QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
העליון: עונש כבד לגנב רכב שנמלט בעת מרדף משטרתי

שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון נדרש לאחרונה לדון בערעור שהגיש נהג שהורשע בבימ"ש המחוזי בעבירות הבאות: שימוש ברכב ללא רשות ונטישתו, סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, ונהיגה ללא רישיון וללא ביטוח ונהיגה בזמן פסילה.
בית המשפט המחוזי גזר על הנהג עונש של 60 חודשי מאסר בפועל (החל מיום מעצרו), וכן הופעלו 3 מאסרים על תנאי שהוטלו עליו בתיקים קודמים, כך שבמצטבר הושתו על המערער 78 חודשי מאסר בפועל. כן נפסל המערער מלקבל או מלהחזיק ברישיון נהיגה למשך שלוש שנים מיום שחרורו ממאסר. עונש פסילה על תנאי למשך 6 חודשים שהוטל בתיק קודם הופעל באופן חופף. הערעור נסב על הכרעת הדין, ולחלופין על גזר הדין.
הנהג ערער על חומרת הענישה בבית המשפט העליון.
בית המשפט העליון (מפי השופט מזוז ובהסכמת השופטות חיות וברק-ארז) דחה את הערעור. בפסק הדין כתבו שופטי בית המשפט העליון שאין מקום להתערב בקביעות של בימ"ש קמא כי הנהג (המערער) הוא שנהג ברכב. ההסבר החלופי שניסה להציע המערער הופרך. בימ"ש אך לא מצא בסיס להתערבות בקביעה שגרסאותיו הסותרות של המערער ביחס לצרור המפתחות שנמצא ברכב מפחיתות מאמינותו ומהוות תוספת ראייתית לממצא הדנ"א, שדי היה בה כדי לבסס את הרשעתו; בנוסף, זיהוי המערער כמי שנהג ברכב הגנוב לא התבסס על עדות השוטרת שמסרה תיאור כללי של הנהג, שבדיעבד הסתבר שהוא תואם את מאפייניו הכלליים של המערער. ערכה של עדות כללית זו הוא בכך שאינה סותרת את קווי הדמות הכלליים של המערער, ובכך היא מהווה תמיכה נוספת לראיית הדנ"א עליה התבסס הזיהוי של המערער. לאור כל האמור, הרשעת המערער נותרה על כנה.
אשר לעונש, אכן העונש הוא ברף הגבוה של מתחם העונש ההולם, אך הוא הולם את ריבוי העבירות וחומרת המעשים בהם הורשע, כמו גם עברו הפלילי העשיר של המערער. הפסיקה עסקה פעמים רבות בתופעה החמורה של נהיגה פראית אגב הימלטות משוטרים, תוך סיכון ממשי לחיי הנהגים האחרים בדרך ועוברי אורח תמימים, כאשר לרוב הנהג גם לא מחזיק ברישיון נהיגה ותעודת ביטוח בני-תוקף. תופעה חמורה זו, הכרוכה בסיכון ממשי למשתמשים בדרך ובזלזול בוטה בחיי אדם, מחייבת תגובה עונשית הולמת. למערער עבר פלילי עשיר והוא ריצה עונשי מאסר כבר מגיל צעיר. את העבירות בהן הורשע בהליך זה הוא ביצע בהיותו אסיר ברישיון. עברו הפלילי המכביד, כמו גם החשש הממשי שיחזור ויבצע עבירות, היוו שיקול להחמרה בעונשו לצורך הרחקתו מהציבור ולצורך הרתעתו האישית, כמו גם הרתעת הרבים מפני הליכה בדרכו. לאור כל האמור, הערעור נדחה.

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים