QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
המשרד להגנת הסביבה הציג את הישגי התכנית הלאומית
לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה

11/2/2016
שרות רכב ותחבורה 

ההישגים בתחבורה: הגבלת כניסת משאיות כבדות בשעות השיא לעיר התחתית,  סבסוד תעריפי משאיות במנהרות הכרמל, הוראות לציי תחבורה לצמצום זיהום, הורדת רכבים מזהמים מהכביש והתקנת מערכות ייעודיות להפחתת פליטת אדי דלק ברוב תחנות הדלק.
המשרד להגנת הסביבה בחיפה הציג את דוח המפרץ, כאשר יישום התכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה כפי שבאו לידי ביטוי ברבעון האחרון של שנת 2015.
לדברי אבי גבאי, השר להגנת הסביבה: "אנו עובדים בשיתוף פעולה, מאגדים את כולם, את הנמל, את מועצת המובילים ואת הארגונים הירוקים. זיהום האוויר הוא הנושא המרכזי שבו עוסק המשרד כי מדובר כאן בבריאות, בחיי בני אדם ובתוך זה הטיפול בזיהום הוא קריטי והזיהום במפרץ חיפה הוא לאין ערוך גבוה יותר מבכל מקום אחר בארץ. אנו פועלים כבר כ - 8 חודשים והצלחנו לעשות הרבה. גיבשנו תכניות, יש לנו תקציבים, אנו פועלים בשקיפות ומדווחים לכם עכשיו מיד בתחילת השנה. לראשונה בארץ, חיפה נסגרת למשאיות מעל 12 טון, נכון שקיימת עדיין בעיה במפרץ חיפה ואי אפשר ביום אחד לפרק פה תעשייה שלמה של מפעלים מזהמים שכלכלת העיר נשענת עליה. חיפה לעולם לא תהיה תל אביב ותחבורה הוא נושא קטן בתוך איכות הסביבה, אבל צריך להשקיע בו, אנחנו לא יכולים להצטיין באיכות הסביבה מבחינת התעשייה, אז לפחות נצטיין באיכות הסביבה בתחום התחבורה. זה מאוד פופולארי להתנגד לכל דבר וגם הכי קל, אבל צריך להיות מעשי ולכן אני מודה לכל משתפי הפעולה - משרד האוצר, משרד התחבורה, עריית חיפה, לראשי הקריות, להנהלת כרמלטון (מנהרות הכרמל), לנמל חיפה ולגבי בן - הרוש, יו"ר מועצת המובילים שהכי קל היה לו לסרב להגבלת תנועת המשאיות ולקבל קרדיט אצל האנשים שלו, אבל הוא בחר להיות ענייני."
ישראל דנצינגר, מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה הציג את הדו"ח שמפרט את הישגי המשרד לאיכות הסביבה עד כה במגוון תחומים. בהתייחסו לתחום התחבורה, פירט כי החל מהיום תוגבל כניסת משאיות כבדות בשעות השיא לעיר התחתית, יסובסדו תעריפי משאיות במנהרות הכרמל, 2 ציי תחבורה ציבורית קיבלו הוראות לצמצום זיהום ולשימוש באמצעי הנעה חלופיים נקיים, 177 כלי רכב מזהמים הורדו מהכביש וב - 90% מתחנות הדלק במפרץ הושלמה התקנת מערכות ייעודיות להפחתת פליטת אדי דלק. כמו כן, מטופלים התחומים של ניטור ומדידה, צמצום סיכוני חומרים מסוכנים וניקוי קרקעות הקישון.
יונה יהב, ראש עריית חיפה אמר כי: "זהו רגע היסטורי, כיון שזוהי פעם ראשונה שממשלת ישראל לוקחת אחריות, החל מהיום נקפיד הקפדה יתרה על תנועת המשאיות, בהמשך נאסור חניית משאיות ברחובות הערים ולצורך כך אנו מתכננים חניון חיצוני. בנוסף, הוצאנו מכרז להחלפת המשאיות של העירייה במשאיות המותנעות בגז."
חה"כ רחל עזריה, יו"ר השדולה החברתית - סביבתית אמרה כי : "10 שנים הייתי במגמה הירוקה ואני אומרת לכם שהכי חשוב זה שקיפות, יעדים וביצוע. לאזרחים ולארגונים יש הרבה כוח, אבל חשוב לנתב את הכל לשיתוף פעולה."
לדברי גבי בן - הרוש, יו"ר מועצת המובילים: "כמועצת המובילים היינו שותפים למהלך כי קודם כל הוא חשוב לנו כאזרחים.
שמענו שבעוד כשנה המשרד לאיכות הסביבה מתכנן לתת  צווים לאגד ולדן עם הנחיות למעבר לשימוש בגז טבעי, אבל הם מקבלים סבסוד מהממשלה, והחברות הפרטיות לא מקבלות סיוע, אז אם מחליטים החלטות רוחב ומתכננים להוציא צווים, יש להתחשב בחברות הפרטיות - הובלה, מוניות ואוטובוסים, זה כמו בנושא ההכשרה -  הממשלה מחייבת את נהגי החברות הציבוריות בהשתלמות פעמיים בשנה, אבל היא מסבסדת להם את זה, ולנו אין את הסבסוד הזה ולכן אנו גם לא מחויבים להשתלמויות האלה.
לגבי שינוע חומרים מסוכנים - ברחבי הארץ יש כ -  5,000 משאיות שמשנעות חומרים מסוכנים ואין עליהן פיקוח!  הפיקוח שייך למשרד התחבורה לאגף מטענים וחומרים מסוכנים והיו להם רק שני פקחים מתנדבים, אז פניתי בזמנו למשרד לאיכות הסביבה בממשלה הקודמת, בכדי שיתגברו בפקחים את משרד התחבורה, יש גם משאיות שמובילות חומרים מסוכנים שחונות במרכזי הערים כי אין להן חניונים מסודרים ומפוקחים לחנות בהם והן מורידות את השילוט של החומרים המסוכנים. במשרד לאיכות הסביבה, הבטיחו לי שיטפלו, אך דבר לא נעשה וזה כבר עניין שממש מסוכן לציבור.
אני מברך את המשרד להגנת הסביבה על התהליך, אבל הוא עדיין לא מושלם ויש בו הרבה חורים.  חלק גדול ממשתתפי הדיונים לא הבינו את המשמעות בהקשר הרחב שלה. מנהרות הכרמל נותנות הנחה למשאיות עד 12 טון, אבל הגבלת התנועה בעיר היא למשאיות שהן בכלל מעל 12 טון, אז איזו מוטיבציה תהיה למשאיות הכבדות והמזהמות  לנסוע במנהרות הכרמל? עוד דבר שלא חשבו עליו, זה למצוא חלופה למשאיות שלא יכולות להיכנס לעיר, ייווצר מצב מסוכן שבו משאיות יגיעו לפאתי העיר ויעמדו בשוליים כי הן לא ידעו מה לעשות.
בגלל כל אלה, הצעתי לעשות פיילוט של שלושה חודשים על מנת לזהות את הבעיות ומה אפשר לשפר בפרויקט. לא מספיק סתם להציב תמרורים וזהו. לכן גם ביקשתי שלא לעשות אכיפה בעשרת הימים הראשונים לפרויקט ובעירייה אישרו את בקשתי."
בסוף האירוע,  סוכם בין גבי בן - הרוש לשר להגנת הסביבה אבי גבאי על פגישה דחופה להמשך טיפול בנושאים המשותפים למשרד ולמועצת המובילים.


 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים