QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
MOVON: בטיחות נטו

21/05/2017
שרות רכב ותחבורה 

התחרות בתחום מערכות הבטיחות עוברת בימים אלו למימד חדש.
אחרי תקופה ארוכה שבה שוק הרכב הישראלי השתמש במערכת בודדת, בשבועות האחרונים נכנסה לשוק מערכת נוספת המסייעת במניעת תאונות והשוק התעורר. מאוד.
הנהג הישראלי, כמו גם משרד התחבורה ואף חברות הביטוח מעוניינים באבזור בטיחותי שמאפשר באמצעות טכנולוגיה מתקדמת למנוע תאונה, וכאן יש מצב של WIN-WIN, מצב שבו כולם מרוויחים.

הירידה במחירן של המערכות שמסייעות למניעת תאונות גרמה לכך שהן הפכו בשנים האחרונות לנגישות לציבור הרחב. כבר לא מדובר בהשקעה כספית גדולה, מה גם שמשרדי התחבורה והאוצר מכתיבים לחברות הביטוח להעניק הנחה בביטוח חובה לבעלי רכבים שברכבם מותקנת המערכת.   על פי הרגולציה הנוכחית של משרד התחבורה ואגף שוק ההון במשרד האוצר, מערכת בטיחות המסייעת במניעת תאונות דרכים (המוכרת עפ"י נוהל 142 ) מקנה הנחה של עד 9% בביטוח חובה.
מדובר במערכת שחייבת להיות מצוידת לפחות בשתי פונקציות עיקריות של התרעת תאונה מסוג חזית-אחור ומערכת בקרת סטיה מנתיב הנסיעה. מעבר לכך, במשרד התחבורה גיבשו טיוטת נוהל שתבטיח הפחתה של אגרת הרישוי השנתית גם לרכבים שעלו לכביש משנת 2000 ועד לשנת 2017. מדובר בהיקף הנחה מצטבר של 1,500 ש"ח, על פני 3 שנים (700 ש"ח שנה ראשונה, 700 ש"ח שנה שניה ו-100 ש"ח שנה שלישית).
המשמעות המעשית היא שרכישת המערכת הופכת לכדאית, תוך שדרוג משמעותי ביותר של רמת הבטיחות ברכב.

תחרות בריאה

שוק מערכות ההתרעה הבטיחותיות נשלט עד כה כמעט בבלעשיות ע"י חברת מוביל איי.
הדרישה המסתמנת לחיוב התקנת המערכת החל משנת 2018 עתיד ליצור שוק עצום בהיקפו, שיכול
להגיע להיקפים של קרוב ל- 400 מיליון שקלים בשנה. חלק משמעותי של המערכות יותקן ע"י יצרן הרכב
במדינת המקור, ואילו הנתח הנור (שמוערך בשליש מכלי הרכב) יותקן ע"י מתקינים מורשים בארץ.
מדובר במערכת מתוחכמת שדורשת אנשי מקצוע מיומנים, מרכז תמיכה ושירות זמינים ומקצועיים
וכמובן שהמערכת תפעל בצורה מדוייקת, אמינה, וללא תקלות.

המגמה המבורכת הזאת, שבה כולם משתתפים ביישום של מערכת בטיחותית שמונעת תאונות , מחייבת, כאמור, גם שירות איכותי ומחירים נוחים. בנקודה זו לתחרות יש חשיבות מכרעת. בחברת א.ד.י מערכות החלו לאחרונה ביבוא מערכת ה- MOVON הקוריאנית, תוך שהם מבטיחים בשורה בטיחותית וצרכנית לנהגי ישראל. המערכת החדשה מבשרת גם על תום תקופת המונופול של מוביל איי שנהנתנ עד כה בהתקנה בלעדית מערכת בטיחותית המסייעת במניעת תאונות דרכים. תחרות, כידוע, היא דבר מעולה.
המחירים יורדים, השירות משתפר, תקופת האחריות מורחבת, ויש גם תמריץ לשיפור טכנולוגי מתמיד.

מערכת ה- MOVON מצוידת במצלמה המותקנת על גבי השמשה הקדמית של הרכב, מעבדי המערכת מחוברים בחיבור השראתי למחשב הרכב, ממנו היא מקבלת מידע על מהירות הרכב והאם הנהג מאותת לביצוע פניה. באמצעות סריקה של תוואי הכביש במהלך הנסיעה, המערכת מתריעה ומסבה את תשומת לב הנהג, בעזרת התרעות קוליות וויזואליות, מפני הסכנות הצפויות לו.

הייעוד העיקרי של המערכת הוא להתריע ולהזהיר בשני המצבים הבאים:
מפני התנגשות צפויה ברכבים מקדימה ( FCW)
סטיה מנתיב הנסיעה ( LDW)
אלה הם דרישות הסף של משרדי התחבורה והאוצר להכרה במערכת ולהענקת ההטבות בהתקנתה.

מפתחי המערכת חשבו גם על הערכים הנוספים שהמערכת יכולה להעניק לנהג ולכן החליטו לשלב בתוך המערכת באופן אינטגרלי מצלמת דרך ( DVR ) בטכנולוגיה מתקדמת.
המצלמה כוללת בתוכה חיישן G Force . החיישן הזה חש בתאונה שהתרחשה ובעת תאונה נשמר קטע הצילום במקרה של תאונה, כולל חצי דקה לפני התרחשותה של התאונה. תמונה אחת, כידוע, שווה יותר מאלף מילים, והיא יכולה להוות הוכחה מנצחת במקרה של ספקות על עבירות תעבורה, או חלילה תאונת דרכים.
בנוסף, יש לנהג אפשרות לשמור, ע"י לחיצה על כפתור, כל רגע חשוב שהוא ראה בדרך.  בדרך זו לא נמחק הצילום מהזיכרון איכות התמונה שמתקבלת היא באיכות גבוהה מאוד.
פונקציה נוספת היא לבצע הקלטה ווקאלית של המתרחש בתא הנוסעים של הרכב. הכל בהתאם לשיקולו של הנהג. כל הצילומים הם על גבי כרטיס SD סטנדרטי. המשמעות היא שניתן להוציא את הכרטיס, לצפות מהמחשב במה שהתרחש, להחליף כרטיס בהתאם לצורך, וכו'

למערכת ה- MOVON ישנן פונקציות בטיחותיות נוספות, המתריעות אף הן בפני סכנות אופציונליות נוספות:
SDA : מערכת המתריעה על אי שמירת מרחק בטווח שניות מהרכב שנמצא מלפנים.
FPW : מערכת המתריעה בפני הנהג כאשר הרכב שלפניו עומד, ואילו רכבו שלו ממשיך לנסוע קדימה.
במצב זה  יש סכנת התנגשות ברכב שנמצא לפנים.  מערכת זו מסייעת לנסיעה איטית בבפקקים, כאשר הרכב מתקדם לאט, מבלי שהנהג שם לב שהרכב שלפני נעצר.
FVSA : מערכת המתריעה על קרבה קדמית, מתריעה בפני הנהג כאשר הרכב שלפניו, בטווח הגילוי, אינו מתקדם.
מערכת WAKE-UP: פונקציה מיוחדת "שמשכימה" את הנהג, העומד ברמזור, עסוק בכל מיני עיסוקים, ולא שם לב שהרכב שלפניו התחיל לנסוע.

התקנת המערכת אורכת כשעה וחצי, כאשר ברחבי הארץ יש רשת של תחנות התקנה ושירות בפריסה ארצית. אפשר להתקין כמעט בכל סוגי הרכבים, החל מרכב פרטי קטן וכלה במשאיות כבדות שכבר מחוייבות
בהתקנת מערכת בטיחות עפ"י חוק. המצלמה מותקנת בחלקה העליון של השמשה, ליד המראה המרכזית, כך שאינה מפריעה כלל לשדה הראיה.
לפני שיוצאים לדרך צריך לקבוע את עוצמת אות ההתרעה (הצפצוף) ורמת בהירות התצוגה, שהם לטעמו של הנהג. הנהג כמובן יכול גם להשתיק את המערכת.
האלגוריתם של התוכנה מאפשר קביעת רגישות.  המשמעות היא שהנהג יכול לבחור את סף ההתרעה המתאים לו. כך, לדוגמה, במערכת הסטיה מנתיב אפשר לכוון את הרגישות שכל סטיה קלה מאמצע הנתיב תיצור התרעה, או במקרה ההפוך כשיש סטיה ברורה מהנתיב (עליה בפועל על קו ההפרדה) תהיה התרעה.  
כך אפשר לכוון גם את סף ההתרעה לפני פגיעה אפשרית ברכב שנמצא מלפנים.  קביעת סף הרגישות מבוצעת במהירות ובקלות ע"י הנהג. בפועל, הבחירה של מרבית הנהגים היא בסף רגישות בינוני.   

יוצאים לדרך

קצת חששות. המערכת המתוחכמת כוללת כל כך הרבה פונקציות, והתאמות , כך שבתחילה יש רתיעה.
עד מהרה מתברר שהחששות היו מיותרים. ויטלי, שהוא גם המתקין והמדריך של המערכת, מסביר בצורה מדוייקת את הפעולות של המערכת. הנהג מקבל, כמובן, גם חוברת תפעול קטנה שמסבירה אף היא את תפעול המערכת. בדרך כלל, לאחר הכוונון הראשוני, לא צריך לעשות דבר. המערכת נכנסת לפעולה בצורה אוטומטית , כשהגדרות הנהג נשמרות.
כל ההתחלות קשות. כאן הן פחות, רק שבמשך יומיים - שלושה צריך להתרגל להתרעות שיוצרת המערכת.
כך, לדוגמה, מי שהתרגל לעבור מנתיב לנתיב ללא איתות יזכה מעתה לאות התרעה צורמני.  האלגוריתם של המערכת מתוכנת כך שגם האיתות צריך להיות 'נכון'. כלומר איתות שמאלה, לדוגמה, קשור אך ורק לקו ההפרדה השמאלי. קו ההפרדה הימני והשמאלי מוגדרים בנפרד במערכת , הן ברמת אות האזהרה, והן ברמת הנהג - שיכול להתאים את אות ההתרעה בהתאם למאפייניו.  
התצוגה הויזואלית ממוקמת בצידה השמאלי התחתון של השמשה הקדמית. מדובר בצג קטן, שאינו מסתיר את שדה הראיה.  
התצוגה היא קלה להבנה. על הצג הקטן ניתן לראות את השוליים, והם מסומנים בצבעים שנעים בטווח שבין ירוק (תקין), צהוב,
ואדום (מסוכן) - המשלב עם אות התרעה ווקאלי.   בתצוגה גם ניתן לראות את מספר השניות שמפרידות מהרכב שנוסע מלפנים. גם כאן יש אות אזהרה חזק במקרה שבו מרחק הביטחון קטן מידי, או שהוא מצטמצם במהירות - ככל הנראה לקראת תאונה אפשרית.
אחד היתרונות הבולטים של המערכת טמון בכך שהיא מתחילה לשדר אותות אזהרה כבר ממהירות של 45 קמ"ש, כלומר בטווח העירוני. זהו סף מהירות שבו מתרחשות תאונות רבות בתחום העירוני, במיוחד מסוג חזית - אחור, שמהן ניתן להימנע בסיוע של המערכת.

האלגוריתם שתוכנת במערכת יודע לזהות גם מצבים מסוכנים אחרים. כך, לדוגמה, ישמע אות התרעה כאשר הרכב מאיץ, ואילו הרכב מלפנים פונה ימינה. במצב זה מרחק הביטחון מצטמצם, ויש סיכוי לפגיעה בחלקו האחורי-שמאלי של הרכב מלפנים, שטרם סיים לבצע את הפניה .
 
יומיים שלושה נדרשים בכדי להסתגל לאותו האזהרה. הניסיון שלי מלמד שלאחר מכן המערכת כבר הופכת למשהו שבשגרה, כאילו הייתה מותקנת מאז ומעולם. המערכת אפילו מצליחה ללמד את הנהג פרק בהילכות שמירה על הנתיב ושמירת מרחק מהרכב שמלפנים. כמו מורה ששולחת מבט כועס על תלמיד שהתנהג
שלא כיאות בשיעור.  
ההתרעות שמפיקה המערכת הן מדוייקות למדי. היעדר הדיוקים קשור במיוחד לסימוני הצבע שעל גבי הכביש.  מוטי קוסובסקי מא.ד.י מערכות מסביר שהבעיה מקורה בהיעדר תקינה מחייבת לסימוני כביש, כך שבכבישים שונים ישנם סימונים השונים הן העובי הפס, הן במרחקים בין הפסים והן בעובי הפס שעל הכביש.
כל אלה קצת מפחיתים את האפשרות של המערכת לזיהוי מדוייק של קווי ההפרדה בין הנתיבים וקווי שול הכביש.
זאת, כאמור, בעיה קטנה. בשאר המבחנים שערכנו המערכת היתה אמינה ומהימנה. ההתרעות התקבלו בצורה נכונה, ובזמן אמת. אלו הפרמטרים החשובים ביותר להתרעה בפני תאונה. כשמוספים לכל אלה את המחיר השווה לכל כיס, וההנחות שניתנות במקביל להתקנת המערכת, אזי שאלת ההתקנה הופכת להיות טריוויאלית.  

המחיר הקטלוגי של מערכת הינו 2,490 ₪ כולל מע"מ והתקנה (כולל מצלמת DVR מובנת). מערכת ה- MOVON עומדת, כאמור, בדרישות נוהל 142 של משרד התחבורה, כך שניתן לקבל הנחה בביטוח החובה. ההטבה שמתכנן משרד התחבורה באגרת הרישוי גם לרכבים שעלו לכביש עד לשנת 2017 - תעודד התקנות מקומיות רבות.  א.ד.י מערכות מעניקה אחריות של 36 חודשים , ומגבה את התפעול עם מוקד שירות לקוחות הפועל 24 שעות ביממה.

בשורה התחתונה: אחרי שבוע של נסיעה עם ה- MOVON, מצאנו שמערכת יעילה ואמינה הן ברמת ההתרעה, הן באפשרות של כל נהג לכוונן את המערכת בהתאם לצרכיו ומאפייני נסיעתו והן בתפעול השוטף. ההמלצה היא לקרוא את חוברת התפעול הקטנה שנתנת לנה במקביל להתקנה, בכדי להכיר את הפונקציות שהמערכת מכילה, כמו גם הכוונון וההתאמות שנתונות בידי הנהג.
מבחינת עלות מול תועלת, המערכת שווה כל שקל. מספיק שהיא מנעה תאונת 'נזק' אחת (שלא לדבר על תאונה עם פגיעות גוף), בכדי להצדיק את קיומה. מבחינה זו היא משרתת באופן מלא את ייעודה.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים