השימוש בו למונית: כשצריך קוראים לו והוא בא, מביא עד ליעד, לא צריך לדאוג לחניה והוא למעשה חופשי להמשיך ולנסוע גם בשעה שאתם עסוקים. אובר, לדוגמה, חישבו שניתן להחליף את כל צי המוניות ורכבי האובר בניו יורק ב- 9000 רכבים. בשנת 2014 היו בניו יורק מעל ל 50,000 מוניות צהובות, וזה מבלי לקחת בחשבון את המוניות הירוקות או את שירותי האובר של נהגי כלי רכב פרטיים. החישוב מדבר על זמן ממוצע שלוקח לחכות למכונית אוטונומית כלשהי: 34 שניות. עלות ממוצעת לנסיעה עומדת על חצי דולר לק"מ.
סביר שכמות הרכבים הפרטיים בערים תרד באופן משמעותי. באזורים מרוחקים יותר בגלל הזמינות הנמוכה קרוב לוודאי שעדיין יהיו רכבים בבעלות פרטית, רק אוטונומיים.

בטיחות, זיהום, נוחות, עלות – כל היתרונות
רכבים אוטונומיים מציעים התייעלות משמעותית לא רק בנושא נוחות וצפיפות הרכבים על הכביש אלא גם בנושאי בטיחות. אחוז תאונות הדרכים צפוי לרדת באחוזים משמעותיים של מעל ל-90%. ירידה משמעותית כזו של תאונות מביאה איתה שרשרת בשורות טובות – ירידה בהוצאות הרפואיות ובצפיפות מאושפזים, הוזלה של מחירי הביטוח, ירידה בהוצאות תיקוני רכב.

אז אם הכל כל כך טוב, מה רע?
הדבר המידי שעולה לראש הוא נושא התעסוקה של ה"נפגעים" הישירים – הנהגים. היום כבר יש רכבים פרטיים ומשאיות ללא נהג. אם העולם יעבור לרכבים אוטונומיים כל המקצוע שכולל בשמו את המילה "נהג" יעבור מן העולם: נהגי מוניות, נהגי אוטובוסים, נהגי משאיות, נהגי אמבולנסים, נהגי הובלות ילדים וכו'. בארה"ב, מדובר על קרוב ל 2.4 מיליון משרות שכיום קיימות ובעתיד הלא מאד רחוק יתאיידו. הערכה היא שעד לשנת 2025 מרבית הרכבים על הכבישים יהיו ללא נהג. אבל הדברים אינם מסתיימים שם. עם ירידה משמעותית בביקוש לרכבים – חברות ייצור הרכב יספגו אף הן מכה רצינית. גם המוסכים וחברות הביטוח יספגו מכה. חניוני החנייה, סדרני פיקוח תנועה, בוחנים לרישיון רכב ומדריכי נהיגה ואפילו משטרת התנועה - כל אלו יצטרכו להתאים את עצמם למציאות חדשה, מצומצמת בהרבה.
יחד עם צמצום מקורות התעסוקה, חדשים מן הסתם יצמחו. לדוגמה, אם הרכבים יפסיקו להיות פרטיים ברובם – עדיין יהיה צורך בחברות שידאגו עבור מימון לרכב, בדיקת הרכבים וטיפול בהם, ושירות לקוחות. החברות יצטרכו לדאוג לתמהיל נכון בין רכבים קטנים לנסיעות מזדמנות ורכבים גדולים שיוכלו להסיע נוסעים רבים שזקוקים להסעה בשעת העומס במסלולים קרובים.
חוקים ובירוקרטיה
כל נושא הרכבים האוטונומיים מעלה שאלות רבות נוספות שיהיה עליהן להשתנות לפני שנוכל לראות את הרכבים האוטונומיים על הכבישים. היום החוק אומר כי בזמן נהיגה שתי ידיו של הנהג צריכות להיות על ההגה. כאן, מדובר על חוק שקל לשנותו כי כשאין נהג – אין גם ידיים. אבל כאשר הנושא יגיע לכסף, קרוב לוודאי שהדברים יתעכבו.
אם רכב אוטונומי עושה תאונה ומישהו נפגע – מי משלם על הטיפול הרפואי? היום, כאשר יש נהג ברכב, הנהג מחויב לרכוש ביטוח חובה לרכב והביטוח הזה הוא שאחראי לכסות את ההוצאות הרפואיות של הנפגעים. ואם אין נהג? האם בעל הרכב, יהי זה אדם פרטי או חברה, הוא זה שאחראי לרכוש ביטוח שכזה? ואיך יתמודדו חברות הביטוח עם ירידה חדה בהיקף המכירות? הרי מצד אחד רכבים אוטונומיים מציעים עולם בו כמות הרכבים קטנה באופן משמעותי. מצד שני – רכבים אוטונומיים בטוחים בהרבה מרכבים נהוגים בידי אדם. הגורם האנושי הוא הגורם העיקרי לתאונות רכב, בין אם מדובר באלכוהול, הסחות דעת או סתם עייפות. בעולם בו יש הרבה פחות רכבים וגם הרכבים הקיימים עושים הרבה פחות תאונות – מה יעשו חברות הביטוח? ולא פחות משמעותי – עד כמה הן יתנגדו להפיכת הרכבים האוטונומיים לחוקיים?
אנטי וירוס לרכב
בעיה נוספת שמעיבה על אוטופיית הרכבים האוטונומיים היא נושא הווירוסים והמתקפות המכוונות. ככל מכשור מבוסס מחשב, גם הרכבים יהיו חשופים לפגיעה דיגיטאלית, כולל מתקפות טרור. עד כמה ביטוח רכב כנגד תאונות יוחלף בביטוח רכב כנגד וירוסים והתקפות מניעת שירות? לעתיד פתרונים.
 

סרטי שנות השמונים התקשו בלחזות את העתיד כאשר השוני היה כל כך מהותי להתנהלות הקיימת, סביר שגם לנו, בשנת 2016, קשה מאד לחזות איך בדיוק ישתנו החיים בעקבות השינוי המהותי הצפוי להתרחש בשנים הקרובות. עכשיו רק נותר לתהות האם בשנת 2025, השנה בה מרבית הרכבים צפויים להיות אוטונומיים והשנה בה הרכבת בתל אביב אמורה להתחיל לתפקד – האם כשיגמרו לבנות אותה עדיין יהיה לה מקום בחברה העתידית?

 


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים