QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
בניו יורק חוזרים לאוטובוסים המונעים במנועי דיזל

שרות רכב ותחבורה 


רשות התחבורה הציבורית של ניו יורק
The Metropolitan Transportation Authority (MTA)
הודיעה לאחרונה על נטישת המיזם ההיברידי שבו החלה החברה, וזאת לטובת רכישת אוטובוסים בעלי מנוע דיזל קונבנציונלי המאופיינים בצריכת דלק ופליטת מזהמים נמוכה. ברשות ה- MTA  טוענים כי מנועי הדיזל המתקדמים מאופיינים בצריכת דלק נמוכה במיוחד, צריכה שמתחרה בצריכת הדלק של האוטובוסים ההיברידים.  
מדובר בהיפוך מגמה ברור, לא רק בקנה מידה אמריקאי , אלא גם בבחינה כלל עולמית בקרב המדינות המפותחות והמתפתחות כאחד. בעוד מנועי הדיזל ידועים ברמות פליטת התחמוצות החנקתיות ופליטת הפחמימנים, הרי שהטכנולוגיה ההיברידית נחשבת כירוקה, עם תרומה משמעותית לאיכות הסביבה האורבנית. במקביל לכך, מפעילת התחבורה הציבורית נהנית לרוב מחיסכון משמעותי מאוד של עד 35% בצריכת הדלק.
 השאלה הנשאלת היא מדוע הכרעה זו נפלה כעת, בעיתוי מאוד לא ברור מבחינת המודעות הציבורית לשמירה על איכות הסביבה. דובר ה- MTA  מסר בתגובה כי האוטובוסים ההיברידים הוכיחו את יעילותם במסלולים עירוניים ברורים, כלומר מסלולים שבהם יש עצירות תדירות, כלומר נעשה שימוש תדיר בטכנולוגיה הטוענת את המצברים במהלך הבלימה. בניסויים רבים שערכו אנשי החברה נמצא כי הטכנולוגיה היא יעילה במהירויות ממוצעות של 15 קמ"ש בקירוב, כלומר נסיעות באזורים עם הרבה תחנות עצירה, הרבה רמזורים וגודש תנועה משמעותי. מנגד, הטכנולוגיה הזאת נמצאה פחות יעילה במסלולי נסיעה שבהם יש פחות עצירות, כשמהירות הנסיעה גבוהה יותר ובקווים שבהם מרחק הנסיעה הוא ארוך יותר.  במצבים כאלה הטעינה פחות משמעותית, ומצברי הליתיום יון אינם נטענים דיים על מנת לאפשר נסיעה פרודוקטיבית יותר לאחר מכן. במסלולי נסיעה בעלי מאפיינים שכאלה לאוטובוסים ההיברידים יש פחות יתרונות, וכאשר משקללים את מחירו העודף של האוטובוס ההיברידי, הרי שהתוצאה הכלכלית אינה מצדיקה השקעה כה גדולה.
בשורה התחתונה, ברשות התחבורה הציבורית של ניו יורק טוענים כי האוטובוסים ההיברידים ימשיכו לעבוד במלוא המרץ בקווי נסיעה שבהם תרומתם היא גבוהה, ומאידך ירכשו אוטובוסים בעלי מנוע דיזל נקי עבור אוטובוסים הפועלים בקווי שירות שבהם העצירות במהלך הנסיעה אינן כה תכופות.  המשמעות היא שהשיקול יעשה אך ורק לפי מאפייני קו השירות.
דובר הרשות הוסיף כי פליטת מנועי הדיזל החדישים ביותר היא כה נמוכה, עד שהיקף הפליטה נעשה דומה לפליטת המזהמים של הרכב הפרטי. במילים אחרות: פליטת המזהמים הנוכחית של התחמוצות החנקתיות, החלקיקים והפחמימנים רחוקה מזו שהיינו רגילים אליה עד לא מכבר במנועי הדיזל מהדור הקודם.

החלטה מכריעה

רשות התחבורה הציבורית של ניו יורק היא עוגן מרכזי ודוגמא למפעילי תחבורה ציבורית רבים ברחבי ארה"ב, כמו גם בעולם כולו. מדובר ברשות תחבורה ציבורית שצי האוטובוסים שלה מונה כ- 5,700 יחידות. על פי החלטת הרשות העדכנית, מספר האוטובוסים ההיברידים יופחת בהדרגה מ- 1,677 אוטובוסים היברידים כיום ל- 1,288 אוטובוסים היברידים בעתיד. ההפחתה היא פועל יותא של האחריות. ככל שתוסר אחריות היצרן על המערכת ההיברידית, כך ימכרו יותר אוטובוסים היברידים. ברשות מעריכים כי עלות האחזקה השוטפת העודפת של האוטובוסים ההיברידים תהיה גבוהה משמעותית מזו של האוטובוסים בעלי מנוע הדיזל הקונבנציונלי.
עובד בכיר באגף התחזוקה של רשות התחבורה הציבורית מסר לעיתון ניו- יורק פוסט כי עלות האחזקה של המערכת ההיברידית היא כה גבוהה וכי התיקונים כה יקרים, עד שאין כדאיות באחזקת האוטובוסים שתקופת האחריות שלהם מסתיימת. במידה ומנוע שכזה מתקלקל, יותר כדאי 'להדביק' לו מנוע דיזל, כטענת אנשי ה- MTA.
יחד עם זאת, ברשות התחבורה הציבורית בניו – יורק לא סותמים את הגולל על האוטובוסים ההיברידים. ברשות טוענים כי על קובעי המדיניות ברמה הממשלתית לקבוע תמיכה מסוג אחר בחברות שיבחרו להשתמש באוטובוסים ההיברידים. מדובר בעיקר בתמיכה ארוכת טווח בשימוש בהם, ופחות בהשקעה הראשונית.

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים