QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 האם יש להפעיל את המאסר על תנאי בביצוע עבירות תעבורה?

15/6/2016
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט המחוזי בחיפה דן לאחרונה בערעור שהגישה המדינה על גזר דינו של בימ"ש השלום, וזאת כנגד נהג שביצע עבירות תנועה חמורות.
בית משפט השלום גזר על הנהג  6 חודשי עבודות שירות והופעל בחופף מאסר על תנאי; מאסר על תנאי; ו-12 חודשי פסילת רישיון נהיגה.
זאת בגין הרשעתו (במסגרת הסדר טיעון) בביצוע עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, ללא ביטוח ובזמן פסילה, אי ציות להוראות שוטר, איומים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

ביהמ"ש המחוזי קיבל את הערעור שהגישה המדינה בקבעו כי הלכה מושרשת בשיטת משפטנו היא, כי ערכאת הערעור אינה גוזרת מחדש את עונשו של נאשם אלא בוחנת את סבירות העונש שגזרה עליו הערכאה הדיונית. ערכאת הערעור תתערב בעונש מקום בו היא מוצאת שנפלה בגזר הדין טעות מהותית או שהעונש שנגזר על הנאשם סוטה באופן קיצוני מרמת הענישה הראויה. בגזר דינו של בימ"ש קמא נפלה טעות קיצונית, המצדיקה התערבות של ערכאת הערעור.
בתי המשפט השונים שבו והתריעו כי עבירות בניגוד לחוקי התעבורה, ובכללן עבירות של נהיגה בזמן פסילה וללא רישיון נהיגה בתוקף, טומנות בחובן סיכון בטיחותי הן לנוסעים ברכב והן לציבור הולכי הרגל, משקפות זלזול וביזוי של החוק וצווי ביהמ"ש והתעלמות מוחלטת מהגורמים האמונים על אכיפת החוק. יש צורך לשגר מסר עונשי ברור וחד שיש בו כדי להרתיע את ציבור הנהגים מביצוע עבירות בניגוד לחוקי התעבורה, כאשר במקרים שמצדיקים זאת, ראוי אף להטיל עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.
המשיב ביצע עבירות חמורות ביותר בניגוד לדיני התעבורה, תוך זלזול בהוראות החוק ובהחלטות ביהמ"ש ואי ציות לגורמי אכיפת החוק, בעוד שמעל ראשו מרחף עונש מאסר על תנאי בגין עבירות דומות ומבלי שיהיה בדבר כדי להרתיעו מביצוע העבירות האמורות. מתברר כי למשיב עבר פלילי מכביד. אין בנסיבותיו האישיות של המשיב ובעובדה כי לא הפר את תנאי מעצר הבית בו שהה משך חודשים, כדי לבסס קיומם של שיקולי שיקום בעניינו, ולא הובאו אינדיקציות אחרות המצביעות על אפיק שיקומי
אם כן, בימ"ש קמא הקל משמעותית בגזירת עונשו של המשיב, בעת שהעמיד את עונש המאסר שגזר עליו על הצד הנמוך של מתחם הענישה. עם זאת, נמצא כי במכלול הנסיבות אין המדובר בחריגה קיצונית המצדיקה את התערבות ערכאת הערעור. לעומת זאת, נמצא להתערב ביחס להפעלת המאסר על תנאי.
ענישה מותנית נועדה מצד אחד להרתיע נאשמים מביצוע עבירות, ומצד שני לתמרץ נאשמים לחזור לדרך המוטב. במידה והנאשם חוזר לסורו ומבצע עבירות דומות בתקופת התנאי, הכלל הוא כי יש להפעיל את התנאי, על מנת להעביר מסר לנאשם כי מעשיו אינם יכולים להתקבל בסלחנות. הכלל לגבי הפעלת עונשים מותנים הוא כי אלה יופעלו במצטבר לעונשים שנגזרים בגין העבירות שבגינן מופעל התנאי, שאם לא כן, מאבד העונש המותנה ממשמעותו והוא עלול להתפרש כדבר מליצה שאין בו כדי להרתיע.
המשיב ביצע את העבירות נשוא הערעור כשמעל ראשו היה תלוי ועומד עונש מאסר על תנאי בן 6 חודשים למשך שלוש שנים. חרף קיומו של העונש המותנה, בחר המשיב לבצע את שורת עבירות התנועה בהן הורשע תוך איומים על גורמי אכיפת החוק ובעודו פסול מלנהוג ונטול רישיון נהיגה מזה למעלה מ-10 שנים. החלטת בימ"ש קמא להפעיל את תקופת המאסר על תנאי בחפיפה מלאה לעונשים שנגזרו על המשיב במסגרת התיק דנן, מהווה טעות משפטית מובהקת הן ע"פ הוראות הדין וההלכה הנוהגת והן לאור נסיבות העניין. לא הובאו בעניינו של המשיב נימוקים כלשהם שמצדיקים סטייה מהכלל הקבוע.
עם זאת, ולנוכח ההלכה לפיה אין זה מתפקיד


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים