QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 ענף המוסכים-תחזית לשנת 2025- פרק ראשון-פתיחה

19/2/2016

אלי חפץ*
שרות רכב ותחבורה
 

"רק לשוטים ניתנה הנבואה"-אמרו חז"ל, זה נכון גם לימינו אנו, אולם לא בנבואות אנו עוסקים אלא בתחזית ולמען האמת בשאיפה שאכן כך ייראו הדברים בעוד עשר שנים מהיום-ואשרי המאמין!!
בסדרות המאמרים אשר העליתי על הנייר בעבר , ניסיתי לשרטט את היסטורית הענף והתפתחותו עד לימים אלו ,להציג נתונים ומספרים ,לציין עובדות וכמעט לא לנקוט עמדה או הטלת אחריות  על הגורמים למצב הנוכחי.
וחושב אני כי חטאתי!-מכיוון שמצב ותדמית המוסכים הינם תוצאה של התנהלות משק הרכב במדינה, על ידי הגורמים המשפיעים עליו –וזאת מבלי שתהייה יד מכוונת –או מדיניות  מנחה-ולחילופין-חזון!!
וכך קרה שכל החפץ בעיניו יעשה ,ענף המוסכים הפך להיות מכרה הזהב של יבואני הרכב , בור השומנים של חברות הביטוח ,ובית גידול לחברות הליסינג-ואילו איגוד המוסכים ומשרד התחבורה-יושבים מנגד –רואים ואינם מבינים מה הם רואים-ועושים-כלום!!!
רק בימים אלו ממש –התחיל משרד התחבורה ליישם את  תכנית "המוסך המומחה" ,ואחריו כחדלי אונים נגררים אנשי איגוד המוסכים-אשר הם הנושאים באחריות למחדלי הענף- ובנאיביות  מעושה-מנסים להחזיק את נס  המוסך המומחה.
ולעצם העניין-
1.העובדה היא שקיים עודף היצע אדיר של מוסכים לעומת הביקוש של תאי עבודה למכוניות-עובדה אשר גרמה לירידה  בתדמית המוסכים, בזילות הענף, ברמה המקצועית הכללית, ברמת השירות ללקוחות , באיכות העבודה ואיכות החלקים המורכבים בתיקונים-על כך שקיימים אלפי מוסכים ללא צידוק קיומי כלכלי וללא תשתיות טכניות ושירותיות
2.העובדה היא כי יבואני הרכב אינם מעוניינים/רוצים/יכולים/שואפים- לרכז סביבם את הרוב המכריע של  פעילות תיקוני הרכבים בישראל.
3. העובדה היא כי חברות הביטוח חרטו על דגלן  להרוויח  הרבה על גב המוסכים והלקוחות ,על ידי הפעלת כוחנות וסחטנות  בתחום תיקוני התאונות.
4.העובדה היא כי חברות הליסינג –למדו מהר וללא מפריע  כי עיסוקן העסקי אינו רק עסקות ליסינג-אלא מכירת מכוניות חדשות 0 קילומטר ,תחזוקת רכבים, תיקונים, ניהול "רשתות מוסכים" המשועבדים להם , ייבוא וסחר בחלקים ברמות איכות כאלו ואחרות.
5.העובדה היא כי בעשור האחרון צצו כפטריות חברות לייבוא חלקי חילוף המתמחות לצערנו בדרישות שוק המוסכים- סחורה זולה מאד באיכות תואמת ובמחירי רצפה.
6. העובדה  היא שאיגוד המוסכים-האמור להיות איגוד מקצועי , הפך עם השנים להיות גוף אדיר ממדים-אשר אינו רואה ואינו מבין את משמעות "גידול" כמות המוסכים-ואת האסון המרחש לנגד עיניו ,ואשר הפוליטיזציה  הפכה לגורם מזין את אופי פעילויותיו ,ומריבות שלטוניות  היו והינן חלק חשוב בעיסוקיו.
ומכל אלו נוצרת תמונה סוריאליסטית –דמיונית לכאורה-אולם מציאותית להחריד-של התנהלות  הענף במים סוערים,,,,,
התבוננות על  העובדות המצוינות לעי"ל  מאפשרת לדמיין  ארמדה של כלי שייט בים גלי עד סוער –בארמדה זו שטות כמה אניות מערכה גדולות ויציבות- מוסכי היבואנים, חברות הביטוח, חברות הליסינג- הן כולן שטות לאותו כיוון, נזהרות לא להתנגש זו בזו, מתדלקות זו את זו  יצרו להן כללי שייט ,,,והקפיטנים שלהן  חולקים את ההנהגה כהון-שילטון,
והן אינן מתייחסות לאלפי הסירות הרעועות  השטות  בצמוד אליהן ,מתנגשות בדופן אניות המערכה ,לעתים נסדקות וטובעות ,לעיתים  עוברות את הגלים הגבוהים ונופלות למצולות.
אולם הבלגן על סיפון אוניות המערכה גדול ומדי פעם  קופצים אנשי צוות  לים כדי לתפוס סירה קטנה ולנסות להגיע איתה לחופי מבטחים-ואין איש  בדרגי הפיקוד של אניות המערכה  הבולם או מונע או מזהיר מפני קפיצת אנשי צוות למים הסוערים.
וממעל- מרחפים להם מטוסי  המעקב וניהול השייט-מטוס משרד התחבורה ומטוס איגוד המוסכים –ישנה בעיית תקשורת ביניהם ,התדרים לא בדיוק תואמים , התקשורת ביניהם לאניות המערכה  קיימת רק בגלים קצרים ואילו הסירות הקטנות  תפקידן לדוג דגים ולספק מזון למטוס איגוד המוסכים.
ושכחנו בכלל את הדגים הממלאים את הים- המסמלים את הלקוחות בעלי הרכב- הם ממלאים את הים ומחפשים מזון –אולם מאניות המערכה מושלכים לים רק שיירי מזון איכותי ומועט ,ואילו מסירות הדייג הקטנות מושלכים פיתיונות דמי ,לא איכותיים-אשר מושכים אליהם את הדגים הקטנים והנאיביים.
אבל מרוב סירות קטנות כבר לא רואים את הים, והדגים שבעים וחלק מהדייגים לאט לאט גווע ברעב וסירתו טובעת....!!!
ומטוסי הביון ממשיכים לטוס, נזהרים לא להפריע זה לזה ,נזהרים בשידוריהם לצי הספינות ובעיקר משתדלים לשרוד, להמשיך לנהל  ולהוביל את השיירה.
וביאכטה קטנה אי שם בשולי הארמדה מפליג קפיטן צעיר ונועז -איש אשר בחזונו ראה את הקטסטרופה ,איש אשר יזם ורצה לחוקק חוקים ולעשות סדר –רב חובל זליכה שמו-אשר הושלך לים הסוער ממטוס משרד התחבורה ונאסף ליאכטת האקדמיה-ומשם מנסה לשדר-אבל לא קיבל את התדרים הנכונים!!
והים גלי-ולפתע- ללא התרעה מוקדמת -סירות בודדות מתוך אלפי  הסירות במים -קיבלו  מיכלי ציפה חדשים האמורים לייצבן על פני המים –ושמן נקרא בישראל -"מוסכים מומחים"
ובמאמר הבא-אדון על  תפקידן של סירות אלו ,יכולתן לשוט במים סוערים ,הניווט של מטוסי הליווי, על יכולתן וכישוריהן לדוג דגים במים סוערים ועכורים- להתראות


* אלי חפץ, מוותיקי מנהלי אגפי השירות אצל יבואני רכב במשך קרוב ל-40 שנה
שותף פעיל בהקמת המותג יונדאי וראש אגף השירות במשך 16 שנים, עד לפרישה לגמלאות
כיום-יועץ למוסכים בתחום ארגון, שירות ותפעול.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים