QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 חוקי המשחק השתנו: פיתוח ארגוני הוא האס החדש

1/11/2015
נכתב על ידי ד"ר אריה חממי,
מנכ"ל חברת 'מורג יועצים'


בעולם בו מקסום הרווחים הוא שם המשחק והשקעה בהון האנושי היא האמצעי, ברור מדוע ארגונים רבים פונים לתהליכים של פיתוח ארגוני.
אז מהו בעצם פיתוח ארגוני ואיך הוא משפיע על הגדלת ההכנסות של הארגון?
על פי חברת 'מורג יועצים', פיתוח ארגוני הנו תהליך הכולל מגוון רחב של שיטות וכלים שמטרתם להגדיל את היעילות והאפקטיביות של החברה. שיטות אלה כוללות בין היתר
הכנת מבנה ארגוני, הגדרות תפקיד, פיתוח תהליכי מדידה, כתיבת נהלי עבודה, פיתוח עובדים ופיתוח טכנולוגי.
ארגונים הם בראש ובראשונה האנשים שעובדים בהם. גישת יחסי האנוש בתורת הניהול טוענת כי ניהול פירושו השגת מטרות באמצעות אנשים. אם כך, כשם שמשביחים משאבים בארגון על ידי השקעות נוספות (אמצעים טכנולוגיים חדישים, מכשור ומכונות חדשות), כך יש להשביח את המשאב האנושי בארגון ולהשקיע בפיתוחו, שכן ההון האנושי הינו המשאב העיקרי של הארגון.
השקעה בהון אנושי נעשית בשתי דרכים, ישירה ועקיפה. השקעה ישירה תיעשה למשל באמצעות פיתוח מנהלים, פיתוח מערך ההדרכה, שיפור תנאים סוציאליים או הטבות ובונוסים. השקעה עקיפה יכולה להתבטא למשל בפיתוח תהליכי מדידה, כתיבת שיטות עבודה חדשות או חידוד נהלי העבודה. כל אלו הם למעשה השקעה ב "כאן ועכשיו" לצורך חיסכון במשאבים לטווח הארוך.
ניקח כדוגמא את תהליכי פיתוח המדידה. בסיומו של תהליך זה ניתן יהיה למדוד את תפוקות העובדים. באופן הזה ניתן לדעת אילו מהפעולות שהעובד מבצע אכן מועילות ומוכיחות את עצמן בשטח ואילו לא. תהליך זה למעשה מאפשר חיסכון בשעות עבודה וכמובן מייעל את המשאבים הכלכליים לפרויקטים אחרים שמייצרים תפוקות.
דוגמא נוספת הינה השקעה בפיתוח מנהלים. אין זה סוד כי מנהל טוב הוא מנהל המשלב את מטרות הארגון ויעדיו וטווה אותם כשתי וערב עם מטרות העובד ופוטנציאל ההגשמה והמימוש העצמי שלו. מחקרים מצביעים על קשר בין ביצועים ברמה גבוהה של העובדים בארגון לבין מנהיגות שמעוררת השראה, התלהבות, מוטיבציה ומחויבות (Frese, Beimel, & Schoenborn, 2003).
השקעה בפיתוח מנהלים תניב בהכרח חיסכון במשאבים כלכליים, שכן המנהל רוכש כלים שבתום התהליך עוזרים לו לשפר את סביבת העבודה, להתנהל בצורה אפקטיבית יותר ולשנות את זווית הראיה שלו מצרה למרחבית. מנהל שכזה יכיר את עובדיו, את נקודות החוזק והחולשה שלהם וכן את צרכיהם ובעזרת אלו ידע להעניק להם סביבת עבודה תומכת שתוביל לעבודה אפקטיבית ולעליה בשביעות הרצון. בזכות אלו, עתיד לרדת שיעור תחלופת העובדים והמורל יעלה שכן, ארגון בריא הוא כזה בו המימוש הפוטנציאלי הינו הדדי.

לסיכום, ניתן לומר כי בכדי להישאר במשחק התחרותי של עולם העסקים, על הארגונים לשאוף לצמיחה מתמדת שתביא עמה משב רוח רענן של חידושים, מיזמים והמצאות. 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים