קליקAדיל  השינויים המבניים בשוק העבודה קליקAדיל
רוצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיותת

  התחרות הגוברת, הטכנולוגיה המתקדמת והחלפת העובדים במכונות גורמים לחוסר איזון בענפי המשק ומשפעים על ענף תחזוקת הרכב. הביקוש לחלפים משופצים צונח ומוסכים שאינם משקעים בתשתיות נסגרים. העולם הישן נעלם.

דוד לוי*

-----------
* חברת לדיקו, יבואנית בוש

בכלכלה העולמית, אובדן משרות בענפי הייצור והשיפוצים מתרחש תוך כדי עלייה ברמת החיים, כיוון  שיותר כסף טמון בפיתוח מוצרים חדשים מאשר בשיפוץ וייצור של מוצרים קיימים. העבודות המסורתיות של אותם פועלים מבתי המלאכה לייצור ושיפוץ הם בלתי יצירתיות, ואף על פי שהן קשות טכנית, שכרם אינו עומד עוד בצידן. חברות המתמחות בפן היצירתי של השיווק, בייצור המושגים והרעיונות, ממנפות את עצמן בזכות ייצור רעיונות, ובמסגרת תהליך של התייעלות מתמדת הן מוכרות את המרכיבים הלא יצירתיים לחברות אחרות השמחות לקבל תשלום עפ"י שעה.
השינויים המבניים בשוק העבודה במדינות מפותחות תכופים יותר כיום מאשר בעבר: בשנת 1900 כ–50% מהמשרות היו בחקלאות, בשנת 1950 התעסוקה בחקלאות ירדה לכ-20% מכלל כוח העבודה, כאשר כוח העבודה המועסק בצווארון כחול הגיע בתקופה זו לשיאו ועמד על 40% מכלל המשרות. בשנת 2010 מעט יותר מאחוז אחד בלבד עסק בחקלאות ושיעור העובדים בצווארון הכחול צנח  לכ-20%. ההחלפה הבלתי פוסקת של בני אדם במכונות והתחרות המתעצמת הן מגמות ארוכות טווח המצניחות את הביקוש לעבודות החקלאות ולעבודות הצווארון הכחול. מאז אמצע שנות השמונים הכלכלה העולמית עוברת מתעשיית הצווארון הכחול למשרות טכניות ולמשרות יצירתיות המהוות כיום כ 40% מכוח העבודה במדינות המפותחות. העולם עובר מכלכלה המבוססת על יצור ושיפוץ לכלכלה הסובבת סביב ידע ויצירתיות. למוחו של האדם לא נמצא תחליף.
השיפוץ, מלאכה השייכת לעולם הישן
בענף שיפוץ מכלולי הרכב, ההחלפה הבלתי פוסקת של מכונות בבני אדם והתחרות המתעצמת, הביאו לגידול השימוש בחלפים חדשים על חשבונם של החלפים המשופצים. מתוך המתרחש בתחום מכלולי החשמל (מתנעים ואלטרנטורים) ניתן ללמוד על המגמות החדשות בענף ולהשליכן על כלל ענף שיפוץ המכלולים. בדגמי רכב רבים כבר אין צורך להחליף את מכלולי החשמל, פשוט משום שהם אינם מתקלקלים. ואותם אלה שכן מתקלקלים נמצאים ברכב ישן מדי, שלא נשאר לו הרבה זמן עד שירד מהכביש, ולכן לבעלי אותו רכב ישן אין כל סיבה לשלם עבור מכלול מקורי ויקר. בעבר אורך חיי הרכב הממוצע היה גבוה, ואילו אורך חיי המכלולים החשמליים היה קצר מעבר לכך, שיעורי המס הגבוהים על חלפים ומכלולים שהיו קיימים עד לפני קצת יותר מעשור פינקו את משפצי המכלולים המקומיים בכך שהעלו מאוד את מחירי המכלולים והחלפים החדשים המיובאים.
אבל כבר למעלה מעשור שתחום שיפוץ המכלולים החשמליים לרכב מצטמק. השיפורים הטכנולוגיים מסרבים לדלג על פני מכלולי הרכב והפכו אותם להרבה יותר אמינים. מכלולי החשמל מופעלים בצורה חכמה יותר הודות לבקרת המחשב: מערכת ניהול המנוע מאפשרת לקצר את זמן השימוש במתנע מ-4  שניות בשנות ה-80 לפחות משניה כיום. קיצור זמן ההתנעה מקטין באופן משמעותי את התחממות ושחיקת מרכיבי המתנע (פחמים, תותבים, גלגלי שיניים וכד'). מערכת ניהול האנרגיה EEM, המבקרת את פעולת האלטרנאטור, מכפילה את אורך חייו. נוסיף לכך גם את אורך חיי הרכב הקצר (בישראל הוא נמוך מ-7 שנים) והסיבות להתכווצות שוק מכלולי החשמל מתבהרת. חברות בין לאומיות מובילות כגון חברת Bosch זיהו  את מגמת ההתכווצות הזו, ומאחר שלמכלולי החשמל אין השפעה על זיהום האוויר, הקימו פסי ייצור למתנעים, אלטרנטורים וחלקי חילוף למכלולי החשמל במזרח, עבור השוק המשני (שוק התיקונים, האפטר מרקט). פסי יצור אלה המיועדים לשוק המשני מכסים גם את המכלולים אשר בהן אותן חברות אינן ספקיות מקוריות (לדוגמה Bosch מייצרת אלטרנטורים לשוק המשני שבמקורם מיוצרים ע"י Mitsubishi). מטרת  ייצור מכלולים לשוק התיקונים הוא להוזיל את מחיר המכלול ועדיין לקבל מכלול איכותי יותר מאיכויות השיפוץ בבתי המלאכה. מלאכת השיפוץ היא מלאכה קשה אך בלתי יצירתית ושייכת לעולם הישן, שיפוץ מכלולי החשמל, המנועים, מערכות ההיגוי ומלאכות שיפוץ נוספות יצטמקו עד שייעלמו לחלוטין מהנוף.
לבצע את השינוי הנכון בזמן הנכון
מקצועות רבים עברו אוטומציה ולא יחזרו עוד. לא כדאי להשקיע כסף ואנרגיה בניסיון חסר תועלת לעכב את הבלתי נמנע. לבתי המלאכה לשיפוץ מכללים אין סיכויי לזכות שוב באותה עדנה כלכלית שלה זכו עד לאמצע שנות השמונים של המאה הקודמת. ככל שפערי התיווך יצטמצמו ואיכות המכלולים תשתפר, הצורך בשיפוץ מכללים ילך ויתכווץ, חוסר היעילות יגבר והתחרות תדחק במשפצים המושתתים על כוח אדם יקר לצמצם את פעילותיהם.

 
 
רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 
 
הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים