QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
לרשום את אורך המשאית והגרור ברשיון הרכב

16/02/2017
שרות רכב ותחבורה 

כל מי שהציץ ברשיון הרכב של המשאית או הגרור (ומי לא?) נדהם לראות שהרישום איננו כולל התייחסות לאורכו הכולל של הרכב. בעוד אנשי משרד התחבורה יוצאים בריש-גלי כנגד אורכם הכולל של כלי הרכב (מתוך שאיפה לקצרם ולהתאימם לדרישות הבטיחותיות הנהוגות באירופה), הרי שבפועל אין ברשיון הרכב שום 'תזכורת' לאורכו הכולל ו/או לשלוחה האחורית. המידע היחיד שמופיע ברשיון הוא רוחק-הסרנים, כאשר מידע לכשעצמו איננו מאפשר לפקח על שינויים שבוצעו ללא היתר ברכב, שינויים שעלולים ליצור סיכון בטיחותי במידה ויבוצעו בידי 'חאפרים' שאינם מוסמכים לכך. הסיכון הבטיחותי גדל שבעתיים כאשר במשאית מורכב התקן גרירה שמחובר, איך לא, לאותה שלוחה אחורית רעועה. מקרה בעייתי אחר קשור למרכבים שבהם יש עומס נקודתי רב בשלוחה האחורית, בעיקר מרכבים של מגבה-נוע ('רמסע') או מרכבים רכינים. במקרים הללו המשקל הכבד שמופעל בעת הרמת המטען מאחור עלול לגרום לכשל של החיבור הרעוע שבוצע.
 
כדאי שנסביר במה דברים אמורים. בתקנות התעבורה נקבעו אומנם תקנות שמתייחסות לאורכם הכולל של המשאית, הגרור, התומך והנתמך (כולל קומבינציה של שניהם יחדיו), אלא שמדובר במידות אורך מקסימליות שאינן המידות של המשאית או הגרור הספציפיים. היעדר הרישום יוצר "מוטיבציה" רבה לבעלי משאיות להאריך את השלוחה האחורית ("הזנב") של ארגז הרכב, כך שניתן יהיה להוביל יותר סחורה בכל הובלה והובלה, וזאת לשם הרווח הכספי.
מכיוון שאורך הרכב (או אורך השלוחה האחורית) אינם מופיעים ברשיון, הרי 'שמשימת הארכה' הופכת להיות משימה קלה מאוד. בעל הרכב הכבד יכול לגשת לכל מסגריה, וכל נער מתלמד יוכל להאריך לו את השלוחה האחורית, ככל שחפצה נפשו. אף אחד איננו יכול לבדוק האם והיכן בוצע שינוי המבנה (בהתאם לתקנה 380), כולל אנשי המשטרה, הבוחנים במכוני הרישוי, ואף הבוחנים במשרדי הרישוי. לאף אחד אין את המידע באשר לאורך הרכב במקורי, ואיש הישר בעיניו יאריך...
מכאן ועד להפקרות בטיחותית הדרך קצרה. מדובר ברכב כבד שאמור להעמיס סחורה במשקל של עשרות אלפי ק"ג, והתקנה לא נכונה יכולה לגרום לסיכון בטיחותי של ממש.
חשוב לציין שנושא הארכת השלוחה האחורית נכלל בהוראות יצרני המשאיות שניתנות לבוני המרכבים (ואף מועברים אליהם בימי עיון מיוחדים). בהוראות אלו יש הנחיות מדויקות באשר לפעולות הטכניות הנדרשות לביצוע העבודה, הוראות שהן מורכבות ודורשות בקיאות במהות העבודה, ידע טכני רב, וכמובן שגם כלים וציוד מתאימים (ראה הסבר בידיעה נפרדת). כמובן שחוסר ידע או התעלמות מהוראות אלו (ו/או מהוראות תקנות התעבורה שמתייחסות לאורכו הכולל של הרכב ולמידותיה המקסימליות של השלוחה האחורית) עלולים להוביל לכשל של השלדה המוארכת, לכשל של מבנה הארגז, וכן לשאר מרעין-בישין שנובעים מאורך השלוחה האחורית הארוכה.

פגיעה בבוני המרכבים המקצועיים

פרט לסכנה הבטיחותית שטמונה בהארכת שלדה פיראטית, חשוב להדגיש שגם בוני הגרורים והמרכבים המקומיים נפגעים מהיעדר הרישום ברשיון. מפעל מסודר שעוסק כחוק בבניית גרורים ומרכבים איננו יכול להתחרות במסגריה שעוסקת בייצור והתקנת סורגים, לדוגמא. העלויות שכרוכות בייצור מסודר, ברכישת כלי עבודה, בהוצאת הוראות רישוי ופיקוח על המפעל, כל אלה אינם מאפשרים התמודדות שוות-כוחות על כיסם של הלקוחות שמעוניינים לבצע את העבודה בצורה חוקית. בדרך זו נוצרת עדיפות לכל אותן מסגריות שאין להן את הידע, הכלים וכוח האדם המקצועי לביצוע העבודה. הדגשנו קודם לכן שלמסגריות אלו אין קשר עם היצרנים/היבואנים, כך שאין ברשותם את הוראות היצרן, וכל עבודה שמבוצעת ברכב היא בגדר הימור. הדגש במקרה זה צריך להיות על מידת הסיכון שהמסגריות הללו יוצרות לכל המשתמשים בכביש, כשאין לאף אחד יכולת אכיפה על הנעשה.

הוספת מידות האורך לרשיון

השינוי של המציאות הנוכחית יכול להתבצע באמצעות פעולה פשוטה אחת והיא הוספת אורכו הכולל של הרכב לרשיון, בעת רישום הרכב החדש. פעולה שכזאת תאפשר לבדוק פעולות בלתי-מורשות שמתבצעות ברכב, וכן היא תקל מאוד על פעולתם של השוטרים שעוסקים באכיפה. התוצאה בפועל תהיה שיותר נהגים ימנעו מביצוע של אלתורים פרוביזוריים (במשאית או בגרור) והשינויים, במידה ויבוצעו, יעשו במפעלי המרכבים שמאושרים ע"י משרד התחבורה.


 


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים