QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 התקדמות בחוק רישוי השירותים לרכב

2/3/2016
שרות רכב ותחבורה 

חוק רישוי השירותים לרכב מתקדם לקראת גיבוש חקיקה. מדובר בחוק שאמור להוות את הפלטפורמה לתחרות בריאה וליישור קו של ישראל עם אמות המידה של ה – OECD האירופי (אליו הצטרפה ישראל בקול תרועה רמה).
רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, מדווח כי בשבועות האחרונים האיצה וועדת הכלכלה את קצב הדיונים בשאיפה לסיים את החקיקה במושב הכנסת הנוכחי עד חג הפסח.
יחד עם זאת, באיגוד מדווחים כי הם נאלצים להישאר בדריכות ולעמוד על המשמר כנגד המתקפה על ענף המוסכים, ולהעלות שוב ושוב, כמו בכנסת הקודמת, את הנושאים המהותיים והבסיסיים שבלעדיהם לא ניתן יהיה לקיים את הענף לדורות הבאים.
לוי מדווח כי משרד התחבורה מציג עמדות קשיחות, והוא עומד בסירובם לאמץ כלשונן את הדירקטיבות ואת הלך הרוח בעולם המערבי בכל הקשור לתחרות, לזמינות העסקים הקטנים לשוק לקוחות ולזמינות המקצועית למידע ולהכשרות מקצועיות ישירות מיצרן הרכב או מנציגיו.
כך, לדוגמא, סמנכ”ל משרד התחבורה מר אבנר פלור הוציא ליו”ר ועדת הכלכלה מכתב המסרב להיענות לבקשת חברי הוועדה המחוקקים ולהציג לבקשתם, נוסח להגבלת ההשתלטות של יבואני הרכב הישירים על מוסכים על פי מתפתח של נתח שוק באזור שיווק.
לדעתו של פלור אין בעיה בתחום התחרות במוסכים מאחר וליבואני הרכב יש מספר מועט של מוסכים יחסית למספר מרכזי השירות שאינם בבעלות ישירה של יבואני הרכב (לטענתו, 40 מתוך 600).
לוי טוען כי מכתב זה מבטא התעלמות מקוממת מהמגמה הידועה לכולנו שהביא לכך שבשנים האחרונות יותר מ – 80 בעלי מרכזי שירות של יבואני הרכב נפלטו אל מחוץ למעגל הזמינות לשרת לקוחות כנציגי יצרני הרכב וחמור מכך – מעל 4,000 מוסכים פרטיים ושאינם קשורים ליבואני הרכב הישירים מופקרים לטובת מיעוט בעלי הון ולטובת האינטרסים שלהם המייצרים נתיב בטוח וכפייתי של לקוחות למוסכים שברשותם ולמוצרים שהם משווקים.
ועדיין, השאלה הרלוונטית אינה המספר הקשיח של המוסכים, אלא נתח השוק של מוסכים בבעלות יבואן באזורי שיווק מרכזיים. בירושלים, ראשל”צ, פ”ת, חיפה והקריות וכד’ – נתח השוק הנשלט על ידי חלקם, הוא גבוה מ-50% באופן יחסי למרכזי השירות שבבעלות סוכנים פרטיים.
לסוגיה זו לא נתנו מר פלור ומשרד התחבורה כל מענה עד עתה, כמו גם לסוגיה שהעלה ח”כ ביתן, חבר הוועדה, המודאג מהענקת אופציה ואפשרות עתידית להשתלטות היבואנים על הנתח העיקרי של מוסכי השירות ועל אספקת חלקי החילוף לאותו אזור שיווק.
ברוב השווקים הריכוזיים בישראל נעשו צעדים להגבלת כוחם של הספקים העיקריים להכתיב מחיר ולשווק באופן ישיר ללקוח במקומות בהם יש לו שליטה. הסיבה לצעדים המצרים היא תמיד אותה אחת – יצירת תחרות ומניעת יכולת של ספק להכתיב מחירים ולשלוט ב- “מדפים” (הווירטואליים והפיזיים). שכן כידוע, שליטה וכוח להכתיב מחירים – מביאים לשליטה דה פקטו. עוד לא נולד מי שיוותר על הפיתוי.
הצעת חוק רישוי שירותי הרכב הנידונה בכנסת בימים אלו היא הזדמנות חד פעמית עבורנו לערוך תיקונים ולהכין פלטפורמה לחופש עיסוק, להשבת הפרנסה ולביטול הדיכוי בענף תחזוקת הרכב בישראל.

באיגוד המוסכים דוחפים ליצירת כללי משחק חדשים בענף, ובהם :

    מוצרי תעבורה מקוריים ואיכותיים במחירים סבירים ובזמינות לכלל בעלי הרכב בישראל.
    תחרות ופתיחת חסמי רכש על ידי מי שאינו קשור ליבואן רכב “ישיר”.
    זמינות למידע, ציוד והכשרות = תיקונים איכותיים ובטיחותיים ליותר בעלי רכבים באמצעות מספר רב של נותני שירותים.
    עידוד עסקים קטנים ובינוניים.
    יצירת ביקוש מחודש לתעסוקה בענף תחזוקת הרכב.

 


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים