QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 איגוד המוסכים: להתמודד עם הדרישות של תאגידי מים
ועמותת מלר"ז

14/6/2015
שרות רכב ותחבורה 

באיגוד המוסכים קוראים למוסכים להיעזר בשירותי האיגוד בדרכים להתמודד עם הדרישות של תאגידי מים ועמותת מלר"ז
תאגידי המים מפעילים כיום בישראל תכניות ניטור ובדיקת מפעלים מכוח כללי תאגידי מים וביוב (שפכי מפעלים המוזרמים למערכת הביוב).
כללים אלה נוצרו בכדי למנוע ממפעלים להזרים שפכי תעשיה אסורים למערכת הביוב ובכדי להגן על מערכות טיהור המים הקיימות היום בישראל.
תאגידי המים מפעילים תכנית ניטור בכל שנה ומודיעים מראש למפעלים, ובכללם המוסכים, על תהליך הדגימה שיבוצע אצלם במהלך השנה, וזאת בכדי להכין אותם להיערך ולהימנע מהזרמת שפכי תעשיה למערכת הביוב.
בשנת 2012 ולאחר שהבנו כי חוסר ההדרכה בנושא מצד רשויות החוק גורם למוסכים ל"להיכשל" בעל כורחם בתוצאות הניטור, האיגוד פרסם כללים ספציפיים למוסכים שאינם מוסכים יבשים (מוסך המנותק ממערכת הביוב העירונית ושמפנה את פסולת הביוב התעשייתית בעצמו).
 
במקביל לפעולת האכיפה השוטפת של תאגידי המים, פועלת עמותת מלר"ז  כנגד מפעלים שתוצאות הדגימה של תאגידי המים אצלם במפעל הראו כי המפעל הזרים כמות חריגה כזו או אחרת של שפכי תעשייה למערכות הביוב.
איגוד המוסכים קיבל תלונות רבות על אופן פעילות האכיפה של עמותת מלר"ז  החל משנת 2011 עת שאיימה לתבוע וגם תבעה מספר מוסכים מאזור חולון ויהוד.
רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים טוען כי המאבק של האיגוד, בשם המוסכים, כנגד אופן הפעילות של מלר"ז כנגד מוסכים שחלקם שילמו ליועציה המשפטיים סכומי כסף בכדי להימנע מתביעות משפטיות, הוליד תביעת דיבה מטעמם כנגד האיגוד וכנגד מנכ"ל האיגוד.
תביעה זו מתנהלת כיום בבית משפט השלום בראשון לציון.
כפי שעולה מהתלונות הרבות המופנות אלינו בשל פעילות העמותה כנגד מוסכים שממילא שילמו קנסות לתאגידי המים בגין החריגות - העמותה עושה שימוש מנתוני הדגימות של תאגידי המים האזוריים ועל בסיסן מקבל מוסך שדגימות השפכים במפעלו חורגות מהנורמה הקבועה בכללים, מכתב אתראה מן העמותה. בעבר כאמור, מוסכים שילמו לעמותה (באמצעות היועמ"ש המייצג אותה) או נתבעו על ידה וזאת ללא קשר להתנהלות המוסך מול תאגידי המים לביצוע פעולות מתקנות ובנוסף לקנסות שכבר שולמו עבור אותן "עבירות". תאגידי מים רבים, שחשו כי פעולת מלר"ז רק מפריעה להסדרת המטרה הפסיקו בעבר לספק לה נתונים אודות תוצאות הדגימה שביצעו והעמותה בעקבות כך, פנתה לבתי המשפט בישראל מכוח "חוק חופש המידע". בחלק מהמקרים, בתי המשפט הורו לתאגיד מים מקומי לספק לעמותה את המידע וזאת למרות שעולה מכלל פסקי הדין כי לא נחה דעתם של בתי המשפט מאופן השימוש שעושה העמותה בנתונים אותם היא מקבלת (ניתן לקרוא את פסקי הדין באתר העמותה עצמה).לאור התרבות התלונות על אופן שימוש שעושה העמותה בתוצאות הפעילות השוטפת של תאגידי המים כשומר הסף על תקינות מתקני הטיהור, פרסם העיתון דמרקר כתבת תחקיר על העמותה.
כלל הפעולות הללו של תאגידי המים ושל איגודי עסקים אחרים וכן של מפעלים שנתבעו על ידי העמותה לא גרמו לעמותה להפסיק ולפעול כנגד מפעלים והמכתבים למוסכים לא פסקו - בשנת 2013 התקבלו תלונות ממוסכים באזור הרצליה, בשנת 2014 התלוננו מוסכים באזור בני ברק ובשבועות האחרונים מתלוננים מוסכים מאזור ירושלים.
מאחר והנהלת האיגוד הבינה כי במקביל להדרכה ולחינוך המוסכים על אופן הזרמת השפכים למערכות הביוב, יש גם לפעול ולהגן על המוסכים החברים באיגוד הסובלים מכפל אכיפה ומתשלומי "פשרות". כפועל יוצא מכך, הנהלת האיגוד הסמיכה את עובדיה לסייע למוסכים החברים בכל אותם מקומות בהם ניסתה מלר"ז לפעול כנגד אותם מוסכים לצרכי "פשרות כספיות" ולא לצרכי סיוע והסברה.
איגוד המוסכים פועל בשיתוף תאגידי המים המקומיים למציאת פתרון למוסכים שאינם יכולים מסיבות תשתיות אזוריות (לא פעם הוכיח המוסך כי הזרמת שפכי התעשייה שנדגמו נעשו על ידי אחרים המשתמשים באותו קו) לעמוד במבחני הניטור ולמציאת פתרון פרטני המבוסס על הוגנות מחויבת מצד גורם אכיפה ושמבוסס על הצורך לפעול למען אותה מטרה – שמירה על מתקני הטיהור האזוריים ולא בכדי להעשיר עמותה או תאגיד זה או אחר.
הניסיון של איגוד המוסכים מלמד כי ניתן לפתור כל בעיה פרטנית של מוסך וכי השימוש בצוות האיגוד מונע תביעות מיותרות ומאפשר למוסך להתנהל ללא חשש בכל הקשור להזרמת השפכים או הפינוי העצמאי של שפכי התעשייה לצרכי מחזור. השימוש בצוות המקצועי של האיגוד גם מונע את החשיפה לתשלומי "פשרות" על ידי מי שאינו מוסמך ושממילא אינו פועל בשטח לתיקון יסודי של הבעיות.
מומלץ אם כן, להשתמש בצוות האיגוד, כמו עשרות המוסכים שכבר טופלו בהצלחה, ככל שיש בעיה פרטנית הדורשת את המעורבות ואת השימוש בניסיון ובידע הנצבר שלנו.
 


 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים