QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 ידיים שחורות   

הלקוחות וותיקי הדור זוכרים כי ההיכרות עם מוסכניק חדש הייתה על סמך קבלת מידע מאחרים, ובעיקר - מהסתכלות על ידיו של המוסכניק - ככל שהיו מושחרות  הציפורניים וסדוק עור הידיים, ידענו שהאיש בעל מקצוע שעובד בעצמו על הרכב, ועליו "אפשר לסמוך"... האם הגראז'ניק של פעם יכול להיות המכונאי של המוסך היום?

אלי חפץ*
---------
* הכותב היה 40 שנה בעל מוסך פרטי והקים מערך שירות ליבואן רכבדעות שונות וכתבות רבות נכתבו בעת האחרונה בנושא  המסעיר את ענף המוסכים כפי שאף נושא לא הצליח לעורר בעלי דעות ובעלי אינטרסים כה רבים לשבת מול מסך המחשב ולהביע דעותיהם,אנשים אשר עד עתה נמנמו בשלווה ובמנוחה, והנה מתרחש אירוע דרמטי ביותר אשר הוציא את הענף ואת הוגי הדעות משגרה מנוונת ארוכת שנים.
אני  מרשה לעצמי להציג את עמדתי בנושא זה, היות ואני הייתי בכל צדדי המתרס. במהלך שנות פעילותי הרבות בענף הרכב (למעלה מ-40 שנים) הייתי בעל מוסך פרטי,כמו כן הייתי במשך שנים רבות ממעצבי מערכות השירות אצל יבואני רכב, וחוויתי את החוויה המרגשת להקים מהיסודות מערכת שירות של יבואן רכב למותג חדש ולבנות רשת מרכזי שירות מפוארת ומקצועית.
* * *
ענף המוסכים במדינת ישראל עבר בשישים שנות קיום המדינה מהפך קיצוני מהגראז' המסורתי, דרך המוסך ועד למרכז השירות המודרני והעדכני.
התמורות אשר חלו בתחומי הצרכנות בשנים אלו בעולם כולו וגם בישראל, הביאו לשינויי תרבות הצריכה ולשינויי גישה של הלקוחות-הצרכנים  וכתוצאה ישירה מכך -של יצרנים וספקים-תמורות אשר הובלו ונתמכו באמצעי תקשורת מודרניים,  החל מבתי המרקחת השכונתיים שאת מקומם תפסו  הסופר-פארמים, והמשך במכולות השכונתיות שאת מקומן תפסו כל  רשתות השיווק הענקיות,ועד לאותם משרדים קטנים של עורכי דין פרטיים –אשר הופכים מהר מאד למשרדים עוצמתיים של מאות עורכי דין תחת קורת גג אחת.
התמורות בענף הרכב בישראל במהלך 60 השנים היו מזעריות ואסביר את הסיבה לכך.
מקצוע המכונאות לא היה מהמקצועות המסורתיים בהם עסקו היהודים בארצות הגולה ואותם הביאו איתם, וכאשר הגיעו ארצה ,וענף התחבורה  החל את דרכו - ראשוני  בעלי המקצוע היו אלו אשר היה להם הן חוש טכני והן אומץ  ואלו אשר רכשו ידע מהבריטים ופיתחו את הידע למקצוע.
תפיסת העולם המסורתית של בעלי מקצוע בתחומים שונים ובמיוחד בתחום הרכב הייתה -אני המומחה - "מייסטר", ואכן, המחזיקים בתעודות מקצועיות בענף הרכב משנות החמישים והשישים החזיקו "תעודת אומן", המכונאים הוותיקים למדו והתמחו ככל שניתן היה והקימו כל אחד כמידת יכולתו-את הגראז' הקטן המסורתי, אשר היה מצויד כמובן בבור עבודה.
כל מוסכניק  כזה, בנה סביבו הילת מקצועיות כפי שיכול היה, ואכן באותן שנים ובאותם זמנים - איתור התקלות היה ברובו ממוקד באינטליגנציה טכנית, בחוש שמיעה מפותח של בעל המקצוע ובניסיון הנרכש והמצטבר של המכונאי.
העבודה הפיזית הקשה, הצורך לעשות הכול במו ידיו, לשמור על הידע שלו כעוגן לגיוס לקוחות, יצירת שם של מומחה - כל אלו השאירו את בעל הגראז' בצל העבודה הפיזית.
הלקוחות וותיקי הדור זוכרים כי ההיכרות עם מוסכניק חדש הייתה על סמך קבלת מידע מאחרים, ובעיקר - מהסתכלות על ידיו של המוסכניק - ככל שהיו מושחרות  הציפורניים וסדוק עור הידיים, ידענו שהאיש בעל מקצוע שעובד בעצמו על הרכב, ועליו "אפשר לסמוך"...
המוסכניק המסורתי היה עסוק עד מעל הראש בעבודה, בפתרון בעיות טכניות בפעילות לאלתר ולהשיג חלקים – אולם לנהל את הגראז' - לא היה לו לא זמן, לא סבלנות ובוודאי                                                      לא ידע. ולכן, קמו ברבות השנים אלפי מוסכים קטנים, גראז'ים, אשר עובדים בהם (עד היום הזה) שלשה או ארבעה אנשים, המתקנים שלוש או ארבע מכוניות ביום, גובים תשלום במזומן, חיים מהיד לפה ורואים את עולם העסקים דרך חלקי המכונית – ולא כתחום בו הם רוצים ויכולים להתקדם ולהשתלב.
ובמקביל מה קרה באותן שנים בתחום ייצור כלי הרכב?

* * *
הניסיונות המרשימים והלא מוצלחים לייצר בישראל כלי רכב, השאיר את יצרני הרכב העולמיים כצינור ההספקה היחיד של מכוניות לישראל - מצד אחד, הילת מקצוע המכונאות ירדה פלאים - סטיגמה של אי יושרה והגינות דבקה בענף , ובשלושים השנים האחרונות הופסקה הכשרת בעלי מקצוע  טכניים ברמה גבוהה (בתי ספר מקצועיים 4 שנתיים נעלמו ממפת הלימודים).
ייצור הרכב בעולם הפך  בשנות ה-60 והשבעים של המאה הקודמת כענף מתקדם ודוהר קדימה. יצרני הרכב ראו  בייצור הרכב את  הייעוד העסקי שלהם, ככל שייצרו רכבים יותר מתקדמים, כך ישובצו בראש רשימת המותגים הנערצים והנמכרים.
ככל שנוספו יצרני רכב,  גדלה התחרות וגדל רצון היצרנים למכור יותר ויותר מכוניות ,יצרני הרכב ראו  בהספקת החלקים לתחזוקת ותיקון המכוניות אשר נמכרו - מקור פרנסה מכובד ורציני - והגדילו ופיתחו את ייצור ושיווק החלפים במקביל לייצור ושיווק המכוניות.
התפתחות תודעת ותרבות הצרכנות בעולם כולו לא פסחה על ענף הרכב, ומשכך, ראו יצרני הרכב כצורך קיומי לחדור ככל שניתן עמוק בכל שוק  אפשרי, למכור יותר ויותר מכוניות חדשות.
יצרני הרכב  קראו את מפת הלקוחות ותפיסת הצרכנות המודרנית וסימנו כצורך עיקרי - להיות מקצועיים ומפתים בעולם המסחר ופיתחו  אמצעי מכירה ותרבות  מכירה מן המתקדמות בעולם.
וזאת כדי לגרום ללקוח אשר רכש מכונית חדשה, להיות מרוצה מאד ממנה, ולהיות כתוצאה מכך, לקוח חוזר- אשר ירכוש שוב ושוב מכונית חדשה מאותו יצרן.
ברבע האחרון של המאה הקודמת התפתחה והלכה, מארצות הברית דרך אירופה והמזרח והגיעה גם אלינו, תרבות חדשה, תרבות הצרכנות, אשר הביאה איתה כשחקן חיזוק את תורת ותרבות השירות. לא ניכנס כאן לדרך התפתחות ובניית תורת ותפיסת השירות אשר כאן אצלנו הגיעה לקראת פרוץ המאה הנוכחית לשינוי ומהפך בתפיסת הלקוח, בתפיסת השירות ובהבנת ערך הלקוח במערכת הכלכלית הבונה את ענף הרכב.
יצרני הרכב בעולם הבינו כי רכישת המכונית  החדשה על ידי הלקוח, אינה ערובה לכך כי ירכוש את אותו המותג גם ברכישה הבאה, תפיסת עולם זו הציפה את נושא תחזוקת הרכב-כלומר טיפולים ותיקונים בו- כמרכיב החשוב ביותר בהחלטת הלקוח לגבי רכישת המכונית הבאה - האם  תקופת השימוש במכונית החדשה וחוויות השירות במוסכים אכן גרמו ללקוח להרגיש חשוב, מכובד ורצוי?
עולם השירות בענף הרכב הפך להיות מוקד המאמצים של יצרני הרכב כדי לגרום באמצעותו ללקוחות לתת אימון במותג, ברמת השירות אותו קיבלו, באמון באותו מוסך בו טופלו.
ואכן מתחילת המאה הנוכחית-בשנת 2000-מיקדו יצרני הרכב  את תשומת הלב  ברמת ואיכות השירות אותו יקבלו הלקוחות-ואשר בסופו של תהליך ישאיר אותם מרוצים מאד וירכשו גם את המכונית הבאה מאותו מותג.
יצרני הרכב-החלו לאכוף את  התנהלות השירות על ידי הכתבת הדרישות והתנאים ליבואני הרכב-אשר בנו כל אחד מהם את "אמות המידה", אשר לפיהן ורק לפיהן, יינתן השירות ללקוחותיהם.
וכך קמה ונבנתה שכבה של מוסכים, אשר הפכו להיות מרכזי שירות, אשר נבנו בעלויות עצומות. השקעות גבוהות בתשתיות, בהדרכת בעלי המוסכים  לניהול המוסכים כעסק לכך דבר ועניין, כמפעל ייצור.
מרכזי השירות אשר הוסמכו על ידי היבואנים הפכו לנושאי הדגל בענף המוסכים, ונוצרה באופן טבעי, קבוצה של מוסכי עילית, וכל השאר...

* * *
התנהלות ענף המוסכים  הייתה והינה מורכבת, קשה ומסובכת - לא  רק מעצם היות הענף מורכב, אלא מכוחות מרכזיים (מונופוליסטיים) המושכים ומטלטלים את הענף וגורמים בימים אלו לסערת רוחות וסערת רגשות כאשר אי הוודאות מאפשרת לכוחות משפיעים חדשים להיכנס לתחום ולבחוש בקדירה אשר גם כך עולה על גדותיה.

 


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

 


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים