QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
תביעה ייצוגית: האם חברות האוטובוסים חייבות
להציב מפות של קווי השירות בתחנות ההסעה?

10/8/2016
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן לאחרונה בבקשה לאשר הסדר פשרה בבקשות לאישור תובענה ייצוגית שהוגשו נגד מפעילות התחבורה הציבורית בטענה שאינן מציבות בתחנות האוטובוס מפה המפרטת את מהלך קו השירות ושלטים המציגים את הזמנים בהם השירות ניתן, את תדירות הקו ואת דרכי ההתקשרות עם המפעילה ועם מרכז המידע הארצי.
נטען כי בכך מופרות הוראות תיקון 98 לפקודת התעבורה וקמה עילת הטעיה הקבועה בחוק הגנת הצרכן.

ביהמ"ש המחוזי אישר את ההסכם הפשרה (המתוקן):
חברי הקבוצה הוגדרו כך: כל אדם אשר ביקש לעשות שימוש בקווי האוטובוסים שמפעילות המשיבות או עשה שימוש בקווי האוטובוסים שמפעילות המשיבות, ולא מצא כי בתחנת האוטובוס הוצב שילוט כמפורט בסעיף 71ג לתיקון לפקודת התעבורה ובהתאם להנחיות מכוחו, וזאת החל מיום 1.1.12.
במסגרת ההסדר, שנעשה בשיתוף פעולה עם משרד התחבורה, סוכם על חלוקת התחנות לפי אזורים גיאוגרפיים בין המפעילות השונות, שתהיינה אחראיות לשילוט התחנות באזורים שקיבלו. המשיבות התחייבו לפעול להתקנת השילוט כמפורט בסעיף 3 להסדר, הקובע את צורת השלט, תהליך הפקת השילוט, התקנה השילוט, עדכון המידע, נוהלי תחזוקת השילוט, מימון, לוחות זמנים ליישום ועוד.
הצדדים עדכנו לגבי התקדמות יישום ההתחייבויות מכוח ההסדר. מובהר בזאת מפורשות, כי התחייבויות המפעילות עומדות בעינן גם אם איזה מהזכיינים מפר את ההתחייבויות שנטל על עצמו והנוגעת לקיומו של הסדר זה. כמו כן ביהמ"ש סבור כי יש צורך בפיקוח שההסדר יושלם במלואו, ובדיון ציינה ב"כ היועץ המשפטי לממשלה כי משרד התחבורה, כרגולטור, דואג שיקיימו את הוראות החוק.
החלוקה לאזורי שילוט תמה. כל אחת מהמפעילות ערכה סקר תחנות באזורים שהוקצו לה, וכולן הגישו למשרד התחבורה תכנית מפורטת להצבת השלטים. בהסדר סוכם כי משרד התחבורה יפעל לפיתוח כלי טכנולוגי שיזהה שינויים בקווי התחבורה ויביא לידיעת המפעילה הנוגעת בדבר את הצורך בהחלפת השלטים. בזכות פיתוח כלי כזה יעודכן המידע שיוצג לנוסעים מהר יותר והשירות לציבור יהיה טוב יותר.
על הצדדים להגיש לתיק ביהמ"ש לא יאוחר מיום 01.10.16 דוח בדבר ביצוע ההתחייבויות שטרם בוצעו.
הסדר הפשרה ראוי, סביר והוגן בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה, וסיום ההליך בפשרה הוא הדרך היעילה וההוגנת להכריע את חילוקי הדעות שבין הצדדים. ההסדר מקדם באופן ראוי את תכלית תיקון 98. משנמצא כי ההנחיות שניתנו למשיבות תחילה לא היו בנות ביצוע, מה גם שלא פורסמו באותו מועד ברשומות; ומשבקשת האישור הוגשה ממש סמוך להן – נמצא כי בנסיבות העניין לא יהיה נכון להטיל על המשיבות חיוב בפיצוי לציבור בשל האיחור במילוי אחר הוראות תיקון 98. הנחיותיו החדשות של משרד התחבורה, אותן ניתן לבצע, פורסמו בראשית 2015. נחה דעת ביהמ"ש כי בזכות שיתוף הפעולה בין המשיבות למשרד התחבורה, המידע שיוצג כעת לפני חברי הקבוצה יהיה טוב יותר.
הצדדים המליצו לפסוק למבקשים גמול בסכום כולל של 56,000 ₪. אשר לשכר הטרחה לבאי הכוח המייצגים – הוסכם כי הוא יעמוד על סך כולל של 390,000 ₪, בתוספת מע"מ. סכומים אלו סבירים בהתחשב בנושא הנדון, לו נודעת חשיבות ציבורית, ובשים לב לתועלת הגלומה בהליך, לזמן ולטרחה שהושקעו בניהול ההליך, שכלל מו"מ ממושך ומורכב מול מפעילות שונות ובשיתוף משרד התחבורה.


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים