קליקAדיל שני עשורים לא קלים קליקAדיל
רוצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיותת

  שינויים דרמטיים התרחשו בשני העשורים האחרונים בתחום המוסכים, שהושפעו מהפעילויות בענף יבוא הרכב, והתפתחות חברות הליסינג בישראל. לפניכם תמונת ענף הרכב בהיבטיו השונים, מכלול השינויים וההשפעות הדרמטיות על עתידו והתפתחותו של ענף המוסכים, והקשר האמיץ למוסך מומחה. כתבה שנייה בסדרה.
אלי חפץ*
*הכותב מצוי בענף הרכב כ-40 שנה, מקצתן כבעל מוסך, ועיקרן כמנהל שירות אצל יבואני רכב. הקים את רשת מוסכי יונדאי כראש אגף השירות במשך כ-15 שנים.
 

השתלבות המוסכים בישראל בעת הזו במארג הקיומי של ענף הרכב, הינה אחת הדוגמאות  להשפעת הקדמה הטכנולוגית והארגונית על  מקורות וסגנונות התעסוקה בפעילות הכלכלית במשק של אמצע המאה ה-21.
בשני העשורים האחרונים ענף הרכב בישראל עבר מהפכה; 
המעסיקים בארגונים הגדולים – בעיקר חברות הייטק מרובות עובדים - ראו לנכון לחקות את ההתנהלות  באירופה, וחיפשו דרכים להקטנת התשלומים לעובדים (בגין אחזקת רכב) מחד, והגדלת זיקת העובדים למקום העבודה מאידך, והחלו ליישם את מתן הרכב הצמוד כחלק מתנאי העבודה הסטנדרטיים לעובדים אשר חפצו בייקרם.
עקב ההשקעה  הנדרשת ברכישת כמויות גדולות של רכבים, מצב אשר היה יוצר עומס ונטל כספי עצום - אומצה  שיטת הליסינג. המעביד משלם כל חודש לחברת הליסינג סכומים כאלה ואחרים וגובה מהעובד השתתפותו בסכומים מוסכמים ביניהם ועל פי חוק, וכל זאת נותן בידי העובד רכב צמוד לשימושו האישי והפרטי, כאשר המעביד הינו אחראי לטיפולים ותיקוני הרכב.
וכך, באמצע שנות התשעים, קם והתפתח גורם רב כוח והשפעה בענף הרכב, חברות הליסינג, אשר הפכו בהינף יד ללקוחות הגדולים והחזקים ביותר  של יבואני הרכב.

השפעת חברות הליסינג
למרות כל נורות האזהרה, אשר הצביעו על מהפך יסודי ביחסי יבואן-לקוח, לא הצליחו יבואני הרכב  למקם את עצמם בעמדה נכונה מול דור "הלקוחות" החדשים אשר קם, חברות הליסינג.
באופן ישר ומובהק, הפך לפתע פתאום הלקוח הפרטי אצל יבואן הרכב להיות "רק" 50% מנפח הפעילות העסקית שלו. יבואני הרכב (ברובם המכריע) לא עמדו בפני הפיתוי של "הגודל קובע" - ונכנסו למאבק על נגיסת חלק גדול יותר אצל חברות הליסינג - וזאת כמובן בדרך של מתן הנחות על מחיר המחירון, אשר נשאר תקף למעשה רק ללקוח הפרטי.
כדור השלג החל להתגלגל; חברות הליסינג זיהו מהר מאד את כוחן בשוק התחרותי אצל יבואני הרכב, והחלו לנהל את עסקי הרכישה מול היבואנים כסחר סוסים.
 יבואני הרכב, אשר ראו בחזונם את גרף המכירות כמוביל את עוצמתם, מיקומם וחלקן בשוק, לא עמדו בפני הפיתוי המתוק והקל "לסגור עיסקה" של כמה מאות מכוניות במחי שיחת טלפון אחת, ובתמורה להיכנע לגובה ההנחה אשר חברת הליסינג דרשה. הנחות אשר לעיתים הביאו את היבואן "לשים כסף בתא המטען של כל מכונית הנמכרת לליסינג".
שוק הרכב החל לרתוח. לפתע הפך ענף הליסינג לגורם משפיע באופן דרמטי גם בתחום נוסף, חברות הביטוח. אלו החלו לאבד ובמהירות אלפי לקוחות בעלי רכב פרטי, אשר הפכו להיות מחזיקי מכוניות ליסינג, ואילו חברות הליסינג (בחלקן המכריע) עשו את החשבון הכלכלי הנכון מבחינתן, ובחרו לא לבטח את ציי הרכב שלהן בביטוח מקיף, אלא בביטוחי חובה בלבד, ואילו תיקוני התאונות יבצעו ב"מוסכי הסדר" שלהן, ללא כל קשר או זיקה לחברות הביטוח.
חברות הביטוח  איבדו במחי החלטה כ-50%  מרוכשי רכב חדש, והפעילות העסקית שלהן חייבה למצוא דרכים ואפשרויות לצמצם את הנזקים, וכמובן כאן נכנסים לתמונה המוסכים, אלו אשר להם חברות הביטוח אמורות לשלם בגין תיקוני התאונות.

חלקי חילוף זולים
ואם לא די בטלטלות שענף הרכב עבר, כתוצאה מהעובדה שענף הליסינג הפך להיות גורם משפיע ודומיננטי, חלה התפתחות דרמטית בתחום יבוא חלקי חילוף. שוק החלקים נכנס לתהליכי התפתחות וצמיחה מדהימים, כתוצאה ישירה מהשינויים והתמורות בענף כולו.
חברות הליסינג  חיפשו דרך כלכלית כדי להוזיל ככל שניתן את עלויות אחזקת ותיקוני ציי הרכב אשר בבעלותן, אחת מהן היא רכישת חלקי חילוף זולים בעלויות נמוכות ככל שניתן, וזאת לא יכלו לספק להם יבואני הרכב (אשר כל אחד מהם הינו יבואן חלקים רשמי של יצרן הרכב המיובא על ידו)  עקב  חוסר הבנת השוק ותגובותיו הצפויות - וכך התחזק והתעצם ענף יבוא החלפים המקביל, שלא על ידי יבואני הרכב.  זה הביא  לענף המוסכים את הפתרונות הזולים יותר לחלקי חילוף זולים משמעותית מאלו "המקוריים".
יבואני הרכב – המעצמה  הבלתי ניתנת לערעור (ולראייה  כי היבוא המקביל מעלה חלודה ולא תוצאות...) - ספגו את המהלומה השנייה. הראשונה הייתה מכירה מכוניות בהנחות מטורפות לחברות הליסינג, פעילות אשר פגעה אנושות ברווחיות, והיא פגיעה חמורה בהיקפי יבוא החלפים המקוריים מיצרני הרכב, ושוב ירידה  ברווחיות והיקפי הפעילות העסקית שלהם.
לתוך כל האנדרלמוסיה הזו וכוחות השוק  הבלתי מרוסנים, נקלע  ענף המוסכים כאשר אינו  מבין את גודל הפגיעה בו, לא  מוכן להתמודדות נכונה מול התופעה, לא רואה נכון את הבידול בין מוסכים מורשי יבואני רכב לבין יתר המוסכים, ואינו נוקט עמדה כדי לעצור את התוצאות ההרסניות אשר נגרמו לענף כתוצאה ישירה מהתהליכים אשר התרחשו וממשיכים להתרחש בענף הרכב.
התחרות הפרועה והבלתי מרוסנת בין המוסכים לבין עצמם לצורך הישרדות - מצד אחד- והרצון לצמצם עלויות מצד חברות הליסינג, הביאו מוסכים רבים לידי חרפת רעב וביצוע עבודות ברמת מחירים אשר אינה מאפשרת קיום בכבוד.

מוסכי יבואן - השקעות לא רנטבליות

כדי לראות נכונה את השפעת התמורות אטפל לראשונה במוסכים מורשי יבואני רכב, אלו אשר עברו את התהליך הדרמטי ביותר בענף המוסכים  בשני העשורים האחרונים;
המוסכים מורשי היבואנים, אשר החלו את דרכם - רובם ככולם - כמוסכים כלליים, ולאחר השקעות כספיות מסיביות הפכו למרכזי שירות של יבואני הרכב, הפכו להיות האבן השואבת לפעילות העיסקית של יבואני הרכב, ונכנסו לתהליכים  יקרים ומתישים אשר אמורים להציב אותם בקו אחד עם דרישות יצרני הרכב, הנקרא"אמות מידה למוסכים".
כל המוסכים אשר חרתו על דגלם נאמנות ליבואן, נדרשו להשקיע  הון עתק (סכומים של מיליוני שקלים למוסך) כדי לעמוד בסטנדרטים אשר דרש היבואן בחזות וניראות, המנהלים והצוותים עברו קורסים, סדנאות והדרכות בעלויות רבות, ושעות עבודה לאין ספור הושקעו בשדרוג מערכי ומנגנוני השירות, בהכשרת יועצי שירות, בהעצמת הידע הטכני ורכישת ציוד אבחון עדכני ויקר.
בענף המוסכים הלכה ונבנתה "שכבת עילית" של מוסכים, אשר דיברו בשפה שונה, התנהלו בדרך שונה, טיפלו בלקוחות וברכבים בדרך שונה, נראו חיצונית ברמה איכותית יותר והעסיקו בעלי מקצוע ברמה גבוהה יותר, בכל התחומים.
מתוך כ-4000 מוסכים הקיימים במדינת ישראל, כ-600 הינם מוסכים מורשי יבואן. למוסכים אלו ישנה לכאורה נגישות חוקית וקשר ראשוני בלתי אמצעי לכל הלקוחות הפרטיים הרוכשים מכוניות חדשות, שכן כולם נמצאים ברישומי היבואן אשר יש לו עניין וקשר להפוך לקוחות אלו ללקוחות "הרשת" שלו.
אם נקרא נכון את נתוני יבוא הרכב למדינת ישראל, נראה כי בשמונה השנים האחרונות יובאו למדינת ישראל כמיליון מכוניות נוסעים, וזאת מתוך כשני מליון מכוניות הנעות על הכבישים כיום. אם ניקח בחשבון כי "רק" 50% מהמכוניות הנמכרות כל שנה, נמכרות לבעלים פרטיים, כלומר 500,000 מכוניות  פרטיות נכנסו למוסכים מורשי יבואן בשנים אלו, וזאת בנוסף ללקוחות "הוותיקים" יותר אשר קיימים היו במוסכים אלו.
מספרים אלו לכאורה מבטיחים כמות בלתי מוגבלת של לקוחות במוסכים מורשי יבואן. אבל לא. אחד המדדים "המפתיעים" הוא כי בחמש השנים האחרונות כמות  הלקוחות החדשים במוסכי היבואנים  הייתה כמעט זהה לכמות הלקוחות אשר נטשו את מוסכי היבואנים! הווה אומר - שמוסכים מורשי יבואנים עוסקים בעיקר בתחזוקה, טיפולים ותיקונים של מכוניות בגילאים של עד  ארבע או חמש שנים - נתון מעורר מחלוקת והרבה סימני שאלה ודאגה.

הפרטיים נוטשים את מוסכי היבואן

הסיבות לנטישת הלקוחות הפרטיים את מוסכי היבואן הינן מגוונות, אבל לא כולן מוצדקות. אני משאיר לדמיון הפורה של כל קורא ולתחקור מעמיק של כל יבואן רכב ובעל מוסך מורשה יבואן לשבת ולעשות בדיקה וטיפול שורש בתופעה זו. אבל העובדה קיימת. העובדה כי בשנים האחרונות כמעט ולא נוספו לרשימת מוסכים מורשי יבואן מוסכים חדשים, אומרת דרשני. ולהיפך- מספר יבואני רכב "פיטרו" מוסכים מתוך הרשתות שלהם. ויתרה מכך- מעטים ביותר הם המוסכים המבקשים להצטרף לרשתות היבואנים. האם מישהו שואל או בודק או מתעניין למה?
היות והנושא המוביל את  המאמרים הוא -המוסך המומחה, לא אתעמק בתהליכי הקיומיות וההיתכנות הכלכלית של קבוצת המוסכים –מורשי היבואנים, אלא אציין מספר נקודות הארה:
התנהלות שוק החלפים התחליפיים (ואני מדגיש, חלקים תחליפיים איכותיים) והעובדה כי מוסך מורשה יבואן  רוכש את הרוב המוחלט של החלקים אצל יבואן הרכב (הסיבות לרכישה מסיבית זו אינן  נושא המאמר), והיות ויבואן הרכב אינו יכול לפגוע  בגורם ההכנסה העיקרי שלו - מכירת חלקים - כורעים בעלי המוסכים תחת עול המחירים (ולמרות "ההנחות" אשר מקבלים מהיבואן) אינם מסוגלים להתקרב לעלויות החלקים בשוק החופשי.
חברות הליסינג משתמשות במוסכי היבואנים בעיקר לתיקוני אחריות, וחלק מזערי במסגרת הסכמי אחזקה המבטיחים ליבואן הרכב מכירת חלקים, ולמוסך אי רווחיות תפעולית, עקב מחירי עבודה הפסדיים.
חברות הביטוח עושות ככל הניתן לצמצם עלויות ולתקן תאונות בחלקים תחליפיים, או כאלו שאינם מיובאים על ידי יבואני הרכב, ואינם נרכשים על ידי מוסכים מורשי יבואן, וכמעט אינן מתקנות במוסכי יבואן.
חברות הליסינג הולכות ויוצרות לעצמן רשתות מוסכים בבעלותן - פעילות הפוגעת ישירות במוסכי היבואנים.
המצב  כיום הוא כי מצד אחד –ניצבים מוסכים מורשי היבואנים, עתירי השקעה, עם ידע, ניהול ושירות טובים - אשר מעמידים מול הלקוח הפרטי מחירים בלתי מתקבלים על הדעת - ומנגד נמצאים הלקוחות אשר  מחפשים מענה מקצועי, איכותי ושירותי זול יותר.
המענה נמצא  ואומץ על ידי משרד התחבורה בדמותו של המוסך המומחה.

* * *
במאמר המשך אכנס לדרך, לצורך ולאופן מיסוד הרובד החדש של מוסכים, אשר ישנה את המפה הקיימת היום, וייתן ללקוח הפרטי את האפשרות ההוגנת והראויה לעשות בחירה בין שני סוגי מוסכים, בין שתי רמות עלויות, אולם בעל רמה וידע טכניים זהים ורמת שירות  זהה.

 


 
רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 
 
הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים