QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 ועדת הכלכלה דנה בסחבת בטיפול בכביש 89 בצפון

12/11/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, דנה לאחרונה בטיפול בכביש 89 בין כברי לנהריה בצפון, לבקשת חברות הכנסת יעל גרמן ויעל כהן פארן וחברי הכנסת אוסאמה סעדי, אכרם חסון, חמד עמאר, ג'מאל זחאלקה ויצחק וקנין. זאת לנוכח טענת חברי הכנסת כי משרד התחבורה מגלה אזלת יד בטיפול בכביש, שמסכן את חייהם של מאות אלפי תושבי הגליל המערבי. היו"ר כבל פתח את הדיון בביקורת על היעדרותו של מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים, ואמר כי הוא מעוניין להגיע לתוצאות מעשיות ולכן מצפה שבישיבה כזו ישתתפו מי שיש להם סמכות לקבל החלטות במקום.
חברי הכנסת הסבירו כי בקטע שבין צומת כברי לנהריה, שאורכו 5 ק"מ בלבד, אירעו בעשור האחרות 150 תאונות בהן נהרגו 6 בני אדם ויותר מ-400 נפגעו. כמו כן צוין כי משרד התחבורה הבטיח לסיים את עבודות הרחבת השוליים בכביש במאי 2015. חברי הכנסת טוענים כי ההבטחה לא קיימה עד היום, וכי אוזלת ידו של משרד התחבורה אשר נמנע מלהפוך את הכביש לדרך דו-נתיבית עם גדר הפרדה, יחד עם סלילת נתיב חירום והצגת לוח זמנים מחייב לביצוע העבודות, עולה כדי מחדל של ממש המסכן את חייהם של מאות אלפי תושבי האזור וממשיך לגבות קורבנות.
ראש המועצה האזורית מטה אשר, יורם ישראלי, אמר כי אי אפשר לחשוד במשרד התחבורה ובחברת נתיבי ישראל שהם לא מסוגלים לבצע דברים, אך הפיתוח של כביש 89 תקוע כבר 14 שנים, "ואם אתה אומר איזה מילה עושים עליך חרם ואתה הופך לאויב משרד התחבורה". ראש מועצת חורפייש, מופיד מרעי, אמר גם הוא כי כבר לפני יותר מעשור החלו לעבור על הרחבת הכביש, וכי לא יכול להיות שלא מצליחים להתגבר על הקטע הקצר הזה. מנכ"ל עמותת ידידי המרכז הרפואי לגליל ותושב קיבוץ כברי, אמיר ירחי, סיפר כי לפני שנתיים ניצל מתאונה חזיתית בכביש, ואמר כי לפני חודש למשפחת כץ לא היה את המזל הזה ויום אחד מישהו יצטרך להסתכל לילד בן שנתיים שאיבד את משפחתו ולענות לו למה לא מרחיבים את הכביש. "על הכביש אולי לא נוסעים שרים חברי קבינט ובעלי הון, אבל נוסעים עליו אנשים, שהאיום המרכזי על החיים שלהם הוא לא קטיושה אלא תאונת דרכים", אמר.
היו"ר כבל אמר בתגובה כי "משרד התחבורה עושה עבודה מדהימה בכל הארץ וזה רק מעצים את הבעיה. כולם מבינים את היכולות של המשרד, ומקוממת העובדה שמקטע כזה קטן, שהוא עניין של מה בכך, לא מטופל". הוא דרש לדעת היכן הבעיה. מנהלת תחום תקציבי פיתוח במשרד התחבורה, מיטל הומינר, אמרה כי כביש 89 נכלל בתוכנית החומש של המשרד וכולל חלוקת הדרך לשני נתיבים דו מסלוליים עם הפרדה, הסדרת צמתים ושביל אופניים בעלות של כ-250 מיליון שקל. עם זאת היא ציינה כי היציאה למכרז תהיה בעוד כשנה וחצי.
היו"ר כבל דרש לדעת מה מעכב את ביצוע התוכנית ומה מונע הרחבת הכביש עד אז. נציג נתיבי ישראל, אוהד קורן, לא ידע להשיב והיו"ר כבל הגיב ואמר כי בדיוק לשם כך נדרשה השתתפותו של המנכ"ל בישיבה. הוא הוסיף ודרש מנתיבי ישראל לקבל תוך 10 ימים רשימה של חסמים שמונעים טיפול בכביש. ראש תחום מהנדסי תנועה מחוזי במשרד התחבורה, אנה אוסטרובסקי, אמרה כי חברת נתיבי ישראל מקדמת תכנון של שול ימני לרכב חירום, אך התכנון הוא בשלבים מאוד מתקדמים וברגע שהוא יגיע למשרד התחבורה הוא יאושר. הומינר הוסיפה כי תכנון מפורט של השול יסתיים באמצע 2017 וציינה כי תקציב התכנון הגיע ממשרד האוצר רק לפני חודש.
היו"ר כבל זעם וביקש לדעת מדוע אי אפשר לזרז את התהליך, הוא הוסיף ואמר כי הוועדה לוקחת על עצמה כפרויקט את הטיפול בכביש, וביקש מיו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים, ח"כ יעקב אשר, לקיים מעקב צמוד אחרי העניין ואמר: "אנחנו תובעים לקבל תשובות ברורות תוך 10 ימים, לא נוותר עד שהפרויקט יצא לדרך".

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים