QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
יו"ר ועדת הכלכלה: נושאי האכיפה, השפיטה והכשרת הנהגים
צריכים לעבור טלטלה דרמטית

6/4/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לישיבה המסכמת של השימוע הציבורי לבלימת הקטל בכבישים שהוביל היו"ר ח"כ איתן כבל. היו"ר כבל וחברי הכנסת התכנסו לסיים הליך שימוע ארוך ויסודי, שהחל לפי כחודשיים ונפרש על פני כ-10 ישיבות שנמשכו עשרות שעות. השימוע הקיף את כל תחומי העיסוק לבלימת הקטל בכבישים ובכלל זה סוגית האכיפה, הטיפול בתשתיות, הכשרת הנהגים פעילות הממשלה והרשויות הנוגעות בדבר ועוד. בדיון היום הבהיר היו"ר כבל כי הכוונה היא לא לחפש אשמים, אלא לצאת עם תוכנית פעולה שתשנה את המצב מקצה לקצה, תוך מחויבות של הוועדה ושל כל הגורמים העוסקים בדבר להיאבק בקטל בדרכים באופן קבוע. הוא הנחה את אנשי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שליוו את הדיונים בוועדה, להכין סיכום שיכלול הנחיות ברורות לפעולה בשורת הנושאים שעלו במהלך השימוע.
"אנחנו מתחילים עכשיו את העבודה להוציא מתחת ידינו סיכום שיוביל את כל הגורמים לפעולה" אמר היו"ר כבל והזכיר בעניין זה את הדוח שפרסמה הוועדה בעניין מתוו הגז והשפעתו גם לאור פסיקת בג"ץ בעניין. לדבריו, "החובה לטפל בנושא האכיפה היא דרמטית ויש צורך בטלטלה הן בתפיסה והן בדרכי הטיפול. אחד ההישגים המרכזיים של הדיונים בוועדה הוא העובדה שתקציב הניידות יועבר ישירות לאגף התנועה ולא דרך הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים", אמר. הוא הוסיף כי תהייה התייחסות גם לנושא התשתיות והטיפול במוקדי הסיכון. הוא דרש גם התייחסות גם לנעשה בבתי המשפט ואמר כי "כל מה שקשור בכך דורש טיפול דרמטי". עוד אמר היו"ר כבל כי הדוח הסופי יכיל גם התייחסות לכל מה שקשור לרכבים הציבוריים ולמשאיות ורכבים כבדים, וכן להכשרת הנהגים וכשירותם והוסיף כי הוא יוצג בתקופה הקרובה.
ח"כ יעקב פרי המציע להתכנס לישיבות מעקב כל 3 חודשים ולבחון את התקדמות הטיפול של משרדי הממשלה הרלוונטיים בכל הנושאים שעלו בדיונים. הוא התייחס למערכת המשפט ואמר כי בגלל העומס כיום המשטרה בכלל לא שולחת הזמנות לדין, ואמר כי "אחת ההמלצות, מטבע הדברים, היא להגדיל את התקנים של שופטי התעבורה אבל עוד לפני זה צריך לפעול לייעול המערכת". הוא הציע להסמיך רשמי בתי משפט כשופטי תעבורה ואמר כי שופטי התעבורה חייבים לעבור השתלמויות בנושא תאונות דרכים. ח"כ פרי התייחס לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ואמר כי צריך לתת לה סמכויות ותקציב קבוע. ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא התייחס גם הוא לעניין הרשות ואמר כי "אם הרכב שלך לא זז לא יכול להיות שקודם תבדוק אם יש בעיה במנוע – קודם צריך לתדלק אותו ואז לבדוק מה לא בסדר". לדבריו, צריך לתת לרשות מעמד ברור ותקציב צבוע. הוא אף קרא לטפל באכיפה ביישובים הערבים באופן קבוע ולא במבצעים מזדמנים.
ח"כ איילת נחמיאס ורבין התייחסה למשפחות ההרוגים והנפגעים שהופיעו בפני הוועדה ואמרה כי "נוצרה אצלנו כהות ואדישות לאירועים האלה וזה קטסטרופלי". היא הוסיפה כי טיפול בנושאים מיוחדים, כמו למשל הסברה בעניין הסכנה שבנהיגה בשכרות, יכולה להביא תוצאות אדירות. "כשאנחנו נזכרים בבעתה שהנהג שפגע בשחר גרינשפן קיבל עונש של 600 שעות עבודות לתועלת הציבור, שלילת רישיון ל-6 שנים ו-1,000 שקל קנס, שהיום הקנס על שימוש בסלולרי בשעת נהיגה הוא גבוה יותר, אזה זה דורש טיפול", אמרה. ח"כ דב חנין הוסיף: "יש לפעמים תחושה שגורמי הממשלה צריכים את הכנסת כדי לשמוע אחד את השני, וזה קצת מדאיג כי היה עדיף שזה יעשה זה בלי תיווך הכנסת. מסקנת המסקנות היא שצריך לייצר מאמץ יותר ממוקד ומושכל של מדינת ישראל להתמודד עם תאונות הדרכים, ואם הרשות הלאומית לא הייתה קיימת אז היה צריך להמציא אותה. צריך לחזק את עצמאותה, סמכויותיה והיכולת התקציבית שלה".
היו"ר המיועד של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, גיורא רום, אמר כי "סדרת השימועים שקיימה הוועדה היא יישום של הפיקוח שצריכה לעשות הרשות המחוקקת על רמת ביצועיה של הרשות המבצעת – והרמה כפי שעלתה מהדיונים היא פחות מאופטימלית". הוא בירך על כך שבמסגרת השימוע הוחלט להעביר את תקציב הניידות ישירות למשטרה ואמר: "העניין הזה שתורמים ניידות זה כאילו שהייתי טס במטוס חיל האוויר ועליו היה כתוב 'באדיבות בנק זה או אחר'. הניידות זה האף-16 של המשטרה וגוף עם גאווה לא מרשה לעצמו לקבל תרומות של שום דבר מבצעי". הוא הוסיף כי הרשות צריכה לדעת מה התמורה הכי השולית הגדולה ביותר של כל שקל לבטיחות, ולפי זה להשקיע את תקציבה. "הרשות צריכה להיות השולחן המרכזי אליו באים כדי לדעת איך לשפר את הבטיחות ולהוביל זאת. היא לא צריכה להיות מעורבת בשום דבר שחוזר על עצמו – אם יש תקציב שמועבר על שנה למטרה מסוימת דרך הרשות אז עדיף שהוא יועבר ישירות ליעדו. אין לנו עניין לתקצב שופטים למשל, את זה צריך להעביר ישירות למשרד המשפטים", אמר רום.
נציגת הלשכה המשפטית של הנהלת בתי המשפט, עו"ד חלי ברכה, אמרה כי ההנהלה התייחסה לטענות שעלו בדיון בו עסקה הוועדה בעניין. היא הוסיפה כי שופט דן ב-2,400 תיקים בממוצע בשנה, ובשנת 2015 אורך תיק ממוצע עמד על 5.9 חודשים. לדבריה, הנהלת בתי המשפט כבר מקדמת הסמכת רשמים כשופטי תעבורה


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים