QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
ועדת הכלכלה אישרה תקנות שחייבו התקנת מערכות התראה
למניעת שכחת ילדים ברכבי הסעות

16/12/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לאחרונה תיקונים לתקנות התעבורה, שהגיש משרד התחבורה, המטפלות בשימוש בהתקן עם מנוע חשמלי לכסאות גלגלים, שימוש ברכב זעיר וחיוב התקנת מערכות התרעה על השארת ילדים ברכבי הסעות תלמידים. היו"ר כבל אמר כי הישיבה מתקיימת במסגרת ציון היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, ואישור התקנות המאפשרות סיוע לאנשים עם מוגבלות היא משמעותית ותקל על חייהם של רבים. הוא הוסיף כי דבר גדול נוסף שנעשה היום הוא החובה להתקין מערכות התראה שתמנע אסונות מזעזעים של שכחת ילדים ברכבי הסעות. עוד הבהיר היו"ר כבל כי עוד לפני הקיץ הקרוב בכוונתו להביא לסיום הטיפול בנושא גם ברכבים פרטיים.
מנהל אגף הרכב במשרד התחבורה, משה ויצמן, התייחס למתקן ההנעה לכסאות גלגלים, ואמר כי ארגוני הנכים נחשפו לאמצעי הזה באירופה ומשרד התחבורה נרתם לסייע לאפשר את השימוש בו גם בישראל. לדבריו, מדובר במתקן עם מנוע חשמלי המתחבר לכסא הגלגלים והופך אותו לרכב. לפי התקנות שאושרו, במתקן יוכלו להשתמש ילדים עם מוגבלות מגיל 14 וכל אדם המשתמש בכסא גלגלים מגיל 16 ומעלה, והוא יוגבל למהירות של 12 קמ"ש. התקנה תיכנס לתוקף 90 יום לאחר פרסומה ברשומות. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הזהיר כי גם אנשים בריאים מעל גיל 16 ישתמשו במתקן והדבר יסתום את המדרכות. נציג משרד המשפטים, עו"ד דרור וגשל, אמר כי ההנחה היא שמי שלא צריך כסא גלגלים לא ישתמש בהתקן, מאחר והוא יעיל רק למי שנוסע בכסא גלגלים ולאנשים אחרים יש פתרונות טובים יותר.
באשר למערכת ההתראה אמר ויצמן כי מדובר במערכת שמחייבת את הנהג לבצע סריקה ברכב ההסעות, עלותה נעה בין 500 ל-1,000 שקלים, היא תותקן ב-17 אלף רכבי הסעות וחובת ההתקנה תיכנס לתוקף ב-1 באפריל 2017. הוא התייחס גם לרכב הזעיר ואמר כי מדובר במכונית קטנה שיכולה להגיע למהירות של עד 50 קמ"ש ותוכל לנוע רק בדרכים עירוניות. סמנכ"לית אגף מדיניות ממשל וקשרי חוץ בארגון בטרם, גלית גלעד, אמרה כי צריך להתייחס גם למערכות התראה ברכבים פרטיים. "מתוך 80 מקרים השנה רק אחד נשכח ברכב הסעות. לשים על זה דגש על זה יפה, אבל הילדים מתים נשכחים ברכבים פרטיים", אמרה. כאמור, היו"ר כבל הבהיר כי בכוונתו לטפל בכך עוד לפני תום כנס החורף של הכנסת ולפני הקיץ הקרוב.
ח"כ אורי מקלב, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה שקיימה דיונים בנושא מערכות ההתראה, אמר כי המערכות הצליחו מאוד ברכבי ההסעות, אבל יש גרירת רגליים ואפילו תרדמת חורף בנושא הטיפול ברכבים הפרטיים. ח"כ חאג' יחיא הוסיף גם הוא כי רוב מקרי השכחה הם ברכבים פרטיים וצריך לתת לכך מענה. היו"ר כבל דרש ממשרד התחבורה להגיש לוועדה דוח מפורט באשר לטיפול בכך עד פברואר 2017, ואמר כי בכוונתו לסיים את הטיפול בכך עוד לפני הקיץ הקרוב.
מנהל אגף הרכב ויצמן אמר כי כיום אין מערכת כזאת בשוק ולא ניתן להעריך מה יהיה מחירה, לכן לא ניתן לחייב את הציבור במשהו שהוא לא יוכל לעמוד בו. "בחישוב ראשוני מצאנו שיחויבו בערך 250 אלף כלי רכב, אם מדברים על עלות של בכ-1,000 שקלים המשמעות היא השתת עול של 250 מיליון שקל על הציבור", הסביר. הוא הוסיף כי בכוונת המשרד להוציא קול קורא למפתחי מערכות, כדי לקבל מידע מבוסס על הימצאות מערכת מתאימה ועלותה. ח"כ מקלב אמר בתגובה כי את הדיון אם אפשר להשית את ההוצאה על הציבור או לא צריך לעשות בכנסת, בשיתוף הציבור. "משרד התחבורה צריך להביא את הפתרונות, ואנחנו בדיון ציבורי צריכים להחליט איך ליישם אותם. יש מספיק מפתחים שאומרים שעד שלא תהייה חובת התקנה לא יהיה כדאי להם להשקיע בפיתוח", אמר.
היו"ר כבל סיכם ושב והבהיר כי בכוונתו לסיים את הטיפול בנושא עוד לפני הקיץ הקרוב. הוא דרש דיווח מפורט ממשרד התחבורה באשר לכל הנעשה בתחום. "עד סוף כנס החורף נגיע להכרעה בנושא הטיפול בשכחת ילדים ברכב פרטי", הבהיר.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים