QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
השר כץ חנך את הקטע המרכזי
בפרויקט הזרוע המזרחית של כביש 6

01/10/2016
שרות רכב ותחבורה 

הדרך מהצפון למרכז הארץ מתקצרת. משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל חנכו היום (יום רביעי) את שדרוג כביש 65/85, המהווה קטע מרכזי בפרויקט הזרוע המזרחית של כביש חוצה ישראל. הכביש החדש יאפשר נסיעה רציפה, מהירה ובטוחה, ממחלף גולני ועד צומת עמיעד, ללא אף רמזור.
פרויקט שדרוג כביש 65/85 שבוצע על ידי חברת נתיבי ישראל הוא חלק מחזון משרד התחבורה שנועד לחבר את הפריפריה למרכז הארץ ולהוות מנוף כלכלי, חברתי, תיירותי ותעסוקתי לאזור הצפון.
"חנוכת הכביש היא אירוע שיש בו סימליות ומוחשיות רבה והוא חלק מתכנית נתיבי ישראל שגיבשתי עם רה"מ כשמוניתי לתפקידי כשר תחבורה לפני יותר מ-7 שנים. המטרה המוצהרת הייתה לחבר את הגליל והנגב ולהפוך אותם ללב המדינה". אמר השר כץ והוסיף, הכביש הוא חלק מאותה תכנית וזו המהפכה שתשאיר את הצעירים בצפון, ותביא עוד תושבים ועוד עסקים. כביש 65\85 הוא הזרוע המזרחית של כביש 6 ויתחבר בעתיד לכביש 6 שמוארך עד עין תות.
פרויקט שדרוג כביש 65/85 ממחלף גולני ועד לצומת עמיעד כלל את הרחבת הדרך מכביש חד- נתיבי לכביש דו- נתיבי, בעל שני מסלולי נסיעה לכל כיוון. לדברי כץ, עם פתיחת הכביש החדש תתאפשר לראשונה נסיעה בכביש דו- נתיבי בעל שני מסלולי נסיעה, מהגליל ועד מרכז הארץ.
מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, ניסים פרץ ציין כי שדרוג כביש 65/85 היה אחד מהפרויקטים המורכבים יותר של החברה "השקענו מאמצים כבירים בשיקום הטבע לאורך התוואי תוך מתן דגש לצמחייה המקומית ולבעלי החיים. זאת זכות גדולה עבורנו לקחת חלק בפיתוח נופי ארצנו ובכך שכביש זה ישמש עורק חיים, לא רק לתושבי הצפון שזוכים ליהנות מכביש מהיר ובטוח אלא גם לטבע, לנוף, לצומח ולחי" אמר פרץ והוסיף כי בזכות עבודה מאומצת הצליחה החברה לפתוח את הכבישים החדשים לפני ראש השנה לטובת תושבי האזור והמטיילים הרבים הצפויים להגיע לאזור בחגי תשרי
הפרויקט הענק שעלותו נאמדת ב- 1.2 מיליארד שקלים כלל הקמת שמונה מחלפים חדשים שיאפשרו זרימה רציפה של התנועה, גשרי ענק שהוקמו מעל נחלים, שישובו לראשונה לזרום, גשר אקולוגי לבעלי חיים, מעברים תת - קרקעיים לחקלאים, חיילים והולכי רגל, חניון מטיילים, ארבעה מצפורים, שיקום נופי ועוד.
הקמת המחלפים איפשרה ביטול של צמתים מרומזרים, ביטול פניות שמאלה, חיבור בטוח לכבישים ראשיים וגישה נוחה לישובים לאורך הציר, ללא הפרעה לתנועה הזורמת בציר המזרחי. המחלפים החדשים שהוקמו בין מחלף גולני לצומת עמיעד הם: מחלף נטופה, מחלף בקעת נטופה, מחלף עילבון, מחלף מסד רביד, מחלף צלמון, מחלף קדרים, מחלף נחל עמוד ומחלף כחל.
במסגרת שיתוף פעולה עם משרד הביטחון, צה"ל, והמועצות האזוריות, הקימה חברת נתיבי ישראל מעברים בטיחותיים לחיילים והולכי רגל, בסמוך למחנות הצבאיים והיישובים לאורך התוואי, במקומות בהם נדרשה חציית כביש ראשי. המעברים החדשים מאפשרים גישה בטוחה לתחנות האוטובוסים המשרתים את התושבים והחיילים.
כביש 65/85 החדש הינו פרויקט "ירוק" במסגרתו נערך שיקום נרחב של אוצרות טבע ושמירה על חיי בעלי חיים. הפרויקט כלל שיתוף פעולה הדוק של נתיבי ישראל עם רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, רשות העתיקות והגופים הירוקים לפיתוח הנוף, תוך שמירה על ערכי הטבע וחייהם של בעלי החיים בתוואי הפרויקט.
לראשונה בארץ פורקו סוללות עפר בתוואי הכביש שחסמו את זרימתם של שלושה נחלים, נחל עמוד, נחל עכברה ונחל צלמון במקום סוללות העפר הוקמו שלוש מערכות גשרים חדשים, ופונו למעלה ממיליון קוב עודפי עפר ששמשו כחומרי מילוי במקומות אחרים בפרויקט. קטעי הנחלים שוקמו בשיתוף רשות הטבע והגנים וקק"ל ותתאפשר בהם זרימת מים שנחסמה במשך מספר עשורים ומעבר לבעלי חיים רבים. בסמוך לנחל עמוד הוקם חניון למטיילים ואזורי חניה מוסדרים.
במהלך העבודות, הועתקו מתוואי הכביש כ- 450 עצים בוגרים, כ- 4,000 עצי זית וכן מיליון ומאה אלף פקעות של צמחים, בהם: חצבים, רקפות, עיריות, כלניות, סחלבים ועוד. לקראת סיום הפרויקט הושבו הפקעות והעצים ונשתלו בתוואי החדש.
כביש 65/85 חוצה מספר רב של בתי גידול לחיות בר. כדי לשמור על רצף אקולוגי הוקמו לאורך התוואי מעברים בטיחותיים לבעלי חיים. מדובר בשלושה מעברים אקולוגים תחתיים וגשר אקולוגי עילי סמוך לצומת עמיעד.


 

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים