QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 איגוד המוסכים: הצלחות לקראת אישור חוק הרישוי

1/5/2016
שרות רכב ותחבורה 


בימים אלה הסתיים שלב ההקראה והאישור של הסעיפים האחרונים להצעת חוק רישוי השירותים והמקצועות לרכב.
הצעת החוק בנוסחה המתוקן תוגש לאחר הפגרה למליאת הכנסת להצבעה בקריאה שניה ושלישית וצפוי שהחוק ייכנס לתוקף לקראת סוף השנה הנוכחית.
 
רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, מדווח על פועלו של האיגוד להטמעת עקרונות מהותיים שמכיל חוק הרישוי:

1. חוק הריכוזיות – יבואני הרכב הוגדרו כמי שקיבל "זכות" מהמדינה ומאחר שכך, הוכפפו לחוק הריכוזיות.
2. יבוא מקביל – רוב החסמים המעכבים את יישום הייבוא המקביל כיום טופלו. שינוי מהותי בנושא זה הוא שיבואני הרכב הישירים יידרשו לספק אחריות ותיקוני "ריקול" גם לכלי רכב שלא יובאו באמצעותם. ברור שגם מוסכי השירות ייהנו מכך וללא חשש.
3. ייבוא זעיר – שינוי חשוב בחוק הנוכחי הוא היכולת של יזמים ובעיקר בעלי מוסכים לייבא עד 20 כלי רכב בשנה לצורכי מסחר.
4. ייבוא אישי – השינוי – קיצור התקופה בא יוכל מייבא רכב לשימוש אישי למכור את הרכב – משנתיים לשנה.
5. מתווך לייבוא רכב – משרד התחבורה מסדיר בחקיקה את "יועצי" הייבוא האישי ומעתה הייעוץ או התיווך יהפוך למקצוע הדורש רישוי, קרי – מקצוע מוגבל שאסור לעסוק בו ללא רישוי ספציפי. מתווכי הרכב יוכלו לגבות רק דמי תיווך ואלה יצטרכו לעבור הכשרות ובחינות.
בעלי מוסכים יוכלו לעסוק גם בתיווך רכב.
6. הכשרות מקצועיות – שיפרנו את הייצוג הכמותי של בעלי המוסכים במועצה המייעצת לשר ומתחילת הכניסה לתוקף של החוק נוכל להשפיע יותר על מבנה הלימודים והכשרות ועל תוכן הבחינות ואופיין. מעבר לכך – הצלחנו גם לבטל חסמים בכל הקשור ליכולת להעביר למכללות הרכב כלי רכב שהגיעו לצורכי ניסוי ושעד היום נגרטו לאחר הניסוי ולא הגיעו למכללות הרכב ולא נוצלו לצורכי לימוד.
7. מידע, ציוד ייעודי והכשרות – התאמנו את המצב בארץ לחקיקה באירופה ובארה"ב ומעתה יבואני הרכב ויצרני רכב מקומיים יידרשו לספק כל מידע (ספרות טכנית, שעתוני יצרן, קטלוג חלקים וכד') הנדרש לתיקון כלי רכב וכן ציוד מתאים והכשרות טכניות. (בתשלום כמובן). סעיף זה שנלחמנו עליו כמעט בכל דיון, מהווה מהפכה של ממש ביכולת של המוסכים העצמאיים להתחרות ובכלל – לתקן כלי רכב מודרניים עם תקנים מחמירים.
8. שקיפות לצרכן – כלל המוסכים (כולל מוסכים בבעלות יבואן) יידרשו לספק שתי הצעות מחיר לצרכן הכוללות שתי אלטרנטיבות של מקור חלקי חילוף. המוסכים יידרשו כמו כן, לפרסם את מחירי שעות העבודה שלהם באתר האינטרנט של המוסך.
9. "מוסך מומחה" – החוק מגדיר סופית את סקציית ה"מוסכים המומחים" אשר יקבלו אישור התמחות ספציפית בתוצרי רכב מסוימים ולמעשה יהוו סקציה לוויינית למוסכי השירות של יבואני הרכב. המוסכים המומחים שאינם קשורים למוסכי היבואן לא יוכלו לתקן נזקי אחריות יצרן וריקול. יחד עם זאת, מוסך הקשור ליבואן רכב יוכל לבצע הסמכה של "מוסך מומחה" גם על תוצרי היבואן אתו הוא בקשר וגם על תוצרים אחרים.
נכון להיום, מבצע משרד התחבורה ניסוי שטח (פיילוט) ובמסגרתו הוסמכו מוסכים שיצאו מרשתות יבואני הרכב, מוסכים עצמאיים ומוסכי שירות הקשורים ליבואני הרכב. הפיילוט מבוצע בכדי ללמוד על התהליך, על הלכי הרוח הצרכניים ועל היכולת של המוסכים להשתלב באופן המקצועי ובאופן התחרותי.
10. קשר יבואן רכב/מרכז שירות – בדומה לפעילות הממונה על ההגבלים משנת 2002, גם חוק זה מתערב בהתקשרות החוזית בין יבואני הרכב למרכזי השירות בכדי
להבטיח תחרות (גם בין מוסכי השירות של אותו תוצר וגם עם מרכזי שירות אחרים וגם בתחום החלקים):
א. איסור השפעה על בחירת חלקי חילוף לשיווק ללקוחות מרכז השירות (קנס של עד 1 מיליון ₪ יושת על יבואן שישפיע על מרכז שירות).
ב. איסור השפעה על התקשרות ומחיר בהסכמי תחזוקה של יבואני הרכב.
ג. אמות מידה וחוזי התקשרות – בפיקוח משרד התחבורה.
ד. סיום התקשרות – חובת דיווח ונימוק.
ה. הגבלת מספר המוסכים בבעלות יבואן – לפי איזורי ביקוש ובסמכות שר התחבורה.
ו. איסור חדירה למחשבי הזכיין.
11. רישוי סחר ברכב משומש – סוחר רכב משומש יהיה חייב ברישוי – סחר ברכב משומש ללא רישוי – עבירה פלילית. בכך תושג בקרה ופיקוח על עסקאות הסחר ברכב משומש וברכבי "אובדן להלכה".
12. ייבוא מקביל למוצרי תעבורה וצמיגים – פתיחת אופציה והקלות לייבוא מקביל של מוצרים וצמיגים.
13. השפעה על שמאי רכב – איסור על שמאי לפעול בחוסר אובייקטיביות, ועונש חמור למי שינסה להשפיע על שיקול דעתו המקצועי של שמאי הרכב).
14. קנסות מנהליים גבוהים למפעיל מוסך ללא רישיון – מעתה יוכל משרד התחבורה להפעיל מנגנון יעיל יותר במאבק כנגד מוסכים פירטיים.
 

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים