QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
ועדת הכלכלה בכנסת: נשקול החמרה בשיטת הניקוד
רק לאחר שנקבל את כל נתוני המחקר המקצועיים

22/02/2017
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת עסקה לאחרונה שוב בשינוי שיטת הניקוד על עבירות תנועה, שלה השלכות והשפעה רבה על הנהגים הצעירים, שכן בין היתר מציע משרד התחבורה לקבוע כי נהג חדש שינהג בלי מלווה יספוג 8 נקודות לחובתו. יו"ר הוועדה ח"כ כבל אירח לצדו את התלמיד דני קציר, מתאם פעולות הכנסת של מועצת התלמידים, ופתח את הישיבה החגיגית ואמר כי הכנסת היא נזר הדמוקרטיה וצריכה לפעול בשקיפות ובפתיחות למען כל אזרחי מדינת ישראל, ולא היה מחליף את הדמוקרטיה בשום דבר אחר.
באשר לתקנות אמר היו"ר כבל כי הוועדה שמה עצמה בחוד החנית במאבק בקטל בדרכים, וענישה היא כלי חשוב במאבק הזה אולם היא לא יכולה לעמוד בזכות עצמה בלבד. הוא הוסיף כי ללא מסה של מאות ניידות לא תהייה לשינוי בשיטת הניקוד כל משמעות. הוא אף הזכיר כי כבר לפני שנה ביקשה הוועדה לקבל לידה את הנתונים והמחקרים שהובילו לבקשה להחמיר את השיטה, ומתח ביקורת על כך שלא הוגשו לוועדה עד היום ואמר כי הוועדה לא תאשר את התקנות עד שלא יוגש בפניה המחקר והסברים על כל בקשה ובקשה. התלמיד דני קציר הוסיף כי שיטת הניקוד קרובה לליבו כנהג חדש שקיבל רישיון לפני מספר חודשים, ולליבם של בני הנוער בגילו. עם זאת הוא ציין כי סקר קצר שביצעו התלמידים העלה שיש חוסר מודעות של הנהגים החדשים לשיטת הניקוד, והוסיף כי ייתכן ובשל כך השיטה מאבדת ממשמעותה.
מנהל אגף הרישוי במשרד התחבורה, אפי רוזן, אמר כי לפני חודשיים הסתיים מחקר שהוביל הטכניון בחיפה, שבחן את התנהגותם של הנהגים לפני ואחרי ביצוע הקורס. "אפשר לומר חד משמעית שזה משפיע במיוחד על התנהגות הנהגים. זה הוכח כ'בול פגיעה' כדי לתקן דרך ולא כדי להרתיע", אמר. סגן מנהל האגף, חנן אהרון, הוסיף כי עדות נוספת לכך שמדובר באמצעי תיקון אפשר למצוא בכך שבמדרג הנמוך של עד 12 עבירות נמצאים נהגים רבים מאוד, כמיליון נהגים, בעוד שמספרם הנהגים שצוברים נקודות רבות יותר הולך ויורד ורק 36 אלף נהגים צברו את מקסימום 72 הנקודות וספגו פסילה של 9 חודשים.
ח"כ יעקב פרי אמר כי הוועדה לא קיבלה את המחקר שרוזן דיבר עליו, והיא מתבקשת לקבל החלטה ללא ביסוס מדעי או תמונת מצב של הנעשה בשטח. "מוצע לתת 6 נקודות למי שלא חבש קסדה ואני חושב שצריך לתת לו 60 נקודות, אבל אין לי ניסיון מדעי ולא הוצגה בפני תמונת המצב כדי לקבל את ההחלטה הנכונה", אמר. היו"ר כבל הבהיר כי אין בכוונתו להצביע על התקנות עד שהדברים לא ימסרו לוועדה, ואמר: "אי אפשר לקבל החלטות לפי מצב רוח". רוזן הגיב ואמר כי הדוח יועבר לוועדה בהקדם.
קצין הבטיחות מוטי אלמוג אמר כי שיטת הניקוד עובדת, אך עם זאת ציין כי יש תמרורים רבים והוראות שונות שנכנסו לתוקף לאחרונה והנהגים אינם מודעים להם. הוא הציע לשלוח לנהגים, עם חידוש רישיון הנהיגה, תקציר של עיקרי התקנות ששונו בשנים האחרונות, כדי שיהיו מעודכנים. התלמידה ליאל מלכביץ' סיפרה כי היא לומדת למבחן התיאוריה אבל לא יודעת על הנקודות. לדבריה, סקר שערכו התלמידים העלה ש-84.2% מהנשאלים לא מכירים את השיטה ולא יודעים על מה ניתן לקבל נקודות. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הציע לתת לתלמידים, יחד עם השלט הצהוב של "נהג חדש", גם מסמך המפרט את עיקרי השיטה. רוזן השיב כי הכוונה היא שאנשים ידעו שאסור לעבור עבירות, ולא שיבצעו תכנון עבירות בהתאם למספר הנקודות שיש לכל עבירה.
ח"כ חאג' יחיא הוסיף ואמר כי לפי מה שהוא הצליח להבין מדובר בכפל עונש, המצטרף לקנס. ראש מחלקת התביעות באגף התנועה במשטרה, ניצב משנה שרית פיליפסון, אמרה כי לא מדובר בכפל עונש, אלא באמצעי ללמד את הנהגים מיומנויות. "מי שעבר את התיקון חוזר להיות נהג יותר טוב, אם הייתם רואים את הנתונים הייתם מבינים למה אנחנו רוצים החמרה", אמרה. ח"כ חאג' יחיא מתח ביקורת על הדברים ואמר כי אי אפשר לבוא בטענות כלפי הוועדה על כך שהמשטרה לא העבירה לה את הנתונים.
נצ"מ פיליפסון הוסיפה כי כיום 63% מהעבירות שנאכפות יש לצידן נקודות. לדבריה, ב-2016 נרשמו 700 אלף דוחות, כ-100 אלף מתוכם באמצעות מצלמות, ובחודשיים הראשונים של 2017 חלה עלייה של כ-25% במספר הדוחות שנרשמו. מנהל תחום המדיניות הציבורית בעמותת אור ירוק, יניב יעקב, ביקש לציין כי לפני מספר שנים עמד מספר הדוחות על 1.2 מיליון בשנה. הוא הוסיף והזכיר כי לפני שנה התחייב השר לביטחון הפנים בפני הוועדה בשימוע להכפיל את מספר הניידות ואמר: "אני לא שמעתי כמה ניידות נוספו מאז". לדבריו, אם אנשים היו סבורים שיתפסו הם לא היו מבצעים עבירות, לכן העלאת הניקוד לא מספיקה אם אין בשטח שוטר שיבצע את האכיפה.
היו"ר כבל סיכם ואמר כי הוועדה מצפה לקבל את המחקר וכל ההסברים לכל בקשה ובקשה לשינוי נקודות, כדי שתוכל לקבל את ההחלטה הנכונה. עוד הוא דרש נתונים לגבי נהגים שצברו מספר נקודות רב, 36 ו-72 נקודות וכמה מהם חזרו לצבור נקודות אחרי הקורס שביצעו ואחרי פסילת הרישיון. היו"ר כבל הודה לתלמיד דני קציר ולחבריו, ואמר כי הוועדה תשוב לדון בתקנות בתקופה הקרובה.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים