QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 העליון: מתי מתחילה תקופת פסילת הרישיון?

13/7/2016
שרות רכב ותחבורה 

ביהמ"ש העליון קובע: תחילתה של התקופה בה נהיגתו של נאשם ברכב אסורה, היא מיום פסילת רישיונו, או מיום שהודע לו על כך. זאת, כאשר פרק הזמן שבין מועד פסילת הרישיון לבין הפקדתו אינו בא במניין תקופת הפסילה. ככל שנאשם שרישיונו נפסל נוהג ברכב, הרי נהיגתו אסורה בלי רישיון בהתאם לסעיף 67 לפקודת התעבורה.

בית המשפט העליון דן לאחרונה בערעור של נהג שרשיונו נפסל.  הנהג הורשע לאחר ניהול בעבירות של: סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה; נהיגת רכב מנועי ללא רישיון נהיגה בר תוקף; הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו; וגרימת נזק לרכוש. המשיב זוכה מביצוע עבירה של נהיגה בזמן פסילה, זאת כיוון שביהמ"ש קבע כי יש למנות את תקופת פסילת הרישיון שהוטלה על המשיב ביום 11.9.2013, מיום הטלתה וזאת על אף שהמשיב לא הפקיד את רישיונו כנדרש. בגין הרשעתו הושת על המשיב עונש של 24 חודשי מאסר בפועל בניכוי ימי מעצרו; שישה חודשי מאסר על תנאי; פסילה מלקבל או מלהחזיק ברישיון נהיגה למשך 24 חודשים בפועל החל מיום שחרורו מן המאסר; ושישה חודשי פסילה על תנאי. המערערת בע"פ 5981/15 (היא המשיבה בע"פ 7190/15 ולהלן, לשם הנוחות: המערערת), משיגה על ההחלטה לזכות את המשיב מביצוע עבירה של נהיגה בזמן פסילה. שני הצדדים מערערים, מכאן ומכאן, נגד גזר הדין.
ביהמ"ש העליון (מפי השופט י' דנציגר בהסכמת השופטים נ' הנדל וא' שהם) קיבל את ערעור המערערת על שני ראשיו ודחה את ערעור המשיב, מהטעמים הבאים:
הערעור נגד הכרעת הדין: ביהמ"ש העליון קובע כי השילוב שבין סעיפים 42(א) לפקודת התעבורה, הקובע כי תחולת פסילת הרישיון "תחל ביום מתן גזר הדין אם לא הורה ביהמ"ש הוראה אחרת" וסעיף -67 לפקודת התעבורה הקובע כי מי שנוהג ברכב אף שהודע לו כי רישיונו נפסל, וככל שהפסילה בתוקף, הוא בבחינת מי שנוהג ברכב שנהיגתו אסורה על פי פקודת התעבורה, מלמד כי תחילתה של התקופה בה נהיגתו של נאשם ברכב אסורה, היא מיום פסילת רישיונו, או מיום שהודע לו על כך. זאת, כאשר פרק הזמן שבין מועד פסילת הרישיון לבין הפקדתו אינו בא במניין תקופת הפסילה (סעיף 42(ג) לפקודה). ככל שנאשם שרישיונו נפסל נוהג ברכב, הרי נהיגתו אסורה בלי רישיון בהתאם לסעיף 67 לפקודת התעבורה.
במקרה דנא, על המשיב הושת עונש פסילת רישיון נהיגה ביום 11.9.2013. קרי, ביום זה החלה לחול פסילת רישיונו. ברם, המשיב לא טרח לעשות את המוטל עליו ולהפקיד את רישיונו כנדרש. דהיינו, מחדלו זה נופל בגדר סעיף 42(ג)(1) לפקודת התעבורה ומשכך מניין תקופת הפסילה שהוטלה עליו ביום 11.9.2013 טרם החלה. לפיכך, נהיגתו של המשיב ביום 7.3.2015, במסגרת מעשיו המתוארים בכתב האישום, הינה נהיגה בזמן פסילה והיא אסורה על פי סעיף 67 לפקודת התעבורה. כפועל יוצא מכך, יש להרשיע את המשיב אף בביצוע עבירה של נהיגה בזמן פסילה, לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה.
קביעת ביהמ"ש המחוזי כי יש למנות את תקופת פסילת הרישיון של המשיב מבלי שהפקיד את רישיונו כנדרש אינה יכולה לעמוד. קביעה זו מנוגדת ללשונו המפורשת והברורה של סעיף 42(ג)(1) לפקודת התעבורה. קביעה זו אף מנוגדת לתכלית הענישה והיא אף עלולה לתמרץ נהגים עבריינים שלא להפקיד את רישיונם ובכך להביא להמשך חשיפת הציבור לאותה התנהגות תעבורתית חסרת אחריות ומסוכנת.
משנמצא כי יש להרשיע את המשיב בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, יש להחמיר בעונשו.
בימ"ש זה עמד מזומנות על הצורך להחמיר בעונשם של עברייני תעבורה, המסכנים ללא כל מורא את שלום הציבור בנהיגה משולחת רסן ומסוכנת, ומסקירת הפסיקה נמצא כי במקרים דומים נקבעו מתחמי ענישה חמורים משמעותית מזה שנקבע בעניינו של המשיב. לעמדת ביהמ"ש, יש לקבוע את מתחם העונש ההולם בעניינו של המשיב בטווח שבין 30 ל-60 חודשי מאסר בפועל. נוכח ריבוי העבירות וחומרת המעשים בהם הורשע המשיב, כמו גם עברו התעבורתי המכביד, ובשים לב לכך שבימ"ש שלערעור אינו נוהג למצות את הדין עם נאשם, עונש המאסר בפועל שהושת על המשיב הוחמר ב-10 חודשים (ובסה"כ 34 חודשים בניכוי ימי מעצרו) ועונש הפסילה מלקבל או מלהחזיק ברישיון נהיגה שהושת על המשיב הוחמר ב-12 חודשים (בסך הכל על 36 חודשים (שיחלו להימנות ממועד שחרורו מהמאסר)). יתר רכיבי גזר הדין נותרו על כנם.
 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים