QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
באיגוד המוסכים מסכמים שבוע דיונים
בחוק רישוי השירותים בענף הרכב

2/1/2016
שרות רכב ותחבורה 

הצעת חוק רישוי השירותים לרכב ממשיכה להתגלגל בכנסת, וזאת לקראת אישורה כחוק מחייב שיסדיר את כל פעילות הענף.
רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים מסר שהדיון האחרון נסב על סוגיות עקרוניות במקצועות ההסמכה אליהם מתייחס החוק – מנהלים מקצועיים במוסך, שמאי רכב, מתווך רכב.
הסוגיות העקרוניות שעלו ביום הדיונים ואישורי הסעיפים לפרקים א' וב' להצעת החוק הינם : התנהלות בניגוד עניינים. סירוב לתת שירות.

הפעם, בניגוד לישיבות הקודמות נכחו בישיבה יותר חברי כנסת מסיעות שונות של הבית וניהל את הדיון במקום ח"כ כבל, ח"כ יעקב פרי מסיעת "יש עתיד".
להפתעתנו, שמאי הרכב הוחרגו מחובת ניגוד העניינים הכללית החלה על כלל בעלי המקצועות החייבים רישוי בהצעת החוק החדשה וכן מהחובה לספק שירות. דווקא עניינם של שמאי הרכב וניגוד העניינים בו הם מצויים, נידון ארוכות בבית המשפט העליון וכך הגדיר זאת השופט זמיר אז :
"עקרון יסוד הוא כי מי שפועל למען אינטרס של אחר, חייב להימנע מניגוד בין אותו אינטרס לבין אינטרס שלו עצמו או אינטרס אחר כלשהו. זהו העיקרון בדבר האיסור על ניגוד עניינים. תחולתו של עיקרון זה כעניין מוסרי שבין האדם לבין עצמו. לימים הוא הפך - מכוח הקונסנזוס החברתי העומד ביסודו - כעניין של משפט החל ביחסים שבין אדם לבין זולתו... בישראל הכירו בתי המשפט בשורה ארוכה של פסקי-דין, כי העיקרון בדבר איסור על ניגוד עניינים אינו אך עניין מוסרי שבין אדם לבין עצמו, אלא הוא הינו עיקרון משפטי המשתרע על כל תחומי המשפט. הוא חל בתחומי המשפט הפרטי והמשפט הציבורי גם יחד".
"...בהתאם לכך ניתן לטעון, כי אם חברת ביטוח מתנה תשלום תגמול למבוטח בשומה של שמאי המצוי במצב של ניגוד עניינים, היא מפרה את החובה החוזית שלה לנהוג בתום לב כלפי המבוטח..."

כידוע, לאחר פסיקת בג"צ בשנת 2002 כי על המפקח על הביטוח לייצר הסדר שיאזן בין צרכי המבוטחים לבין כוחן של חברות הביטוח, נוצר מנגנון הסדר השמאים שהפך להיות חלק בלתי נפרד מתקנות הפוליסה התקנית לרכב פרטי. מאז שייצא ההסדר בדק המפקח על הביטוח את פעילותן של חברות ביטוח רבות ומצא ליקויים והפרות רבות של חברות ביטוח שחלקן אף נקנסו בשל ממצאים אלה. רוב הפרות חברות הביטוח הקשורות להסדר שכבר פועל אצלנו מעל ל 12 שנים, הינם על העיקרון היסודי ששמאי רכב חייב להיות אובייקטיבי ובלתי תלוי בבואו לישום נזק של כלי רכב – ביטוח מקיף או צד ג'. עיקרון זה כידוע במחוזותינו מופר, לפי מיטב ידיעתנו והיכרותנו, באופן יומיומי ושיטתי על ידי כל חברות הביטוח ושמאי החוץ מושפעים מאד מחברות הביטוח להם הם נותנים שירות. בנוסף, חברות ביטוח, ככל הידוע לנו, מפעילות רשימות "נסתרות" של שמאים פרטיים העורכים שומות נגדיות לתיקונים של ניזוקי צד ג' ובאופן לא מפתיע – רוב השומות הללו מפחיתות את הפיצוי של הניזוק וחברות הביטוח ברוב המקרים משלמות לניזוק על פי השומה הנגדית ולא על פי השומה של השמאי שבדק את הרכב וליווה את התיקון בפועל.
ניגוד עניינים נוסף הוא שיטת מוסכי ההסדר ובה חברות הביטוח משפיעות על האופן המקצועי של התיקון באמצעות השפעה על מהות חלקי החילוף (שלחלקם אינטרסים עסקיים בשיווק והפצת החלקים) ובאמצעות החלטות מקצועיות הקשורות לאופן ההשבה לקדמות של הרכב. כזכור, הוועדה הממלכתית להגברת התחרות בענף הרכב המליצה (המלצה 41) : "לבטל השימוש הבלעדי של חברות הביטוח ב"מוסכי הסדר". כמו כן, לאסור הפנייה של הלקוח למוסך הסדר או מוסך כלשהו( בדרך של הטבות או כל דרך אחרת )כגון רכב חילופי וכיו"ב)."
ניגוד עניינים זה נדחק אל השוליים ומשרדי הממשלה האמונים על הצעת חוק שירותי הרכב בישראל השמיטו המלצה זו והמלצות אחרות הקשורות לענף הביטוח ברכב מהצעת החוק ונראה כי השתדלנות של חברות הביטוח במסדרונות הממשל שלנו ממשיכה להיות חזקה ומשפיעה (לפחות, כך נדמה, כמו שהיא משפיעה על עבודת שמאי החוץ של חברות הביטוח).
כאמור, כנסת ישראל, לצערנו, אינה מעוניינת לדון על ניגודי העניינים בענף תיקוני התאונות במדינת ישראל למרות שענף זה מייצר עשרות אלפי "פצצות מתקתקות" בשנה – כלי רכב המשוקמים באופן לא מקצועי וחלקו גם לא מפוקח, המסכן את המשתמשים בהם ואחרים בכביש.

סירוב לתת שירות :
סוגיה חשובה לא פחות היא סוגיית החובה של בעל רישיון לספק שירות. חובה זו מעוגנת בדינים רבים והיא באה בכדי לאסור אפליה מכל סוג שהוא – דת, גזע, מין, השתייכות איזורית וכד'.
מסעדות, מוסכים, חברות ביטוח ובעלי עסקים רבים כפופים לדין זה והם חייבים לספק שירות לכל המעוניין בכך ולא להפלות אף אזרח המעוניין לקבל שירות ולשלם תמורתו.
חברי הכנסת בדיון האחרון הסכימו להחרגת שמאי חברות הביטוח מחובה זו וזוהי למעשה החרגה של חברות ביטוח מאחר ושמאי החוץ הינם הזרועה הארוכה של חברת הביטוח לבירור חבות. אנו מכירים שמאי רכב רבים הנמנעים לספק שירות למבוטחים הבוחרים במוסכים חופשיים מסוימים בתירוצים ובהתחמקויות שונות ומשונות (אנו שומעים מהם את הסיבה האמתית – אם השמאי יערוך שומה על בסיס הצעת מחיר של אותו מוסך חופשי – שמאי הבית יזהיר אותו ואף עלול לגרום להוצאתו מן הרשימה של שמאי החוץ של אותה חברת ביטוח ובכף תיפגע פרנסתו באופן אנוש). סירוב זה, מוכיח כי שמאי החוץ אינם שמאים אובייקטיבים וכי הם פועלים על בסיס הוראות והשפעה של המבטחות ומאידך, סירוב זה משפיע על הבחירה של הלקוח בבחירת המוסך שיתקן את רכבו והוא מובל לעיתים תוך כדי כך למוסך ולשמאי הנמצאים בניגוד עניינים. חמור מכך, נתקלנו גם בשמאי רכב שנבחרו על ידי לקוח לביצוע שומה במוסך מסוים והשמאי, לאחר שנקרא למוסך, ניסה להשפיע על המבוטח להחליף מוסך מתקן שזו כמובן פעולה האסורה על שמאי הרכב על פי דין ואנו ננסה ככל יכולתנו לשכנע את חברי הכנסת לשנות את ההחלטה המשונה – היתר גורף לשמאי חוץ לסרב לספק שירות לצרכנים
מסוימים ולהפלות אותם ולפגוע בחופש העיסוק של מוסכים חוקיים בישראל. 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים