קליקAדיל יתרונות מערכת הדיווח והמעקב קליקAדיל
וצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיות
 
 


 

'רכב ותחבורה' דן לאחרונה במשתמע מתקנת התעבורה החדשה, נוהל 6 ("איך אני נוהג"...), המחייבת את כל החברות המעסיקות קצין בטיחות בתעבורה. למרות ההתנגדויות וההסתייגויות שנשמעו, יש לנוהל יתרונות אדירים.

דב קרדו*
-------------
*הכותב הוא קצין בטיחות בתעבורה

 

תקנת התעבורה החדשה, המחייבת כל ארגון שמעסיק קצין בטיחות בתעבורה להזמין את ציבור האזרחים להתלונן על נהגים שעברו עבירת תנועה, מעלה דעות מדעות שונות, התנגדויות נחרצות מחד ותמיכה מוחלטת מאידך.
יישום התקנה, מוסיף עול לא פשוט על קצין הבטיחות בתעבורה של הארגון מחד, אך מאידך נותן בידו כלי יעיל ביותר לאתר נהגים מועדים, ולטפל בהם באופן יעיל.
ארגונים וקציני בטיחות בתעבורה רואים בהנחיות התקנה מעמסה מיותרת, העניין הוא שהתקנה טומנת בחובה יתרונות רבים לארגון עצמו, יתרונות שבטיפול נכון יביאו לחיסכון אדיר בעלויות ולשיפור משמעותי בהתנהגות הנהגים (נהגים מקצועיים) והנוהגים (סתם משתמשים ברכב) ברכבי הארגון.
יתרונות ברורים לארגון:
קשת היתרונות שיש לארגון שפעילותו כרוכה בהפעלת צי רכב בתקנה החדשה רחבה ביותר, אך אולי לא הכול גלוי לעין במבט ראשון:
1. ארגון שמזמין את הציבור, באופן גלוי ויעיל, לדווח על התנהגות עובדיו, מצטייר כארגון שמכבד – את עצמו ואת הציבור.  "נפגעת מעובד שלי – דווח לי והנושא יטופל".  אנחנו לא רוצים שעובדים שלנו, שהם גם נציגים שלנו, יפגעו באחרים.
2. ארגון שמזמין את הציבור לדווח על התנהגות הנהגים שלו, מצטייר כארגון ששואף לבטיחות בדרכים, ששואף להקטין את מעורבות הנהגים והנוהגים שלו בתאונות דרכים.  ארגון שלוקח את הנושא ברצינות ומקדיש לו משאבים – "נהג שלנו שעבר עבירה (או סתם טעה), ייקרא לבירור.  אנחנו לא עוברים לסדר היום על אירועים כאלה".
3. ארגון שמטפל נכון ("טיפול נכון" בתלונות אזרחים הוא נושא בפני עצמו ושווה כתבה נפרדת - ד.ק.) בתלונות הציבור מול הנהגים והנוהגים שלו, מעמיד באופן ברור את צפיותיו מהעובדים לנהוג באופן בטוח ומתחשב, לשמור על הרכב ולהקפיד על קיום תקנות התעבורה.
בארגון כזה העובדים יזהרו בכבודם של כלי הרכב שקיבלו, של הנוהגים לצידם ושל הארגון עצמו, הרבה יותר.
כאשר נותנים לאדם רכב, נותנים בידיו כלי עבודה שהוא גם כלי משחית תרתי משמע – מסוכן בפועל, ומשחרר (אצל חלק מבני האדם) יצרים קדמוניים שמחייבים בקרה חיצונית.
4. בארגון שמטפל נכון בתלונות הציבור "בני המשפחה שנוהגים" (אלו שמורשים לנהוג על פי מנהגי הארגון) ירגישו גם הם שיש מי שמביט בהם, מי שלא יעבור לסדר היום על התנהגות לא תקינה... ויהיו הרבה פחות תופעות כאלה!
5. ארגון שמטפל נכון בתלונות הציבור נותן בעצם בידיו של קצין הבטיחות כלי יעיל מאין כמוהו להגיע לנהגים הבעייתיים – לאלו המועדים לתאונות או הסתבכויות בדרכים, שכן הם אינם פועלים כאחד האדם.  נהיגתם, איכשהו, גרמה לאדם אחר לטרוח ולהתקשר, הם זומנו לבירור אבל חזרו על אותה טעות או התנהגות...
6. טיפול נכון בתלונות אזרחים יביא בסופו של דבר לארגון חסכון משמעותי בעלויות, שכן הנהגים והנוהגים, ביחוד אלו שנהיגתם פרועה, מסוכנת או לא מתחשבת, מתחילים להיות מודעים לכך שהם צריכים לתת את הדין על מעשיהם, שתלונות חוזרות מציבות סימן שאלה על עתידם בארגון, ורובם ישפרו את דרכיהם וימנעו מהתנהגויות שגרמו לאחרים להתלונן עליהם.
7. ארגון שמטפל נכון בתלונות הציבור מקטין את ההסתברות למקרים של יצירת כעס עליו אצל אזרח פגוע – משאית החלוקה של הארגון חוסמת מישהו?  הוא מתקשר למס' הטלפון שעל המדבקה, מיד יוצרים קשר עם הסדרן, שיוצר קשר עם הנהג, הוא מזיז את המשאית, ואירוע שיכול להיות מאוד קשה נגמר ברוח  טובה.
8. ארגון שמטפל נכון בתלונות הציבור חוסך לעצמו נזקים – אזרח שנוסע אחרי רכב של הארגון ורואה משהו חריג שהנהג עצמו לא הבחין בו, מתקשר, מודיע, והנושא מטופל במהירות וביעילות לפני שגלגל כמעט ריק הופך לצמיג קרוע, או במקרה גרוע לתאונה...

 


השיטה מצוינת - הביצוע מזמין שיפור

בגיליון הקודם של 'רכב ותחבורה' (גיליון 270), הביע יו"ר איגוד קציני בטיחות בתעבורה, שמעון סודאי, את דעתו על נוהל 6 וקבע כי לדעתו יש להוסיף ולשפר את התקנה. יחד עם זאת כתב סודאי: "מדובר בשיטה בעלת פוטנציאל אדיר לשיפור הבטיחות בציי הרכב, ובעלות שהיא זניחה בכל קנה מידה, ובמיוחד לאור תחרות המחירים הקיימת כיום בענף. מנגד, אם השיטה טובה, אולם איננה מתבצעת כראוי, התוצאות יכולות להיות הפוכות מן היעוד המקורי. רק לא מזמן יצא נוהל 6 המעודכן שבו הגדיר משרד התחבורה, לראשונה, את גודל הפונטים (כיתוב) על המדבקה, ואסר את השימוש במדבקות שקופות, שהיקשו גם הן על ראיית מספר הטלפון ויכלו לגרום לנהגים מדווחים להתקרב בצורה מסוכנת אל כלי הרכב עליו ניסו לדווח.
תקנה 587ב 2 שמלווה את החוק החדש, כוללת את החובה לשימוש במספר מקוצר וגם זאת לטובה לדעתי, מפני שיש להקל על המדווחים בזמן נסיעה.
אולם עדיין קיימים דברים לא מעטים שיש לדעתי להוסיף ולשכלל בשיטה, על מנת שאנו, אנשי המקצוע, נפיק ממנה את הטוב ביותר וניתן את תרומתנו לחיסכון בחיי אדם. אגב, שמעתי לא מעט מתנגדים שאמרו כי השיטה מעודדת חיוג בזמן נהיגה והדבר מהווה הסחת דעת ויצירת סיכון מיותר. אולם לדעתי, כשאנו יודעים היום כמה מאות אלפי דיווחים נמסרו מאז יצא הנוהל לראשונה וכמה נהגים נקראו לסדר, ובמקרים קיצוניים גם לא יכלו להמשיך לנהוג, וכשאנו שואלים את עצמנו, כמה תאונות אירעו בזמן מתן דיווח מאז 2005 כשהנוהל יצא ועד היום, התשובה היא כי למעשה לא ידוע לי על אף אחת. זה, אמנם לא אומר שלא אירעה אף תאונה, ולו הקלה ביותר בעת ניסיון דיווח, אבל ודאי וודאי שאין מדובר בתופעה שניתן להכניס לסטטיסטיקה. בכל מקרה, הדבר מטה את כל כובד הכף לטובת התועלת שבמניעת תאונות לעומת הסיכון הטמון בשוליה. התשובה לשאלת הסיכון-מול-תועלת היא אם כן חד משמעית: יעילותה של השיטה אינה ניתנת לוויכוח, ואולם יש למטבה ולהביאה אל גבול השלמות. שהרי, מדובר בחיי אדם", מקצת מדברי שמעון סודאי.

רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 

 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים