QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 מבקר המדינה: הדוח על המצלמות לא יהיה האחרון בעניין

11/3/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה לאחרונה דיון נוסף במסגרת השימוע הציבורי לבלימת הקטל בכבישים, יחד עם הוועדה לענייני ביקורת המדינה, בראשות ח"כ קארין אלהרר, והתמקדה בדוח שפרסם מבקר המדינה בשבוע שעבר בנושא מצלמות המהירות ואכיפת חוקי התעבורה. ח"כ אלהרר אמרה בפתח הדיון כי דוח המבקר קשה ומעיד על כך שהמדינה מטפלת באופן שטחי בלבד בקטל בכבישים ולא עושה הכל כדי למנוע אותו. "זה אבסורד שיד אחת מציבה מצלמות ויש שנייה מאכנת אותן לרמה לא טובה ונכונה כדי למנוע קטל, בתי משפט לא יודעים להתמודד עם העומס ובסוף כולנו נפגעים", אמרה. ח"כ כבל שב וחזר על כך שאם היה רמטכ"ל שהיה מודיע בשנה הבאה ירצחו 355 בני אדם בפיגועים הוא לא היה נשאר בתפקידו דקה אחת. הוא הוסיף כי מעטים הדוחות של המבקר שעוסקים בחיי אדם כמו הדוח הזה, שדרכו ניתן לבחון את הכשל בתחום.
מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, אמר כי הוא מקווה שהדיון הזה יהיה טריגר לחשיבה מחודשת והוסיף כי זה לא יהיה הדוח האחרון בעניין. "כדאי שנשמע כמה מחלפים אפשר היה לבנות ב-136 מיליון השקלים שהושקעו בפרויקט ולחסוך תאונות כמו בצומת להבים ובמקומות אחרים", אמר. יובל חיו ממשרד המבקר הוסיף כי "מה שמדאיג הוא שתוך כדי תנועה המערכות לא נעצרו כדי לבדוק את עצמן ולשאול אם הן בכיוון הנכון". הוא ציין כי 50 אלף דוחות נמחקו ואמר כי יש חולשה משמעותית במערכת האכיפה וזה הרבה מעבר למערכת המצלמות.  "עיקר המבט מופנה למשטרה, אבל חשוב להבהיר שהדוח מכוון למשרד לביטחון פנים, לשר לביטחון פנים, למערכת המשפט, לשר התחבורה ובסוף נדרשת פעולה של הממשלה", אמר.
ראש אגף התנועה, ניצב ירון בארי, הגיב ואמר כי רוב המלצות המבקר נלמדו ותוקנו. "הפרויקט הוא בן 3 שנים בסך הכל והדוח עוזר לנו להמשיך לתקן אותו. מצלמות המהירות יכולות לייצר 600 אלף דוחות בשנה ומערכת המשפט מסוגלת לטפל ב-90 אלף הזמנות לדין בלבד. אנחנו לא מצליחים לנצל את הפרויקט בצורה מלאה כי אין לנו מועדי משפט". הוא הוסיף כי כיון יש 12 אלף דוחות שממתינים למועד למשפט. באשר לכיול המהירות אמר בארי כי אין מצלמות שצילמו לאורך זמן כשהן מכוילות על 250 קמ"ש, והסביר כי מדובר בתקופה קצרה של כשבועיים שנדרשה לכיולן. הוא התייחס לדוחות שניתנו לשוטרים ואמר כי כל 1,400 הדוחות טופלו ושוחזרו דוחות למי שהיה צריך.
ח"כ חמד עמאר אמר כי "אם המשטרה אומרת שאפשר להפיק 600 אלף דוחות ובתי המשפט יכולים לטפל רק ב-90 אלף אז הטענה לא צריכה להיות כלפי המשטרה". ח"כ כבל הוסיף כי את כל הדברים האלה היה צריך לבדוק לפני שנרכשו המצלמות. עוד הוא הוסיף כי בכוונתו לקדם הצעת חוק שתאפשר למעסיקים של נהגים מקצועיים לקבל את דוח ההרשעות של המועמדים לעבודה, לפני שמחליטים אם להעסיקו או לא. ניצב בארי התייחס לכך בהמשך לתאונה בכביש 1 ואמר: "כנראה שיש אשמה יותר מתורמת של בכירים בחברת ההסעות וזה הולך להתפתח לאחריות שילוחית של אנשים בחברת ההסעות. המצב החוקי היום לא מאפשר לי להעביר למעסיק את הנתונים. מעסיקים אסרטיביים ששולחים נהגים מצליחים לקבל את העבר התעבורתי ואני אשמח שהחוק יאפשר לי להעביר זאת לחברות".
מנהל בתי המשפט, מיכה שפיצר, אמר כי 30 שופטים מטפלים ב-1.2 מיליון דוחות. "עבדנו עם המשטרה בתיאום מלא, עד פרויקט המצלמות שנחת עלינו כרעם ביום בהיר", אמר. הוא טען כי לא היה תכלול כולל של הפרויקט וכשהתברר שיש בעיה ניסו בהנהלת בתי המשפט לעשות את המיטב. ניצב בארי טען מנגד כי "להגיד שהנהלת בתי המשפט לא הייתה חלק מהתהליך זה בניגוד כתוב בדוח מבקר המדינה. הנהלת בתי המשפט הייתה עמוק בתוך העניין הזה".
ח"כ יעקב פרי אמר כי הנתונים מזעזעים, אבל מהדוח עולה כשל מערכתי. "מסתבר שלא בודקים מראש מה עשויות לייצר המצלמות ואז משקיעים כסף 136 מיליון שקלים, ואנחנו עדים לממצאים של מחיקת דוחות. צריך לתת משאבים ולגרום ליתר שיתוף פעולה ולתגבר את המשטרה בנושא האכיפה. זאת טעות להתנפל על המשטרה ועל בתי המשפט, אלה האמצעים שיש להם ועם זה הם מנסים לעשות הכי טוב. אם נרד על משטרה או בתי המשפט או חוסר שיתוף הפעולה לא יצא מזה כלום", אמר. היו"ר כבל העיר כי "אם זה ככה בסוף אף אחד לא יהיה אשם בכלום".
מפקד משטרת התנועה לשעבר, ניצב בדימוס ברונו שטיין, ציין כי פרויקט המצלמות לווה במחקר אקדמי וכי הן מוקמו בכבישים אדומים, היכן שנפגעו ונהרגו המספר הרב ביותר של אנשים והביאו לירידה דרמטית בכמות הנפגעים. עם זאת הוא הוסיף כי צריך לטפל בליקויים וצריך יותר ניידות ושוטרים כדי לטפל בזה.
בדיון השתתפה גם אירית מזרחי, שבנה אושרי נהרג בצומת תל נוף כשחצה את הכביש במעבר חציה ונהג שחצה את הצומת באור אדום פגע בו והעיף אותו 17 מטרים וחצי. היא סיפרה כי המערכת התעלמה מזכויות המשפחה ובית המשפט התייחס באופן פוגעני לעדים והקל עם הנהג הפוגע.
יו"ר ועדת הכלכלה כבל סיכם את הדיון ואמר כי תמונת המצב שעולה מהדיונים, גם אחרי שבוע שעבר, היא נוראה. "יכול להיות שכולם צודקים, אבל זה נראה כמו חלם רק שבחלם הזה אנשים נהרגים וזה איום ונורא", אמר. המבקר שפירא הוסיף כי הוא עובד על דוח נוסף שיבחן את מאבק המשטרה בנהיגה תחת השפעת אלכוהול. יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה ח"כ אלהרר דרשה לקבל נתונים על הדוחות ששוחזרו לשוטרים וכן את תוכנית הפעולה של משרדי התחבורה, ביטחון הפנים והמשפטים לטיפול בכשלים.


 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים