קליקAדיל  מנועים בתקן יורו 6 קליקAדיל
רוצה לקנות משאית חדשה ולחסוך אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!

משאיותת

  זה או-טו-טו מגיע; תקן יורו – 6 יחל ב-1.1.2014. לפניכם תמצית עניינית בהתייחסות לתקינת euro-6 כפי שהשתקפה ובאה לידי ביטוי רעיוני ועד ליישום טכנולוגיה מעשית וברת קיימא במנועים אלו של היצרנים השונים והמובילים בעולם,

אייל הדר*
------------------------------------------
* חבר הנהלת איגוד קציני הבטיחות


באופן עקרוני "יישרו" היצרנים השונים קו עם מ.א.ן וסקניה והחלו בראש ובראשונה להשתמש במערכות הזרקת דלק מסוג "מסילה פשוטה ומשותפת", בעלת לחץ עבודה העשוי להגיע ל- 2500 באר מקסימאליים במערכות ההזרקה החדישות ביותר, שרובן תוצרת בוש הגרמנית (לא אכנס כרגע ליכולותיה ויתרונותיה של מערכת הזרקה מסוג זה, נשאיר זאת להדרכה- הרצאה שתעסוק ספציפית בתחום ייחודי זה).
כל היצרנים כולם, עברו לשימוש בטכנולוגיית הזרקה זו לצורך יישום תקינת  euro-6, יחד עם מעבר כמעט מוחלט לשימוש במנועים בעלי מבנה וסידור צילינדרים טורי ובעלי נפח צילינדרים הנע סביב 13 ליטרים (אנו מדברים על גוררים ומשאיות בקטגוריית גודל של "תחבורה" ויתר הקואופרטיבים).
בנוסף, עברו כל היצרנים לשימוש במערכת למחזור וקירור גזי פליטה ((E.G.R, שוב, בדומה למ.א.ן וסקניה, שהחלו להשתמש במערכת זו כבר עם תחילת יישום תקינת  -  euro-3 הגדלת נפחי המנועים תוך הפחתת יחסי הדחיסה במנועים שהינה נדרשת, בשל עלייה חדה בטמפרטורת ראשי המנועים עקב שימוש גם במערכת  E.G.R,יחד עם יחסי דחיסה גבוהים מאוד שנועדו בכלל לשפר את תנאי הבעירה בראשי המנועים ועקב כך, להפחית פיח (pm). מדובר בירידה מ- 1:22.5 ל- 1:17.


הפחתה של מרכיבי תחמוצות החנקן

תקינת זו (euro-6), דורשת הפחתה של מרכיבי תחמוצות החנקן של 40% לערך ביחס "לתקינת" euro-0 (בתנאי התפעול בארץ יופעל ה-E.G.R הרבה יותר עקב תנאי חום ועומס חריגים), לכן יש צורך וודאי ומוחלט להשתמש במערכת E.G.R לצורך מחזור גזי הפליטה, קירורם לטמפרטורה של 600 מעלות צלסיוס פלוס מינוס ותוך כך להקטין את טמפרטורת הבעירה במנוע בשל יצירת מצב של חוסר מסוים בחמצן בתאי הבעירה במנוע. יחד עם מעבר חד לשימוש במזרקי על בעלי מנגנון הפעלה סולונואידי מאוד מפותח (80% ממבנהו בעל מנגנון חשמלי) ויכולת ויסות ההזרקה לשני הזרקות במעגל עבודה אחד של המנוע כאשר אינו מצוי תחת עומס בשל לחץ ההזרקה הגבוה מאוד ובאופן משמעותי ביחס למערכות המקובלות עד כה (שיוט). במנועים מסוימים (קלים יותר בדר"כ), תיתכן גם הזרקה שלישית במספר בנקודת 70 מעלות אחרי נ.מ.ע לצורך הגברת הטמפרטורה בסעפת הפליטה והממיר הקטליטי, להמשך טיפול עצמי יעיל בשריפה עוד יותר של שאריות הפיח שלא נשרף כראוי ושעלול לסתום את מעברי מסנן החלקיקים ומלכודת החלקיקים (התניה של טמפרטורה ולחץ שיורי בממיר הקטליטי - חיישנים).
עד כה אצל רוב היצרנים היה נהוג להשתמש באוריאה בלבד בתהליכי חמצון וחיזור תרכובת האוריאה בגזי הפליטה ובמודול מיוחד לשם כך בסעפת הפליטה (יצירת קטליזה כימית לזירוז תהליכים כימיים), לצורך הפחתת ועמידת המנוע בשתי הדרישות העיקריות, דהיינו, הפחתת תחמוצות חנקן (no+no2) והפחתת חלקיקי פיח ((pm באותו אמצעי (אוריאה) ויצירת קטליזות שונות ונוספות בשני מודולים שונים במבנה הממיר הקטליטי עצמו (scr+scrt) ובהתאם לדרישות התקן. ז"א חמצון ראשוני לצורך הפרדת האמוניה מתרכובת האוריאה וחיזור (חמצון) נוסף של האמוניה בגזי הפליטה וקרוב ככל הניתן לשסתומי הפליטה לצורך התגבשות חלקיקי הפיח (pm) להמשך תהליך קטליטי במסנן החלקיקים ובמלכודת ולצורך יצירת תוצר פליטה אחר אשר הינו "ידידותי" לסביבה יותר מקודמו.

מעבר למגדשי על


כמו כן עברו כל היצרנים ללא יוצא מן הכלל לשימוש במגדשי על (גיאומטריה משתנה ואו מגדש בעל שתי מערכות גידוש – לחץ גבוה ולחץ נמוך), וזאת מטעמים של הצורך בהגברת מסת האוויר בכל זמן נתון וביחס לכל סיבובי המנוע ודרישותיו (תאוצה, שיוט ובלימה) וכדי לשנות עוד יותר את היחסיות בכמויות בין מסת אוויר למסת דלק נקודתית.
דלק הוא גם סוג אנרגיה שמחממת את ראשי המנוע מלבד היותו חומר אנרגטי וזאת בניגוד גמור לעקרונות ומטרות ה- E.G.R ולכן יש לשפר משמעותית את אספקת מסת האוויר ליניקה עוד יותר ולקררה על חשבון הדלק ליצירת מומנט המנוע והמשופר מאוד.......
צריכת האוריאה באופן עקרוני לא תשתנה ואפילו לעיתים תקטן עקב שימוש במערכת מחזור וקירור גזי הפליטה (E.G.R ) יחד עם מערכת (scr-t) ביחס לתקינת euro-5.
כמו כן תצרוכת הדלק לא אמורה להשתנות לרעה לעומת תקינת euro-5, למרות ששימוש ב- E.G.R עקרונית מעלה את תצרוכת הדלק הבסיסית ולפני ביצועי הנהג בין 1.5 – 2%.
כמובן שהוחלף נוזל הקירור בתקינה זו (יורו-6)_ לצורך עיקרי "בהסעה וסילוק" חום משופרת מאוד מראש המנוע ולעיתים מוחלפת גם משאבת המים, לצד יתר הדרישות הנוספות מנוזל הקירור במנועים המודרניים של היום.
ברור שהוחלפה גם בקרת ניהול המנוע (EDC) למתקדמת יותר בין היתר בשל הוספת מרכיבים ובעיקר חיישנים נוספים לניטור מערכות וגזי הפליטה בחוג סגור.
בקיצור, המנוע הפך "מעבדה ניידת" ולמרות הכול, הדיזל יוביל אותנו עוד הרבה שנים בסגמנט הובלה זה.

בשורה התחתונה

ניתן לתאר את השימוש בטכנולוגיות הנדרשות לעמידה בתקינת euro-6 בנוסחא בדרך הבאה:
Euro-6   =E.G.R +CR +SCR-T +Two Stage Turbo Charging+PM Cat 
ועוד לא מעט מערכות שנוספו למנוע כדי לתמוך רעיונות וטכנולוגיות אלו לפעולה יעילה וסדירה וזה כאב ראש רציני ביותר, שעדיין לא נמדד ונבחן בתנאי הארץ ובתפעול " ישראלי".

 

 

 

 
 
רוצה לקנות מסחרית חדשה ולחסוך
אלפי שקלים? מלא פרטיך וקבל את
ההצעות המשתלמות ביותר!


מסחריות


 
 
הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים