QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
מהו העונש הראוי לנהג המיניבוס שרשלנותו הביאה
למותם של 7 נוסעים?

05/11/2016
שרות רכב ותחבורה 

21 חודשי מאסר בפועל נגזרו על נהג מיניבוס, לאחר שתאונת דרכים שאירעה במפגש מסילת ברזל קיפחה את חייהם של 7 נוסעים. בית המשפט יכול לקבוע מתחם שהרף העליון שלו עולה על העונש המרבי לו טוענת המאשימה בהסדר הטיעון, ואין בכך טעות או איון ההסדר מתוכן. הימנעות מהטלת עונש מאסר בשל מצב רפואי שמורה למקרים חריגים ביותר.

בית המשפט לתעבורה  באשדוד דן לאחרונה בעונש הראוי לנהג מיניבוס שברשלנותו גרם למותם של נוסעים רבים. מדובר בתאונת דרכים שאירעה במפגש מסילת ברזל בין רכבת ישראל לבין אוטובוס זעיר בו נהג הנאשם, קיפחה את חייהם של 7 נוסעי המיניבוס. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום.
ביהמ"ש גזר את דינו של הנאשם וקבע שירצה 21 חודשי מאסר בפועל, וזאת מן הטעמים הבאים:
פקודת התעבורה קובעת, כי העובר עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, תוך שימוש ברכב, דינו מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים. אולם, רשאי בית המשפט, אם ראה שהנסיבות מצדיקות זאת, שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור מטעמים שיפרש בפסק הדין.
השיקולים המנחים בקביעת גזר דין בתיק של גרם מוות ברשלנות: עקרון קדושת החיים ואינטרס ההרתעה; נסיבות אישיות של הנאשם בעבירה זו שאינו כפי שניתן בעבירות פליליות אחרות, הן בשל אופייה המיוחד של העבירה הנדונה שאינה מלווה כוונה פלילית, והן בשל ביצועה השכיח בעיקר על ידי אנשים נורמטיביים; רף הרשלנות. יש צורך בהלימה בין נסיבות ביצוע העבירה ועושה העבירה לבין העונש. על ביהמ"ש לבחון את נסיבות ביצוע העבירות וחומרתן, את מדיניות הענישה ומידת הפגיעה בערך המוגן.
בעבירה שהיסוד הנפשי שלה הוא רשלנות, האפשרות לראות במעשה פלילי אחד מספר מעשי עבירה, כך שהענישה תהיה מצטברת – שמורה למקרים חריגים ביותר, בהם לעבירה מתווספות נסיבות חריגות בחומרתן, אשר מחייבות התייחסות נורמטיבית מחמירה ומרתיעה. הימנעות מפיצול המעשים אינה מונעת מביהמ"ש לראות במספר קורבנות העבירה שיקול מחמיר בענישה. ריבוי קורבנות, כשלעצמו, מגביר את מידת הפגיעה בערך המוגן.
המושג של מתחם העונש ההולם אינו זהה למושג טווח הענישה או למדיניות הענישה הנוהגת. אין להוציא מכלל אפשרות כי לאותה עבירה יהיו כמה מתחמי ענישה שונים. סקירת גזרי דין, בתיקי גרימת מוות ברשלנות בתאונות דרכים עם מספר קורבנות, כאשר דרגות הרשלנות היו שונות ובחלקם נשקלו גם נסיבות אישיות, מלמדת על הכבדה בענישה בשל הפגיעה החמורה בערך המוגן. בית המשפט יכול לקבוע מתחם שהרף העליון שלו עולה על העונש המרבי לו טוענת המאשימה בהסדר הטיעון, ואין בכך טעות או איון ההסדר מתוכן. בשנים האחרונות מרכז הכובד בענישה נוטה להטלת מאסר בפועל גם במקרים בהם הוכחו נסיבות אישיות קשות, חריגות ויוצאות דופן לנאשמים.
כדי לקבוע את נקודת ההלימה בתוך המתחם נתן בית המשפט משקל לנסיבות הבאות: הפגיעה של העונש בנאשם ובמשפחתו; הנזקים שנגרמו לנאשם כתוצאה מביצוע העבירה; תרומת הנאשם לחברה; חלוף הזמן מעת ביצוע העבירה; וכן נסיבות נוספות כגון עמדת משפחת קורבנות העבירה. נסיבותיו האישיות של הנאשם אינן באות בגדר אותם מקרים חריגים המאפשרים להימנע מהטלת מאסר בפועל.
מקרים בהם נאשמים חוו תופעות קשות של פוסט טראומה בעקבות אירוע התאונה העדיפו בתי המשפט את האינטרס הציבורי של גמול והרתעה בשל עקרון קדושת החיים. הימנעות מהטלת עונש מאסר בשל מצב רפואי שמורה למקרים חריגים ביותר בהם ההנחה כי עונש המאסר עלול להביא לקיצור תוחלת החיים בשל המחלה. הנחת המוצא היא שגורמי הרפואה בשירות בתי הסוהר ערוכים לטפל באסירים במצבים רפואיים שונים, אף כאלו שאינם פשוטים.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.il



ספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים