QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 חשיבות נהלי עבודה בארגון

6/1/2016
ד"ר אריה חממי
מנכ"ל מורג יועצים לארגון וניהול מערכות בע"מ


בעידן המודרני נהלי עבודה מצויים בכלל הארגונים ומשמשים כשפה משותפת, באמצעותה ניתן לנהל ארגונים אלה. שפה זו משתנה מארגון לארגון עפ"י אופי הפעילות, יחד עם זאת שימוש בנהלי עבודה שומר על זהות העקרונות.
היכרות עם נהלי עבודה מתבצעת בדרך כלל בימי עבודה ראשונים של עובד במקום עבודתו או תפקידו, ויכולה להגיע אליו בצורה של ספר מעוצב המזכיר תפריט במסעדה יוקרתית, מצגת במחשב, אוסף של דפי וורד מודפסים או הסבר בעל פה של עובד ותיק יותר בארגון. מצד אחד נראה כי רובינו מבינים את הצורך בקיום של נהלי העבודה , אך מצד שני לעיתים תכופות נהלי עבודה זוכים ליחס של רוע הכרחי. מאמר זה נכתב במטרה לתת מענה תמציתי לשאלה בסיסית: למה נהלים בארגון חשובים כל כך?
על מנת לענות על שאלה זו עלינו להבין מה זה נהלי עבודה ואיזו מטרה הם משרתים.
נוהל משמעותו הליך קבוע להשלמת משימה המורכבת מרצף של צעדים לפיהם יש לפעול על מנת להשלים את המשימה כראוי. נהלי עבודה נגזרים ממדיניות ומטרות הארגון ומשמשים כחומר תפעולי, ניהולי והדרכתי. באמצעות נהלי עבודה מייצרים אחידות בדרכי פעולה ומובילים את הארגון להתנהלות יעילה ואפקטיבית. מעבר לכך נהלי עבודה חייבים להביא את הארגון לרווח כלכלי.
לפי גישות ניהול מודרניות,רוב האנשים הם עובדים השואפים לעשות עבודה טובה. על מנהל מוצלח להכיר בעובדה זו ולתעל את מאמציהם של העובדים בדרכים שיועילו לעסק. נהלי עבודה הם כלי בידיו של המנהל להגיע לתוצאות הרצויות. על מנת לספק מענה הולם לאותם מנהלים מוצלחים, נהלים צריכים להיות כתובים היטב ולהתחשב בקריטריונים רבים, ביניהם:
עמידה בקנה אחד עם ערכי הארגון
אחידות ועקביות בקבלת החלטות ותהליכים תפעוליים
הגדרת גבולות פעילות ואחריות
סיוע בהערכת ביצועים
מסגרת לתכנון עסקי
שמירה על כיוונו הכללי של הארגון בתקופות של שינויים
קיום מדיניות ארגונית עוזרת להתמודד עם בעיות חדשות
שמירה על אחידות ועקביות בקבלת החלטות ותהליכים תפעוליים
שמירה  על יעילות ואפקטיביות
טיפוח יציבות והמשכיות
מובן שנהלי עבודה יותאמו לפרויקטים המשתנים של הארגון והתאמתם לצוות העובדים בקווי זרימה של תחילת משימה וגמר ביצוע. ראוי וחשוב לבחון מדי תקופה קבועה את התאמת הנהלים לאמצעים הטכנולוגיים הקיימים או החדשים ולתת מענה לאיכות הביצוע, הדיוק ושלמות המטרה באיכות במוצר או באיכות השירות.
לא בכדי נקבעים פרקים מרכזיים בהכנת תקני איכות (ISO)  בנוהלי עבודה ומבחני תוצאות עפ"י שלבי ביצוע תהליכים אלה מבטחים מבחן  תוצאה וסיום משימה.
תהליכי כתיבת נהלי עבודה, מורכבת ודורשת תכנון פרטני, קפדני ומקצועי. נגישותם לעובדי הארגון חיונית. ארגונים מצליחים מבינים כי נהלי עבודה הם משאב ארגוני בעזרתו הארגון מעצים  את הארגון  מבחינה  כלכלית  ומקצועית ולכן יש לראות בו ערך מקצועי ומחייב  המציאות ממעלה ראשונה. 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים