QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 ההון האנושי ופיתוחו בשלטון המקומי

8/11/2015
נכתב על ידי ד"ר אריה חממי, מנכ"ל חברת 'מורג יועצים'

על מערכת התחבורה בישראל לפעול לפי קודים ונהלים קונקרטיים כמו המהירות המותרת, מצב החום/קור באוטובוס וכדומה. לצד זה, העולם המודרני דורש מאתנו מעבר ושמירה על הנהלים גרידא אינה מספקת. מערכת התחבורה מורכבת בעיקר מהון אנושי שהוא הנהגים כאשר אופי תפקידם הינו טכני ומונוטוני ולפיכך מועד לשחיקה. על כן, לשם הגברת שביעות-רצון הנהגים באופן תדיר וקבוע ולמניעת תחלופת עובדים גבוהה בשוק התחבורה, ישנו צורך אדיר בפיתוח ההון האנושי. ענף התחבורה מורכב משלושה תתי-ענפים: תחבורה יבשתית, אווירית וימית וההתייחסות כאן במאמר היא לכלל ענפי התחבורה.
המושג הון אנושי הוגדר פעמים רבות לאורך הספרות המחקרית ומשקף את מכלול הידע, הכישורים, היכולות והתכונות המאפשרות לאדם להשיג רווחה אישית, חברתית וכלכלית (איכויות טבעיות ויכולות נלמדות). כל אלו כמובן משפיעים על התפוקה השולית של העובד. לפיתוח ההון האנושי בארגון קיימים ארבעה היבטים כרונולוגיים: 1. גיוס ההון האנושי לארגון, 2. פיתוח ההון האנושי בארגון, 3. שימור ההון האנושי בארגון ו4. איתור ושימור עובדים מצטיינים. לכל אחד מההיבטים הללו ישנה השפעה על רווחת העובד ושביעות רצונו ממקום העבודה שלו ובתמורה גם על תפוקתו והשארתו בארגון.
שלב הגיוס וההשמה הינו שלב קריטי בפיתוח ההון האנושי בארגון. שכן, הוא מהווה את הבסיס להון אנושי טוב בארגון. במהלכו הארגון מנסה לאתר ולהשיג את כוח האדם בעל ההון האנושי הגבוה ביותר תחת אילוצים של זמן וכסף. כלומר, הארגון שואף לגייס אליו עובדים איכותיים עם רמת בסיס גבוהה יחסית של הון אנושי. זוהי למעשה ההשקעה הראשונית של הארגון בהון האנושי. מכאן והלאה, פיתוח ההון האנושי נעשה אך ורק בקרב אנשים שגויסו לארגון (ותיקים וחדשים). לכן, שלב הגיוס הוא שלב מכריע משום שהוא קובע באיזו רמה של הון אנושי הארגון מתחיל ולאן עליו להתקדם.
 
השלב הבא ביצירת הון אנושי טוב הוא שלב הפיתוח. שלב זה מאופיין בעיקר בהעברת הכשרות לעובדים. זוהי פעולה שבאה על חשבון משאבי הארגון בהווה לטובת הגדלת רווחיות הארגון בעתיד. ההכשרה באה קודם כל ליישר קו עם כל בעלי התפקיד שעוברים אותה, ולאחר-מכן להוסיף מידע מקצועי או מיומנויות על הידע הקיים.
השלב הבא הוא שימור עובדים קיימים בהם הושקעו משאבים כמו זמן וכסף. שלב זה בדרך-כלל מתבטא במתן תגמולים לעובדים, כדוגמת העלאה במשכורת. בענף התחבורה במיוחד, שלב זה הכרחי ביותר. זאת משום, שנהגים רבים חווים שחיקה בעבודה, בשלב מוקדם יחסית של הקריירה.
השלב האחרון בתהליך יצירת ההון האנושי הוא איתור ושימור עובדים מצטיינים. בשלב זה, על הארגון לזהות עובדים שהינם משמעותיים למערכת ובעלתי השפעה מהותית עליה. להם יש לתת תגמולים מיוחדים שישמרו ויחזקו את התנהגותם היוצאת-דופן וכך יוכלו למעשה להוות דוגמה והשראה לשאר חברי הארגון.
לסיכום, ענף התחבורה בישראל הינו מרכזי בשוק הישראלי ומעניק את שירותיו ללקוחות בכל רחבי הארץ- ביבשה, באוויר ובים. השקעה בהון האנושי עוד משלב הגיוס וההשמה הינה קריטית לצמיחת ארגוני התחבורה בישראל וענף התחבורה בכלל.
 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים