QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 איגוד המוסכים: מנטרלים את חוק הרישוי לענף הרכב

2/1/2016
שרות רכב ותחבורה 


באיגוד המוסכים מודאגים מתהליך הכרסום המתמשך בחוק הרישוי לענף הרכב. רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, טוען כי מאז שהתחיל שר התחבורה לנסות לבצע שינויים ולייצר תחרות בענף הרכב בישראל באמצעות חקיקה (שנת 2009 – שינוי הצו בכל הקשור ליבוא מקביל של רכב) , ועדות ציבוריות, ועדות בין משרדיות, החלטות ממשלה וכד' – עברו מעל לשש שנים שכללו גם דיונים רבים בכנסת הקודמת אודות סעיפי החוק לרישוי השירותים.
התהליך אותו אנו חווים בסאגה המתמשכת הזו הוא תהליך מובנה של א-רפורמה ומשולב בו ניסיון מסוכן של החברות הגדולות בענף הרכב בשיתוף היועמ"שים של משרדי הממשלה המובילים את החוק - לעגן את כלל החסמים לתחרות ולמתחרים, בחקיקה ראשית.
ואילו כלל ההמלצות החשובות לפתיחת התחרות - או שחוסלו או ש"נוטרלו" בשלב הביניים שבין הוצאת תזכיר החוק לעיני הציבור לבין הנוסח ה"מנוטרל" שהונח על שולחנה של וועדת הכלכלה לאישור קריאה ראשונה של החוק.
 
לוי ממחיש את הנושאים החשובים הבהם נוטרלה לכאורה הרפורמה:
א. ניסוח חובות היבואן המקביל דומה לנוסח הצו משנת 2009 – נוסח שחסם את אפשרות יישום הייבוא המקביל. על פי המסתמן גם היום – משרדי הממשלה מובילים בימים אלה נוסח שלא יאפשר תחרות וייבוא מקביל משמעותי למדינת ישראל.
ב. יבוא אישי של רכב : הגדרת מתווך ליבוא אישי – עד שיאושרו נוסחי החוק ולאחר מכן עד שהשר הנוכחי או שזה שיגיע אחריו יכתבו את התקנות ואשרו אותם – היבוא האישי ימשיך להיות זניח ומנוטרל עוד שנים רבות וארוכות.
ג. השכרה והחכרה: כמעט כלל המלצות וועדת זליכה ובעיות השליטה בשוק זה נוטרלו ולא הוכנסו לחוק. חברות הליסינג ממשיכות ליהנות מחופשיות לטרטר את ניזוקי צד ג' הנפגעים בתאונות בהם הפוגעים הם נהגי רכבי הליסינג/השכרה. חברות הליסינג נרכשות או מתוחזקות על ידי יבואני הרכב ולהפך. חברות הליסינג משתפות פעולה עם חברות ביטוח בכל הקשור לסגירת שוק תיקוני תאונות הדרכים לנזקי צד ג' ועוד. תופעות פסולות אלו לא קיבלו כל ביטוי בחקיקה.
ד. רכב משומש – הצלחנו לשכנע את חברי ועדת הכלכלה בכנסת הקודמת כי הסחר ברכב המשומש מחייב רישוי ככלל העוסקים ברכב. הדיונים אודות חובות הסוחרים טרם התחילו.
ה. חלקים – כלל ניסוחי החוק לעודד תחרות בשוק ההפצה של חלקי החילוף בישראל נוטרלו מראש והמשך השליטה של יבואני הרכב והחלקים על המפיצים (מוסכים) ועל הצרכנים הסופיים – יימשך.
ו. תחזוקה ותיקון – ניטרול הסעיפים לצמצום השליטה והכוחות המשפיעים על המוסכים ועל שמאי הרכב – יבואני רכב, חברות ליסינג/השכרה וחברות ביטוח (באמצעות שמאי הרכב) ינציחו את הרס הענף החופשי של התיקון והתחזוקה, את הפגיעה בבטיחות הרכב, את הפגיעה בביקוש למקצועות הרכב, את ההתעצמות של התיקון הפיראטי, את הסחר בחלקים גנובים, את העידוד לגניבות רכב בישראל, את הגברת הזיהום מהרכב בישראל ועוד.
ז. ביטוח ושמאות – המלצות ועדת זליכה בתחום זה נוטרלו כבר בשלב של ועדת היישום (יש לזכור, ששני נציגים בכירים ממשרדי הממשלה ששלחו נציגים לוועדה הבין משרדית כבר הפכו לעובדים בכירים בחברות ביטוח). משרד התחבורה מיהר לוותר על דרישתו לרפורמה בשלב זה אך לא ויתר על המשך ההצהרות כי תחום זה כלול ב"רפורמה" אותה הוא מוביל.
 
לוי טוען כי החברות הפיננסיות בישראל חזקות יותר מהציבור ומנציגיו, כולל ראש הממשלה, שר התחבורה ושאר שרי הממשלה שהצביעו על ביצוע רפורמה בענף הרכב. לא ברור, אם כך, מי שולט על עובדי המשרדים הללו המייצגים את הממשלה בדיוני הכנסת ובניסוחי החקיקה !?
מצב זה עצוב עוד יותר לנוכח התעלמות התקשורת הישראלית מהפערים בין הצהרות הממשל לבין המתבצע על ידו בפועל. בכל מקרה, המוסכים בישראל שהינם מפעלי תיקון יצרניים המבוססים על מקצועיות וציוד, חייבים הגנה מפני שוד והרס עתיד הענף.
על כן, נמשיך במאבקנו ליישם לפחות את הממצאים שחקרה ומצאה הוועדה הציבורית לבחינת התחרותיות בענף הרכב בישראל.
הכלי ליישום ההשקעה והחשיבה הרבה של בכירי משרדי הממשלה בדיונים, חשיבה, הזמנת מחקרים וכיוצא בזה – הינו הצעת "חוק רישוי השירותים לרכב" שאמור להעניק את המסגרת החוקית והבסיסית ליישום כלל ההמלצות המאושרות לטובת הנעת רפורמה בשוק הרכב כפי שהחליטה הממשלה ב 22.5.13 . גם החלטה זו התקבלה לאחר ששר התחבורה מסביר כי החוק אמור ליישם את שיקולי התחרות, כפי שקבע הצוות הבין משרדי שכלל את נציגי הממונה על ההגבלים, בשישה מקטעים שנבחנו : יבוא רכב, השכרה והחכרה, רכב משומש, חלקים, תחזוקה, ביטוח ושמאות.
מאז שהתחיל שר התחבורה לנסות לבצע שינויים ולייצר תחרות בענף הרכב בישראל באמצעות חקיקה (שנת 2009 – שינוי הצו בכל הקשור ליבוא מקביל של רכב) , ועדות ציבוריות, ועדות בין משרדיות, החלטות ממשלה וכד' – עברו מעל לשש שנים שכללו גם דיונים רבים בכנסת הקודמת אודות סעיפי החוק לרישוי השירותים.
התהליך שמתהווה כיום הוא תהליך מובנה של א-רפורמה ומשולב בו ניסיון מסוכן של החברות הגדולות בענף הרכב בשיתוף היועמ"שים של משרדי הממשלה המובילים את החוק - לעגן את כלל החסמים לתחרות ולמתחרים, בחקיקה ראשית. ואילו כלל ההמלצות החשובות לפתיחת התחרות - או שחוסלו או ש"נוטרלו" בשלב הביניים שבין הוצאת תזכיר החוק לעיני הציבור לבין הנוסח ה"מנוטרל" שהונח על שולחנה של וועדת הכלכלה לאישור קריאה ראשונה של החוק. 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים