QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
בגדי רנו החדשים
 

דובי זכאי, שרות רכב ותחבורה 


התרגשות אצל יצרנית המשאיות רנו. ניעור האבק מה דגמים הישנים ולכבוד יורו 6 התקשטה רנו בדגמים חדשים מפתיעים. הכירו את בגדי רנו החדשים ואף ילד לא יצעק המלך הוא עירום

זה התחיל בליון שבצרפת, כ-5000 אלפים איש הגיעו להיכל הספורט הענק של העיר היפה, כאן, בליון, הבית ומשרדי ההנהלה של היצרן משאיות רנו. בטקס מרשים נחשפנו לראשונה לדגמים החדשים של משאיות רנו. התקן יורו 6 חייב את היצרנים לערוך שינויים במבנה הקבינה, על הדרך כמה מהחברות כבר ערכו שינויים בעיצוב ורנו פשטו צורה ולבשו אחרת, לאט לאט המבינים הבינו שכאן יש דור חדש שקם למשאיות השטח של החברה.

השנה שחלפה היתה שנת הגילוי של משאיות השטח, היצרנית ההולנדית דאף, הגרמנית מרצדס, השוודית וולבו והצרפתית רנו חשפו את משאיות השטח התשתית שלהם, סדרות מיוחדות של משאיות שנועדו לעבודה שטח קשה במיוחד. רנו, כאחת מיצרניות המשאיות החשובות במשך 15 שנה הקדישה נישה מיוחדת למשאיות של העבודה, סדרה נפרדת זו  נקראה, קארקאס (Karax). כיום מחליפות את השם 'קאראקס' כמה סוגי משאיות שמסתפקות באות אנגלית אחת, C  K T D.

כדרכם הנראית של הצרפתים נתחיל בעיצוב, רנו, אחראית למהפכה בעיצוב המשאיות, ששלחו לעולם את המשאית המעוצבת ביותר, רנו מגנום, בנוסף בכל דגם שיצרו הצרפתים היה יופי עיצובי, מעט שובב עם חיוך קטן ונועז. גם בסדרת משאיות השטח יש את העיצוב המיוחד. סדרת המשאיות החדשות בדגמים הכבדים יותר, נראית כלקוחה מסדרת טלוויזיה של 'רובוטריקים'. החזית שונה מכל מה שהכרנו. ה'גריל' הקדמי הוא אוסף של ברזלים ואומים מרשים, טרפז מעוצב, הפוך למראה שאנו רגילים במשאיות שהבסיס הוא רחב יותר בבסיס ומשדר עוצמה וכוח. במבט ראשון המראה משונה, אך מיד שמתרגלים הטרפז ההפוך נותן כעין בסיס רחב וחזק. המראה אינו סימטרי כפי שאנו רגילים בו שני הצדדים משמשים כעין מראה של הצד השני, אלא כל צד הוא עצמאי, וו הגרירה במיקום שאינו במרכז, גם מיקום מספר הרכב במיקום אחר מכל מה שהכרנו. שבכת הברזל שמגינה על הגריל והפנסים מוסיפה דרמה וכוח למראה.

שני מיליארד אירו, עלה הפיתוח של סדרת המשאיות, מתשאול של הנהגים להעדפות שלהם ועד מבחני הקושי, סיבולת באזורים שונים של העולם הביאו את השינוי הגדול של משאיות רנו. לאחר שהופקו הלקחים המשאיות נצבעו בצבע די דומה לצבאי, שגם הוא משדר מראה של מתכת חסונה. הנסיעות התנהלו במחצבה פעילה, בסביבות העיר ברצלונה שבספרד. קבוצות קבוצות של עיתונאים מכל העולם הגיעו למסלול נהיגה קשה המזכיר יותר מסלול של לונה פארק. משאיות עמוסות בטונות רבות של עפר הסתובבו בתוך המחצבה נושאים סלעים וגושי עפר גדולים בקצה יכולת המשקל.

כמעט ולא הותירו בורג אחד שלא הוחלף מהדגמים הקודמים. הקבינות בשלוש סדרות עברו שינוי, הורחבו, הוגדלו, עם דגש חשוב, נוחות הנהג. העיצוב הפנימי נחקר לעומק וכל מה שנהג צריך ומבקש נמצא כיום בקבינה. הגה רב תפקודי, של שלושה מישורי שינוי, מדרגות עליה נוחות לנהג ויחד עם זאת גמישות כדי למנוע פגיעה בהן בעת העבודה במחצבה, המשאיות קיבלו את הגישה הטובה ביותר, 32 מעלות, זווית נטישה נוחה.

בשתי הסדרות מנועים רבי עוצמה של יורו 6. המנוע הקטן ביותר, המופיע רק בסדרה C, הוא מנוע DTI 8, בנפח 8 ליטרים, עם הספקים הנעים בין 250 ל-320 כ"ס. בסדרה C ניתן גם לקבל את מנוע DTI 11, עם הספקים של 380 עד 460 כ"ס. מנועים אלה זמינים גם בסדרה K הגדולה, שמקבלת גם את המנוע הגדול ביות, DTI 13, עם הספקים של בין 460 ל-520 כ"ס. מערכות למניעת זיהום מתקדמות SCR ומערכת EGR.

שתי הסדרות מציעות אמצעי בלימה שונים כמובן בהתאם לגודל המנוע. את המנועים הגדולים יותר, DTI 11 ו-DTI 13, ניתן לקבל עם בלם פליטה, עם ריטרדר מסוג Optibrake או Optibrake+, בהתאם לגודל המנוע, כאשר ברכבים עם תיבת ההילוכים הרובוטית ניתן לקבל ריטרדר הידראולי של Voith. המנוע הקטן (DTI 8) מצויד בבלם פליטה וזמין עם 5 סוגי ריטרדרים בעלי עצמות שונות מתוצרת חברות שונות.

תיבות הילוכים הסטנדרטית בשתי הסדרות, היא Optidriver רובוטית המצוידת במצב שטח. בסדרה C בעלת תא הנהג הצר יותר אפשר להזמין תיבת הילוכים ידנית, 9 הילוכים של ZF או תיבת הילוכים אוטומטית קונבנציונאלית מתוצרת אליסון, עם 6 הילוכים. בC עם תא הנהג הרחב יותר ובכל דגמי ה-K ניתן לקבל כאופציה תיבת הילוכים ידנית בעלת 14 הילוכים שפותחה על ידי וולוו.

תאי אכסון גדולים יותר מתחת לקבינת היום, מתאפשרת פתיחה גם מבחוץ ומבפנים. על פי היצרן אפשר להגיע לחיסכון בצריכת הדלק על ידי הסטת השמשה ב-12 מעלות. המראות קיבלו מראה חדש, ניצול אווירודינאמי, הן קלות ויעילות. למשאית אפשרות לשתי נעילות רוחב ואחת אורכית ואפשר לבטל את שילוב הנעילות תוך כדי נסיעה. כל הנעילות מופעלות דרך כפתור אחד. במעלה תלול במיוחד יש אפשרות לשלב לנסיעה אוטומטית ללא צורך בלחיצה על דוושת המאיץ, המשאית עושה זאת באופן אוטומטית, במהירות הרצויה לנהג. החסונות בין המשאיות, מתאימות ל-80 אחוז נסיעת שטח מול 20 אחוז נסיעת כביש. בלם היד מפעיל את עצמו אוטומטית עם כיבוי המנוע, שחרור בלם היד עם התנעת המנוע ולחיצה על דוושת המאיץ.

בגלל החשיבות שרואה היצרנית  בשעון מד סיבובי המנוע החליט היצרן להגדיל את השעון על חשבון הקטנת מד האוץ. ההגה מגיע בשלוש רמות גימור, ורדיוס הסיבוב מפתיע, 18 מ'. כמובן עם כל המתגים על ההגה, נדרש כיוון ההגה כדי לראות את כל מערכת השעונים. מערכות בקרה חדשות, (אופציה), נכנסות למשאית, אלה בקרה על הנהג וצורת הנהיגה של הנהג. המערכת מותקנת במשאיות בעולם פרי פיתוח ישראלי, מערכת מבוססת על מעקב אחר דרך פעולתו של הנהג, במידה ונהג נוסע בפראות או שימוש מופרז בבלמים המערכת מזהה ומעבירה הודעה לבעל החברה שנהג שלו משתולל הן בנזק למשאית והן בצריכת דלק מופרזת. בפגוש הקדמי ניתן לשלוף מדרגה כדי להגיע ולנקות את החלון הקדמי כמובן בזמן הצורך.

ועוד נתון, במרכז הרכב גובה מרווח הגחון עומד על 51.5 ס"מ ובדגם ה-K   הפגוש הקדמי מוגבה בצורה מיוחדת.  בפגוש הקדמי המיוחד לעבודות שטח, רגלית ברזל שמאפשרת טיפוס, כדי להגיע לניקוי החלון.

המשאיות מאוד מרשימות עוד לפני עולים אל תא הנהג, הטיפוס אל תא הנהג נוח מאוד בזכות המדרגות מעוצבות ומתאימות. הישיבה גבוהה נוחה, כל מערך המתגים מונח במרחק של יד, ההגה בקוטר נוח ועליו כמעט כל מה שנדרש מהנהג להפעלה. גם בעליה תלולה מאוד עם עומס מירבי המשאית מטפסת בקלות יחסית ללא מאמץ מהנהג בזכות המערכת האוטומטית, רדיוס הסיבוב המצוין מאפשר סיבובים כמעט בלתי אפשריים במחצבה בתנאי בוץ או חול. צריך מעט זמן להתרגל ולתרגל את המערכות החכמות החדשות שלבטח יעזרו לנהג. תנאי השטח במחצבה היו קשים, שלוליות בוץ ענקיות, מסלול של חולות, שביל שהוא רצוף כולו בסלעים קטנים, מתלולים קטנים בשבילים ושקעים כל אלה מחליקה המשאית את העבודה הקשה עושה מערכת המתלים המוצלחת הנהג אינו מרגיש דבר.

סיכום: בהחלט שיש תחושה שאנשי רנו נתנו את הכל בתכנון עיצוב ומיכלולים. המשאית גם נראית טוב וגם התנהגות השטח מצוינת. משאיות רנו ווולבו בחו"ל ובארץ תחת גג אחד, יש תחרות בריאה בין שני היצרנים יש שיתופים במנועים ומחקר אך בסך הל שתי החברות משתדלות לנגוס בנתחי שוק. הפעם רנו מאוד הפתיעה וקבלו את בגדי רנו החדשים שהם יפים גזורים ותפורים לפי מידה של כל נהג משאית. שיווק המשאיות כבר החל בחברת מאיר משאיות, השקת החגיגית קו המשאיות החדש כנראה יהיה ביוני השנה.
 
    


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים