QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 מיזמים כקטליזטור בהתנעת ארגוניים

24/11/2015
נכתב על ידי ד"ר אריה חממי, מנכ"ל חברת 'מורג יועצים'

"ההחלטה לא לשנות דבר ולא לקחת סיכון זוהי אסטרטגיה עסקית אשר מובילה לכישלון וודאי".
מארק צוקרברג,
מייסד, נשיא ומנכ"ל הרשת החברתית 'פייסבוק'

התנעת תהליכים ארגוניים הינה כורח המציאות היות והישרדותם והצלחתם של ארגונים בטווח הארוך מחייבות את התאמתם לתנאי הסביבה בה הם פועלים וכן התאמה של המערכות והתהליכים הארגוניים לשינויים החיצוניים והפנימיים שמתרחשים בסביבה.
קיימים מגוון של שינויים ארגוניים: שינוי מבני, שינוי טכנולוגי, שינוי בסביבה הפיזית, שינוי אנושי ושינוי ייעודי , שכל אחד מהם עשוי להתרחש בעקבות מיזם.
מיזם (פרויקט) בהגדרתו הינו מאמץ זמני ליצירת שירות או מוצר ייחודי. מהותו של מיזם היא לקיחת תשומות והמרתן לתפוקות רצויות. מיזמים אופייניים שניתן למצוא בארגונים לרוב מכוונים לשיפור מצבם התחרותי באמצעות שיפור המועילות או היעילות.
מיזמים מהווים במקרים רבים כוח חלוץ גורם מניע או זרז בהתנעת תהליכים ארגוניים.
בעקבות מיזמים, לאחר שהמוצר או השירות הושגו, עשויה להתרחש התנעת תהליכים ארגוניים בשני אופנים:
א.    המיזם המקורי מסתיים אולם צומח ממנו מיזם המשך סביב המוצר או השירות ומכאן עשוי להתפתח תהליך ארגוני תחום בזמן או מתמשך.
ב.    המיזם המקורי מסתיים אולם מתפתח ממנו תהליך ארגוני מתמשך.
דוגמא לכך היא צורך בעקבות מיזם בהערכות לתחזוקה ותפעול של מוצר חדש שיוצר באותו מיזם. ההערכות הנ"ל מתניעה תהליך ארגוני שמטרתו יצירת תהליכי עבודה, ממשקי עבודה והתאמת כ"א לפעילות הנדרשת. בנוסף, כחלק מהערכות זו עולים היבטים לוגיסטיים וניהוליים נוספים כגון, פיתוח מדדים, כלי ניהול, מעקב ובקרה ועוד.
מיזמים עשויים להוות אב טיפוס לתהליכים ארגוניים. במקרים בהם ישנן תוצאות חיוביות הם עשויים לעודד המשך תהליכים במטרה להגיע לתוצאות חיוביות נוספות.
 מיזמים עשויים להוות פריצת דרך ביציאה מקיפאון ארגוני. ארגונים רבים נוטים להיכנס למצב סטטי - במשך שנים לא מתרחשים תהליכי התחדשות של תהליכי עבודה, פיתוח כ"א ועוד .משמעות קיפאון זה הינה לעיתים נסיגה כתוצאה מהעדר התאמה  למציאות המשתנה כדוגמת שינויים בשוק, שינויים טכנולוגיים ועוד. יציאה מקיפאון ארגוני באמצעות מיזמים עשויה לסלול את הדרך לפעילויות נוספות והתחדשות.
 מיזמים עשויים להוות גורם מניע לתהליך של בדק בית בארגון גם בנושאים שאינם קשורים ישירות לנושא המיזם - לדוגמא, מיזם בתחום השיווק עשוי להציף ליקויים במוצר, בתפעול, בלוגיסטיקה ובמערך המכירות.
ככלל, מיזמים עשויים להצביע על פערי ביצוע שהם פערים בין ביצועים רצויים לביצועים בפועל העלולים לבוא לידי ביטוי במונחים של תפוקות, שיעור רווח, רמת יעילות של תהליכים ארגוניים שונים, כושר התחרות ועוד. בתהליך של תכנון וביצוע מיזמים, הצבעה על צרכים ארגוניים עשויה להתרחב במידה ותוך כדי התהליך מתגלים ליקויים ועולה הצורך במציאת פתרון או לחלופין מתגלות הזדמנויות עקב תהליכים מוצלחים שכדאי להרחיב, אפילו באמצעות מתודולוגיה של השוואת ביצועים לפי הביצוע הטוב ביותר.
על פי מודל שמונת הצעדים של החוקר ג'ון קוטר, השלב הראשון ברתימה לתהליך של שינוי ארגוני הוא שלב הגברת הדחיפות בו מוצג הצורך בשינוי והדחיפות ביישומו. לפיכך מיזמים עשויים לתרום לביטול  תחושת השאננות ושביעות הרצון מהמצב הקיים ויצירת הבנה כי נדרש שינוי.
קשרי עבודה, הנוצרים פעמים רבות במהלך מיזמים בין יחידות או גורמים שלא הייתה ביניהם אינטראקציה בעבר, עשויים להתגלות כחיוביים ומועילים ועשויים לעודד פעילות המשך משותפת גם בתום המיזם.
מיזמים עשויים לסייע בצמצום התנגדויות היות ולעיתים במהלך מיזם מתבצעים ראיונות שבאמצעותם נאסף מידע, מתגבשות תובנות ואף נרכש אמונם של המשתתפים.
שינוי ארגוני שקורה בעקבות מיזם מתרחש בעצם לאחר רכישת אמונם של המשתתפים במיזם,  משתתפים שעשויים להוות סוכני שינוי ביישום תהליך ארגוני.
משתתפי המיזמים והגורמים בארגון הנהנים מפירותיו עשויים להוות סוכני שינוי בתהליכים ארגוניים נוספים. מכאן שמיזמים עשויים בעצם  לתת מענה לשלב השני על פי המודל של ג'ון קוטר שהינו יצירת קואליציה רחבה תומכת שינוי.
לסיכום, מיזמים עשויים לשמש כקטליזטור להתנעת תהליכים ארגוניים היות והם מציפים צרכים ארגוניים, אם בשל תולדת צרכים חדשים או בשל הצפת פערי ביצוע, יציאה מקיפאון ארגוני, תהליך של בדק בית בארגון, יצירת ממשקי עבודה חדשים ותרומתם  להתמודדות עם התנגדויות טבעיות הצפויות בכל תהליך של שינוי ארגוני.


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים