QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 האם יש כיסוי לרכב שנמלט ממרדף משטרתי?
 

שרות רכב ותחבורה 


בית המשפט נדרש לאחרונה לעסוק בתביעה שעוסקת בתאונה שארעה במהלך מרדף משטרתי. מדובר בתביעה בגין נזקים שנגרמו לרכב של חברת 'אלדן' בעת ששימש כרכב משטרתי במהלך מעצרו של נהג שנחשד בביצוע עבירת רכוש.  בית המשפט נדרש לקבוע האם הנתבע אחראי לנזקים שנגרמו לרכב התובעת. ככל שהתשובה לשאלה חיובית, על בית המשפט לקבוע האם לאור נסיבות התרחשות התאונה יש לאירוע כיסוי ביטוחי.
בית המשפט קיבל ברובה את התביעה, בקובעו כי התאונה ארעה תוך כדי ניסיון בריחה של הנתבע אשר לא נשמע להוראות השוטרים לעצור כמתחייב ומכאן אחריותו.לאור הודאתו של הנתבע בעובדות כתב האישום במסגרת ההליך הפלילי, הרי שאין מקום לטענתו לפיה לא ידע כי מדובר ברכב משטרתי ובו שוטרים. הודאתו זו מתיישבת עם עדויותיהם של שני השוטרים מהן ברור כי הנתבע ידע כי הם שוטרים.
אשר לעמידתו של רכב התובעת נשמעו גרסאות שונות. בעדותו הראשונה אמר השוטר דבוש כי רכב התובעת היה בעמידה. בעדותו השנייה הוא אמר כי לא נראה לו שרכבו היה בעמידה וכי רק לאחר הפגיעה ברכבו הוא עצר. מעדותה של השוטרת עלה שרכב התובעת הגיע למקום בנסיעה מהירה.
על אף האמור, אין מקום שהנתבע יתחמק מאחריותו לאירוע רק בשל כך שרכב התובעת היה בתנועה. השוטרים מלאו את תפקידם ולכן אין מקום להחמיר עימם. חובתו של הנתבע הייתה להישמע להוראות השוטרים. אם כך היה נוהג התאונה הייתה נמנעת.
עם זאת, בשל הבדלי הגרסאות בקשר עם תנועת רכב התובעת ומהירות נסיעתו במקום התאונה אשר ייתכן ולא התאימה לתנאים במקום, יש מקום לקבוע כי השוטרים יכלו למלא את תפקידם ביתר זהירות. בנסיבות אלה, יש לנכות 15% מסכום הפיצוי המגיע לתובעת בגין רשלנות תורמת כך שהתובעת זכאית ל-85% מנזקיה.
באשר לכיסוי הביטוח, הנתבעת טענה כי יש לראות את התנהלות הנתבע אשר היה מעורב במרדף משטרתי ולא ציית להוראות השוטרים כגרימת נזק במתכוון. סעיף 26 לחוק חוזה הביטוח קובע: "נגרם מקרה הביטוח בידי המבוטח או בידי המוטב במתכוון, פטור המבטח מחבותו". הוראות סעיף זה זהות לאמור בסעיף 1(6) של הפוליסה אליו הפנתה הנתבעת בכתב הגנתה.
הן בכתב האישום והן בעדויות השוטרים עולה תמונה לפיה עסקינן במרדף מתמשך של השוטרים אחר הנתבע ברחובות באר שבע. בכתב האישום המתוקן לא הוזכר אירוע ההתנגשות בין כלי הרכב אלא אך ורק המרדף עד להגעת כלי הרכב המעורבים למקום האירוע ושלב המעצר עצמו. התמונה העובדתית הושלמה בעדויות השוטרים.
אדם שמתנהל בדרך שכזו מושתק מלטעון "לא התכוונתי". אין ספק שהתנהלות כזו עונה על הדרישה הקבועה בפסיקה בדבר ידיעה בדרגה גבוהה של הסתברות כי תאונה עלולה להתרחש. מדובר בנסיבות שבהן יש לקבוע כי הידיעה שקולה כנגד כוונה, ולפיכך דין טענת הנתבעת להתקבל.
גם מחמת תקנת הציבור ואף מחמת חוסר תום הלב של הנתבע אין מקום להעניק לנתבע כיסוי ביטוחי. מעובדות כתב האישום המתוקן בהן הודה הנתבע ומעדויות השוטרים עולה בבירור התנהגות פלילית מתמשכת של הנתבע. האחרון לא ציית במודע להוראות השוטרים, ברח מהמקום בנהיגה פרועה תוך כדי סיכון השוטרים ועוברי דרך אחרים. מדובר בפעילות עבריינית גרידא אותה יש להוקיע מכל וכל.
חיוב הנתבעת בתשלום הנזקים אותם גרם הנתבע הוא בבחינת הענקת פרס לנתבע אשר לא יצטרך לשאת בתוצאות מעשיו הפליליים. על אף שהפוליסה אינה מתייחסת במפורש לנסיבות כאלה, הרי לבית המשפט יש את שיקול הדעת למנוע חיוב של הנתבעת בתשלום, שכן בהטלת חיוב כזה יש פגם מוסרי והיא נוגדת את תקנת הציבור.
 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים