QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
תאונה קטלנית של מפעיל מלגזה לא מיומן.
מהו העונש הראוי?

18/9/2016
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט המחוזרי דן לאחרונה בערעור שהוגש על פסק דינו של ביהמ"ש לתעבורה. האחרון הרשיע את נהג המלגזה, המערער, בגרימת מוות בנהיגה רשלנית, נהיגה בלא היתר למלגזה ונהיגה ללא פוליסת ביטוח בת-תוקף, והוטלו עליו 9 חודשי מאסר בפועל, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 7 שנים וקנס בסך 10,000₪.
הערעור מופנה הן כלפי הכרעת הדין והן כלפי גזר הדין.
ביהמ"ש המחוזי דחה את הערעור על הכרעת הדין וקיבל את הערעור על גזר הדין. בית המשפט המחוזע קבע שכלל הוא, כי בימ"ש של ערעור לא ייטה להתערב בממצאים עובדתיים שנקבעו ע"י הערכאה הדיונית, אלא באותם מקרים חריגים שבהם מצא כי נפלה טעות עניינית המצדיקה את התערבותו. יתרונה המובנה של הערכאה הדיונית טמון ביכולתה להתרשם באופן בלתי אמצעי מהעדים ומן הראיות שהוצגו לפניה.
במקרה הנדון נקבע בצדק כי המערער התרשל בכך שנהג במלגזה מבלי שהיה בידיו היתר ומבלי שעבר הדרכה מתאימה. התרשלותו התבטאה גם בכך שהעמיס על המלגזה מטען רחב שחסם לחלוטין את שדה הראיה שלו לפנים. בצדק נקבע כי התרשלות המערער, שידע כי המנוח עומד בין פתח המחסן למשאית, אך נסע תוך שהוא מביט לאחור בלבד, הייתה גבוהה. לאור הודאתו כי המשיך בנסיעה מבלי שנקט באמצעי כלשהו כדי למנוע סיכון או פגיעה – ברי כי התרשל. המערער הודה כי כלל לא הזהיר את המנוח. עדותו לפיה ארע לו מקרה דומה מספר שנים לפני כן, היא הנותנת כי היה עליו לנקוט משנה זהירות.
אם כן, יש לקבל את הקביעה לפיה המערער הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו – הן המושגית, הן הקונקרטית – ומכאן מתחייבת המסקנה כי נהג ברשלנות. לפיכך, יש לדחות את הערעור על הכרעת הדין.
אשר לגזר הדין. אכן, העונש הראוי לנאשם שגרם ברשלנותו למות אחר הוא מאסר מאחורי סורג ובריח, גם במקרה בו הנאשם הוא אדם נורמטיבי.
ואולם, העונש הוא לעולם אינדיבידואלי ויש צורך בכל מקרה ומקרה לבחון האם העונש "המקובל" הוא גם העונש הראוי בנסיבות הספציפיות. חריגה מהכלל והשתת "עונש קל" ממאסר מאחורי סורג ובריח היא אמנם יוצאת דופן, אך עם זאת איננה בלתי אפשרית.
אחד הכללים המנחים בסוגיית הענישה הראויה בעבירה של גרימת תאונת דרכים קטלנית ברשלנות הוא דרגת הרשלנות.
במקרה דנן, יוחסה למערער דרגת רשלנות גבוהה. ואכן, מדובר היה ברשלנות משמעותית של המערער. אך יש מקום להתחשב גם ברשלנותו התורמת של המנוח; העובדה שהעבר התעבורתי של המערער הוא יחסית "ישן"; היעדר עבר פלילי; גיל המערער; והיותו מרכיב משמעותי בגידול ששת ילדיו ובפרנסת משפחתו. שירות המבחן קבע שהתאונה היוותה רשלנות נקודתית, שאינה משקפת דפוס נהיגה בעייתי, והמליץ להימנע מלהטיל עליו עונש מאסר לריצוי בכלא.
בהתחשב בכלל האמור, נכון וראוי להפחית בעונש שהוטל על המערער ולקבל את המלצת שרות המבחן. עונשו של המערער יועמד על 6 חודשי עבודות שירות, בכפוף לקבלת חוו"ד של הממונה על עבודות שירות. עונש הפסילה בפועל של 7 שנים יחול על נהיגה במלגזה, ובכל הנוגע לנהיגה ברכב פרטי עונש הפסילה יעמוד על 30 חודשים. שאר רכיבי גזר הדין יעמדו על כנם. המערער יועמד בפיקוח למשך שנה. 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים