QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
חשיפה: המערכות החדשניות ביותר בענף הרכב
 

שרות רכב ותחבורה 

את המתח באוויר ניתן היה לחתוך בסכין. תחרות החדשנות שהתקיימה במסגרת תערוכת אקוויפ אוטו מספקת אחת לשנתיים אתגר רציני ביותר ליצרני המערכות מכל העולם, כשהיעד הוא לזכות בבכורה בתחרות החשובה ביותר באירופה. חשוב להדגיש שלא מדובר רק בכבוד ומוניטין, אלא גם (ובעיקר) בהרבה מזומנים. זכייה בתחרות הנחשבת ביותר בענף פירושה המעשי הוא פרסום רב, צבר הזמנות נאה ומזומנים רבים בקופה. בימים שבהם ענף הרכב שרוי בהאטה יש לכל ההיבטים הללו חשיבות לא מבוטלת.
הגרנד-פרי במרכז העניינים
תחרות החדשנות בענף הרכב מתקיימת, כאמור, במסגרת תערוכת אקוויפ-אוטו שנערכת בפאריס. מדובר בתערוכה הממקדת את תשומת הלב של אנשי המקצוע הטכניים, וזאת בזכות גודלה הרב ושלל החידושים המוצגים בה.מעל 1,300 מציגים מתעשיית הרכב העולמית השתתפו השנה בתערוכה (כאשר 75% הגיעו מחוץ לצרפת) ועוד למעלה מ- 100,000 מבקרים שפקדו את התערוכה מקנים לתערוכה את הססגוניות הבין לאומית המקצועית במובנה הרחב ביותר. בפועל, ענף הרכב עבר תמורות רבות במהלך השנים האחרונות, וזאת כאשר בשטח מתווספים מידי יום ציוד ומערכות המייעלים את עבודת הרכב, ומשפרים את רמת הנוחות והבטיחות שלו. במקביל, התערוכה ממוקדת גם בענף המוסכים, כאשר מקצועני הענף נדרשים להתמודד עם מערכות חדישות, טיפולים ותיקונים וזאת על מנת לשרת את הלקוחות ברמת המקצועיות הגבוהה ביותר.
לגודלה עצום של התערוכה ישנו חיסרון אחד: המגוון הרב-לאומי העצום מחייב לתכנן היטב את הביקור במאות הביתנים, ולנסות להתמקד רק באותן חברות שהציגו את החידושים המשמעותיים, כלומר חידושים שילוו את המוסך במהלך השנים הקרובות. בנקודה זו בדיוק באה לעזרתנו תחרות הגנד-פרי , כשהיא מאפשרת לשים את הדגש על ההתפתחויות העדכניות ביותר בענף.

תחרות מקוונת

תחרות הגרד-פרי מתחילה הלכה למעשה חודשים רבים לפני שנפתחים שערי התערוכה. צוות השופטים הבינלאומי שמונה מעל 80 עיתונאים מכל רחבי העולם, ובהם כותב שורות אלו, מקבל מידע על עשרות רבות של מערכות שהוגשו כמועמדות לתחרות. כל יצרן שביקש להעמיד את אחת ממערכותיו החדשות לשיפוט, העביר 'תיק' וירטואלי על המערכת לידי מנהלי התערוכה. האחרונים היקצו לכל מערכת דפי הסבר המתארים את המערכת, המפרט הטכני שלה, המראה הויזואלי שלה, דרכי פעולתה, החדשנות שבה וכו', וזאת במספר שפות. בדרך זו לכל אחד מצוות השופטים הייתה אפשרות לשבת בביתו, חודשים רבים לפני התערוכה, ולקרוא חומר על עשרות המערכות המועמדות לבחירה ואף לבקש הבהרות, תוספות והשלמות מיצרני המערכות.
בכדי להקל על בחירת המערכות המצטיינות סווגו כל המערכות החדשות, שהוצגו בקפידה רבה לחבר השופטים, לארבע קטגוריות, כשאחת מהן היא ציוד למוסכים ובתי מלאכה בענף (ציוד, כלים, מערכות וכלי ניהול ממוחשבים).
בפועל, משימת השיפוט לא הייתה קלה כלל ועיקר, וזאת מפאת עשרות המערכות החדשות שהתמודדו על הבכורה ועקב להיטותם של מיטב יצרני המערכות לזכות באותות ההצטיינות שהוענקו בתערוכה. אות שכזה מעניק ליצרן הוקרה עולמית רחבה על הפיתוח של המערכת, חשיפה תקשורתית רבה וכמובן גם מכירות נאות בצידן. עשרות מערכות חדשות שהחלו את התחרות נשרו בשלב המוקדם, ובסופו של דבר נקבעו רק חמש-שש מערכות שעלו לשלב הגמר בכל אחת מהקטגוריות. בתום התחרות רק שתי מערכות זכו לבסוף בגביע הזהב וגביע הכסף, בכל קטגוריה (המערכות שדורגו במקום הראשון והשני).   
יוצאים לדרך
ערב פתיחת התערוכה. בעוד 3 שעות יוכרע אילו מערכות תוכתרנה בתואר 'המערכות החדשניות של השנה'. צוות השיפוט הבינלאומי נדרש להכריע בין 27 המערכות שעלו לשלב הגמר, וזאת אחרי שעשרות מערכות נוספות נשרו בשלבי ההצבעה הקודמים. המידע הרב שסופק לצוות השופטים (באמצעות האינטרנט) הופך כעת למכריע ודרמטי, וזאת כשבידי כל שופט יש כמות מוקצבת של נקודות לבחירת המערכת המצטיינות ביותר. את ההתלבטות הרבה ניתן לראות על פניהם של השופטים. ההכרעה היא כמעט על חודו של קול, כך שכל נקודה היא מכריעה. צוות השופטים נדרש למלוא תשומת הלב. בזה אחר זה מגיעים הנציגים הבכירים של יצרני המערכות הבולטים בעולם לקדמת הבמה. לכל אחד מוקצב פרק זמן קצר של 3 דקות למסע שכנוע אחרון. לכולם ברור שזכייה בתואר תעניק ליצרן הרבה כבוד, מוניטין ומכירות.
ההצבעה הסופית מתחילה. מדובר בהצבעה חשאית שבה כל שופט חייב להכריע איזה מערכת מצטיינת, כשהדגש הוא על חדשנות. ההתלבטות היא עצומה. המתח וההתרגשות ניכרים היטב על פניהם של צוות השופטים, ולא פחות מכך על נציגי היצרנים שהגיעו לשלב הגמר ויצאו זה עתה מהאולם. ההתלבטות כעת היא קצרה. בתוך מספר דקות נמסרים כל פתקי ההצבעה, אולם תוצאות ההצבעה נשמרות בסוד.
בערב פתיחת התערוכה המתח בעיצומו. טקס חלוקת הפרסים מתקיים באחד מאולמות התערוכה, בנוכחות כל המציגים ונציגים מהתקשורת הבין-לאומית.את המתח אפשר לחתוך בסכין. חבר השופטים ונציגי התערוכה מכריזים על הזוכים בכל קטגוריה, ומעניקים את הפרסים היוקרתיים.

המערכות שזכו באות החדשנות:
בקטגורית מערכות יצרו מקוריות וטכנולוגיות חדשות (OEM & New Technologies ) זכתה בגביע הזהב חברת MONOPOL PEINTURES.  הפיתוח של החברה הינו חומר המכונה Hi-tech Solar Varnish. מדובר במעין לכה שקופה המסוגלת לשקף חלק בלתי נראה מהספקטרום של אור השמש, כגון קרינת אינפרא-אדומה כהה. יחד עם זאת, החומר מאפשר לרוב האור הנראה לעבור דרכו.  הפיגמנטים המשקפים מאפשרים לא לספוג קרינת האנרגיה האינפרא- אדומה, ולכן אנרגיה  מקרינה זו אינה מומרת לחום  מאחורי פני השטח. מוצר זה,הינו פרי פיתוח של טכנולוגית nanoparticle , כשהתוצאות באות לידי ביטוי בהבדל טמפרטורה של עד 13 מעלות צלזיוס באור שמש חזק, בהשוואה ללכה מסורתית שאינה מכילה סוג של פיגמנט זה. כמובן שהשימוש מאפשר להקטין את הוצאות האנרגיה על מיזוג האוויר של החלל החם.
בשורה התחתונה: המוצר החדש של החברה מיועד למגוון של שימושים בארצות שטופות שמש, כגון ישראל. ניתן ליישם את החומר בגגות בתים וכמובן שגם בתעשיית הרכב. 
אות הכסף בקטגוריה זו הוענק לחברת HUTCHINSON, וזאת עבור פיתוח של מערכת שמכונה ' Active Mass Damper'. במהלך השנים האחרונות הוקדש מאמץ רב ע"י מהנדסי הפיתוח להקטנת גודלו הפיזי של המנוע, וזאת בכדי להפחית ממשקלו העצמי של הרכב. הפחתת המשקל, בתורה, תורמת לשיפור ביצועי הרכב ולהקטנת צריכת הדלק. המשקל של המנוע אומנם הופחת במידה רבה, אולם ביצועיו דווקא גדלו. המשמעות היא שהמנוע יותר מומנט רב, ועימו לרוב גם תופעות נלוות של ויברציות וזעזועים. הפטנט של חברת HUTCHINSON הינו משכך תנודות דינמי שמורכך משלושה רכיבים: חיישן, יחידת בקרה ויחידת שיכוך חכמה. כל אלה מטרתם היא לנטר את הויברציות בתא הנוסעים (באמצעות החיישן) כשהללו מנותחות ע"י יחידת הבקרה הממוחשבת. בשלב זה נכנסת לפעולה מערכת השיכוך שיוצרת ויברציות הפוכות לאלה שזוהו בתא הנוסעים, והן 'מנטרלות' הלכה למעשה את הויברציות המקוריות. מפתחי המערכת מדווחים על הצלחה בפעולה בכל תנאי הדרך, כולל בנסיעה עירונית שבה יש עצירות והתחלת-נסיעה רבות, שלבים שבהם המנוע פועל בסרק ויוצר ויברציה, בלימה המלווה בוויברציה ועוד.   

אביזרי רכב: קטגוריית השוק המשני 
בקטגוריית Aftermarket & retrofitting category  , כלומר ענף החלפים והמערכות שמותקנות ברכב לאחר המכירה, זכתה בגביע הזהב רפידת הבלמים Eco-Friction brake pads של חברת פדרל מוגול.  היתרון של רפידה זו טמון בידידותה לסביבה, כשבמהלך עבודת הבלימה נפלטים ממנה פחות שבבי נחושת ופחות חלקיקים אחרים שעשויים לגרום לנזקים בריאותיים לבני האדם ששואפים אותם. במקביל לכך, חומר הרפידה פעיל בצורה שקטה וחלקה יותר, אך אינו פוגם ביעילות הבלימה המתקבלת. נדגיש כי היעד של יצרני מערכות הבלימה הוא להפחית ככל האפשר את השימוש בנחושת, וזאת לאחר שהתברר ששבבי החומר הזעירים פוגעים בסביבה ובבני האדם. יצרני הרכב כבר מפתחים רפידות בלימה מקוריות נטולות-נחושת , ופדרל מוגול היא הראשונה שמציעה רפידה שכזאת לשוק המשני.
בפדרל מוגול טוענים שהרפידה החדשה שפיתחו מורכבת מ- 25 רכיבים שונים, רכיבים שיוצרים יחדיו רפידה איכותית במאפייניה. החברה כבר השיקה ייצור של צלחות Eco , וזאת לאחר תהליך של פיתוח ובדיקות מקיפות במרכזי הטכנולוגיה שלה שנמצאים בבריטניה וגרמניה.

את גביע הכסף בקטגוריית  השוק המשני קטפה חברת BV CORPORATION  עם מערכת המכונה ' TPMS Sensor Saver System'. מדובר בקיט קטן (A RECORE kit) המאפשר להחליף את חיישן ה- TPMS , אותו חיישן המותקן על הצמיג לצורך ניטור לחץ האוויר בצמיגי הרכב. מתברר שחיישנים רבים נהרסים מחלודה ואינם מתפקדים כהלכה. הפטנט החדש מאפשר 'לתקן' את הבעיה מבלי להחליף את החיישן כולו, ואף מבלי שיהיה צורך להוציא את גלגל הרכב ממקומו. בדרך זו הלקוח אינו צריך להחליף את קיט החיישנים, להימנע מעבודת פירוק והרכבה מיגעת ויקרה, והוא ממשיל ליהנות ממערכת בטיחותית חשובה שמדווחת לו על נפילת לחץ האוויר באחד או יותר מצמיגי הרכב. מפתחי המערכת מספקים 'ערכת תיקון' שמאפשרת להסיר את 'הקליפה' החיצונית החלודה, לנקב אותה בזהירות ( באמצעות יחידה שמסופקת בקיט) ועל זזה להתקין את שסתום ה-   RECORE valve החדש שמשקלו כשבעה גרם בלבד. זמן ההחלפה הממוצע נע בין 10 ל- 15 דקות.

קטגוריית השירות לרכב
ענף הרכב הינו ענף עתיר שירותים, ובהתאם לכך מוצבה קטגוריה המכונה
Service Areas – Aftersales Networks.
בגביע הזהב בקטגוריה זו זכתה חברת בוש, עם מערכת המכונה ' Fun2drive'. מדובר במערכת חכמה שעוקבת אחרי מאפייני נהיגתו של הנהג, והיא מספקת לו משוב ומידע סטטיסטי על נהיגתו – באמצעות הסמארטפון.  מדובר בנתונים שונים כגון מהירות, מרחקי נסיעה וכן נתוני שנלקחים ממחשב המנוע כגון קודים של תקלות מנוע שנוצרו במהלך הנסיעה ועוד.
מעבר לכך, מערכת ה- Fun2drive מאפשרת לנהג לקבל מידע , וזאת גם בעת שיש כשל בנורות הבקרה והאזהרה שבלוח המחוונים. המידע באמצעות הסמארטפון מאפשר 'לעקוף' את מערכת נורות האזהרה, ולספק לנהג מידע התרעתי בזמן אמת. המידע הזה יכול להיות זמין גם למכונאי עליו סומך בעל הרשת, ו/או לאחד ממרכזי השירות של בוש שמאוייש בטכנאים מקצועיים (Bosch Car Service). איש המקצוע יכול לחדור מרחוק ל- OBD  של הרכב, וכך לדעת מרחוק האם מדובר בכשל רציני ומהם מאפייניו. בדרך זו ניתן להדריך את הנהג באשר להמשך פעולותיו, האם להמשיך לנסוע ברכב, האם לגרור אותו, וכן מידע על מיקומו של מרכז השירות הקרוב.  מעבר לכך, גם מרכז השירות יכול להיות מעודכן במידע, ולהיערך עם חלקי חילוף מתאימים ואיש מקצוע שיסייע לבעל הרכב.

בגביע הכסף בקטגוריית השירות זכתה חברת FEDA
(Fédération des Syndicats de la Distribution Automobile)
בזכות יחידת מידע המכונה ' ECO-ENTRETIEN'. יחידה זו מנתחת את מאפייני פליטת הגזים של הרכב , משווה ומאמתת אותם עם ה- UTAC / CERAM, כשהמטרה היא לבדוק כל אחד מחמשת גזי הפליטה, בכל רגע נתון, ובכל מצב נסיעה. ניתוח גזי הפליטה מאפשר ליצור דיאגנוזה לפעולת המנוע ולאתר תקלות בזמן אמת. המערכת אף מספקת מידע על סיבה אפשרית לבעיה שנחשפה.
הפעולה עצמה עורכת כארבע דקות בלבד, ודוח המידע מסופק לנהג, ובהרשאה גם לטכנאי הרכב שעימו הוא עובד. הניתוח המדוקדק מאפשר לאיש המקצוע לבחון את מאפייני גזי הפליטה לאורך זמן, ולאתר את הבעיה במהירות וביעילות. פעולה זו חיסכון רב בזמן ובעלויות התיקון. בסופו של התהליך, לאחר התיקון, מצב חמשת גזי הפליטה אמור לחזור לסטנדרט הנמצא בטווח היעד של הרכב הספציפי. בכך הרכב יעמוד בדרישות של החקיקה הצרפתית (Emergency Plan for air quality) לעמידה בכל עת בתקני זיהום האוויר המחייבים.

ציוד למוסכים
קטגוריית הציוד למוסכים מיקדה השנה הרבה תשומת לב. רבים מהמבקרים הינם בעלי מוסכים, וכולם רוצים ללמוד על ציוד המוסכים המתקדם ביותר. בגביע הזהב זכתה חברת FILLON TECHNOLOGIES , עם טכנולוגיית ה- DAISY WHEEL שמיועדת לענף הפחחות והצבע. מערכת זו מיועדת לייעל את תהליך הכנת הצבע, לקראת צביעתו של הרכב. התהליך הממוחשב הינו יעיל ואיכותי , כשהוא מספק לצבעי הרכב צבע בעל גוון אחיד, ואף שומר על רמת 'טריות' הצבע, וזאת גם כשמדובר בצביעה מושכת בכמויות צבע גדולות יחסית. תהליך זה מתאפשר הודות לכך שאין מגע בין הצבע לאוויר החיצוני, ובמשך כל הזמן מתבצע ערבוב של הצבע באמצעות בוחשן גומי פנימי שיוצר ערבול פנימי עמוק לקבלת פיגמנטים אחידים של צבע.
הגודל הקומפקטי של המערכת (כ- 1 מטר מעוקב) אינו גוזל מקום רב במוסך. כל תהליך הצבע מבוקר ומפוקח באמצעות מחשב, שגם דואג להזנה אוטומטית מדוייקת מאוד של צבע. המחשב מפקד על סולונואיד שמפעיל שסתום התזה לריסוק וריסוס טיפות הצבע. המערכת כוללת ממשק תוכנה להפקת כל גווני הצבע האוניברסליים , וזאת בדיוק מירבי.  המערכת מאפשרת עבודה גם עם כמויות צבע קטנות, לתיקונים מקומיים, עם הפחתת כמות הצבע שאינו מנוצל למינימום.

גביע הכסף בקטגוריית המוסכים הוענק לחברת SAM OUTILLAGE, וזאת זכות מערכת ה-
P.E.A.  – Autonomous Power and Energy
מדובר במערכת אלטרנטיבית, בלתי תלויה, שיכולה לספק למוסך אוויר דחוס הדרוש לו לצורך הפעלת הכלים הפניאומטיים שברשותו. מדובר ביחידה קומפקטית בנפח שנע בין 2 ל- 9 ליטר (בהתאם לדגם), המספקת לחץ של 300 באר. היחידה מצויידת בשסתום חזק, גמיש ומדויק , שמספק את לחץ האוויר הדרוש למוסך. הספיקה שם המערכת מרשימה למדי בהתחשב במימדיה הקומפקטיים: כ- 400 ליטר בדקה, וזאת בכל טווחי לחץ האוויר האפשריים. המשמעות היא שניתן להפעיל מגוון גדול מאוד של כלים פניאומטיים הדורשים לחצי אוויר וספיקה משתנים. 
יתרה מכך, מכיוון שמדובר במערכת אוטונומית, ניתן לקחת אותה גם לשטח, ולבצע שם את אותן פעולות עם לחץ אוויר שאותן ניתן היה לבצע עד כה רק במוסך. מפתחי המערכת טוענים שהפעולה בשטח יכולה להתבצע גם בתנאי שטח ומזג אוויר קשים. המערכת יכולה, לדוגמא, לבצע בין 800 ל- 900 הידוק או שחרור ברגים, לאפשר קידוח לינארי של 12 מטר, או למסמר כ- 2,500 יחידות.


 

הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים