QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
  השקה ל-'אפטיס': חוויה של ניידות עם אוטובוסים חשמליים

16/03/2017
שרות רכב ותחבורה 


אלסטום ו-NTL הציגו לאחרונה בצרפת את "אפטיס" (Aptis), פתרון תחבורה חדשני. בעוד ערים מחפשות אמצעי תחבורה חכמים יותר, יעילים יותר ומחוברים יותר, אפטיס כבר עורר את התעניינותם של לקוחות באירופה. בצרפת, איגוד התחבורה של איל-דה-פראנס (STIF) החליט להשיק שתי מערכות ניסיוניות, אחת מהן עם RATP (האיגוד האוטונומי של התחבורה הפריזאית). אפטיס יעבור הרצה בפאריז ובאיל-דה-פראנס במהלך המחצית השנייה של 2017.
העיצוב הייחודי והחדשני של אפטיס, המבוסס על זה של רכבת קלה, משלב נגישות של רצפה נמוכה עם שדה ראיה של 360° על הסביבה. שתיים או שלוש דלתות כפולות גדולות מקלות על זרימת הנוסעים העולים והיורדים ומספקות נגישות נוחה לכיסאות גלגלים ועגלות.
המפעילים ייהנו מרכב קל לתחזוקה בעל משך החיים הארוך ביותר בקטגוריה. הודות לארבעת גלגלי ההיגוי לעומת שניים באוטובוס רגיל, אפטיס תופס 25% פחות שטח בפניות, כך שהוא משתלב בעיר באופן מושלם. הודות לכך, האוטובוס זקוק לפחות מקום כדי לעצור בתחנות ובכך מפנה מקום לכלי רכב אחרים.
אלסטום ו-NTL יספקו לא רק את הרכב, אלא מערכת שלמה, שתכלול תכנון ממדים (dimensioning), אופציות טעינה, תשתיות כביש, ליסינג ואופציות אחריות, המבטיחות שערים יוכלו לשלב תחבורה חשמלית בצורה חלקה וחסכונית ברשתות התחבורה שלהן. הודות לעלויות התחזוקה והתפעול הנמוכות ולחיי התפעול הארוכים יחסית לאוטובוסים, עלות הבעלות הכוללת של האפטיס שקולה לאוטובוסים הקיימים כיום הנוסעים על דיזל.
"עם אפטיס, אנו משלימים את היצע התחבורה החשמלית שלנו ויכולים כעת להציע טווח שלם של פתרונות עירוניים. היה זה אתגר של ממש ליצור את קונספט הכלי החדשני הזה, שהתאפשר הודות לפיתוחים המתקדמים והידע על כלי רכב הנוסעים על צמיגים ב-NTL, והודות למומחיותה של אלסטום בהינע חשמלי ושילוב מערכות. אנו גאים מאוד להציג פתרון תחבורה חדש וידידותי לסביבה, שיחולל מהפכה בתחבורה העירונית", אומר הנרי פופאר-לפארז', יו"ר ומנכ"ל אלסטום.
אפטיס נטען בלילה בדפו (מרכז התחזוקה והבקרה), או בטעינה מהירה בסופו של כל קו נסיעה במהלך הפעילות היומית. טעינה מהירה תתבצע באמצעות פנטוגרף מטעין או SRS, מערכת הטעינה הקרקעית, המהירה והחדשנית של אלסטום.
אבות טיפוס של אפטיס מיוצרים במפעל של NTL בדופיגהיים, אלזס, ורכיבים עיקריים מיוצרים בחמישה אתרים של אלסטום בצרפת: בסן-אואן ניהול הפרויקט ואינטגרציית מערכות, בטארב מערכות ההינע, באורנאן המנועים, בוויטרול ה-SRS ובווילרבאן הרכיבים החשמליים של מערכת ההינע.

אפטיס ושוק האוטובוסים החשמליים

מדיניותן של מדינות אירופה מעודדת מעבר מאוטובוסים הנוסעים על דיזל לכלי רכב המשתמשים באנרגיה ירוקה. הביקוש לאמצעי תחבורה ללא פליטת מזהמים הולך וגדל. התחזיות הדמוגרפיות מראות שאוכלוסיית העולם צפויה להגיע ל-9.7 מיליארד נפש עד שנת 2050, מתוכם 70% יגורו באזורים עירוניים. על רקע הצפי להכפלת הפליטות של התחבורה הציבורית בעולם, שיהיו שקולים לקרוב למיליארד טון פד"ח עד 2025, הרשויות הציבוריות מודאגות יותר מתמיד לגבי השפעתה הסביבתית של התחבורה.
אלסטום ו-NTL מסייעות כבר היום למעבר למערכות תחבורה המבוססות על ערכים של קיימות, על ידי תכנון וייצור של פתרונות חדשניים, ידידותיים לסביבה, יעילים ויפים. השתיים החליטו להשיק סוג חדש של רכב, כהשלמה למגוון כלי התחבורה החשמליים שלהן שאינם פולטים מזהמים לסביבה: אפטיס (Aptis).
אפטיס פותח במיוחד כדי להציע לערים מערכת תחבורה נקייה ויעילה. בהיותו מבוסס על מומחיותן של אלסטום ו-NTL בפיתוח צמיגים, סרנים, מנועים ומערכות הינע, אפטיס מכיל בתוכו את כל היתרונות של רכבת קלה כדי להעניק חוויה משופרת לנוסעים ולמפעילי המערכת. זו הפעם הראשונה ששתי החברות מפתחות כלי תחבורה שאינו נוסע על מסילה אשר ישלים את מגוון הפתרונות שלהן, כדי לספק ללקוחות טווח שלם של תחבורה עירונית חשמלית, ועל כן נקייה.

הצפי: צמיחה מואצת שוק האוטובוסים החשמליים

אוטובוסים חשמליים ימלאו תפקיד מרכזי בתחבורה העירונית ב-10 עד 20 השנים הבאות, כאחד הפתרונות שיחליפו את האוטובוסים הנוסעים על דיזל. מדינות וערים רבות כבר השיקו פרויקטים להחלפת ציי התחבורה הציבורית. עד 2035, מרבית הערים באירופה יפעילו אוטובוסים חשמליים ברשתות התחבורה העירוניות.
חבל איל-דה-פראנס בצרפת יהיה הראשון שיפעיל מערכות אלה לאור הצמיחה המשמעותית הצפויה בו בשנים הקרובות, כשהמטרה היא להחליף 80% מצי האוטובוסים באזור.
בצרפת, איגוד התחבורה של איל-דה-פראנס (STIF) החליט להשיק שתי מערכות ניסיוניות, אחת מהן עם RATP. אפטיס יעבור הרצה בפאריז, חבל איל-דה-פראנס, במהלך המחצית השנייה של 2017.
גם ערים אחרות בצרפת מתכוונות לרכוש ציי אוטובוסים חשמליים. באירופה, אלסטום ו-NTL מתכוונות לפעול בהולנד, בלגיה, גרמניה וספרד, המובילות את הדרך בפתרונות של תחבורה חשמלית.

אפטיס, חוויה חדשה של ניידות עירונית
אפטיס הוא פתרון תחבורה חדש. הוא מספק לערים כלי רכב שהנו 100% חשמלי בנוסף למערכת שלמה הכוללת תכנון ממדים (dimensioning), אופציות טעינה, תשתיות כביש, ליסינג ומספר אופציות לאחריות היצרן.

חוויה ייחודית לנוסעים
עיצובו הייחודי והחדשני של אפטיס קיבל את השראתו מהחשמלית, והוא משלב נגישות של רצפה נמוכה עם שדה ראיה של 360° על הסביבה.
הודות למצברים ומערכות החשמל הנמצאים על הגג והגלגלים הממוקמים בשני קצות האוטובוס ללא כנפיים, אפטיס מציע לנוסעים קונספט חדש לחלוטין על ידי רצפה נמוכה בשטח של 20 מ"ר. הדלתות הכפולות, גם הן מבוססות על העיצוב של חשמלית, מקלות על זרימת הנוסעים העולים והיורדים לאוטובוס ומאפשרות נגישות נוחה לכיסאות גלגלים ולעגלות. יחד עם החלונות הפנורמיים בשני הקצוות, אפטיס מציע 20% יותר שטח חלונות מאוטובוסים אחרים, בנוסף לרמת רעש נמוכה.

רכב אופטימלי למפעיל
הודות לארבעת גלגלי היגוי לעומת שניים בלבד באוטובוס רגיל, אפטיס תופס 25% פחות שטח בפניות. מאפיין ביצועי זה מועיל בעצירות בתחנות על ידי מזעור המרחב הנדרש לחניה ופינוי מרחב נוסף לכלי רכב אחרים. אפטיס מתיישר לשפת המדרכה באופן מושלם כדי לאפשר למשתמשי כיסאות גלגלים ועגלות לעלות לאוטובוס בקלות, ובכך מקצר את זמן השהייה בתחנה.
לאפטיס מרחב פנימי גמיש, המציע תצורות שונות בהתאם לצורכי המפעיל: מקומות ישיבה מאחור, שתיים או שלוש דלתות כפולות בשני הצדדים, ועיצוב פנימי מותאם שניתן לשנות בקלות בהתאם למחזור החיים. ניתן להוסיף או להסיר מושבים בקלות בהתאם לדרישות העיר או הקו.
עלות הבעלות הכוללת היא אופטימלית הודות לתחזוקה פשוטה יותר, ועל כן מופחתת: לאפטיס יש ארבעה צמיגים במקום שישה באוטובוסים רגילים, מערכת צינון אוויר למנוע במקום צינון במים כרגיל, וכל הרכיבים נגישים יותר מפני שהם נמצאים על הגג. מרחב הפנים תוכנן לניקוי קל וניתן לשנות את האלמנטים הפנימיים בכל שלב של חיי המוצר. עלויות התפעול גם הן נמוכות יותר הודות למקורות האנרגיה החשמלית, קיבולת הנוסעים המוגדלת, קצב חילוף גבוה, אופטימיזציה של מערכת האנרגיה ומשך חיים ארוך יותר, כ-20 שנה. מערכת ההינע של אפטיס חזקה ואמינה, בהיותה מעוצבת בהשראת חשמליות Citadis של אלסטום עם מנועי מגנט קבוע ומשך חיים ארוך יותר.
אלסטום ו-NTL עובדות על דרכים שונות וחדשניות למכירת אפטיס. יש לקוחות שירצו לרכוש את האוטובוס בלבד, ואילו אחרות יעדיפו הצעת חבילה הכוללת שירותי תחזוקה. שתי החברות עובדות כעת עם משקיעים וחברות ליסינג כדי לפתח הצעה למפעילים שאינם מעוניינים להיות בעלי הרכב, או שיהיו הבעלים רק של גוף הרכב ללא המצברים. אלסטום מפתחת גם הצעת מערכת גלובלית.

מערכת הטעינה
ניתן לטעון את אפטיס בשתי דרכים שונות. השיטה הראשונה כרוכה בהעמסת כמות מספיקה של אנרגיה לאוטובוס כדי לאפשר לו אוטונומיה מספקת לפעול במהלך יום עבודה מלא, ולאחר מכן המצברים נטענים בדפו (מרכז התחזוקה והבקרה) במשך הלילה באמצעות תקע סטנדרטי (זמן הטעינה כ-6 שעות עד טעינה מלאה). הפתרון האחר יכול להיות מערכת SRS של אלסטום או פנטוגרף מטעין, שבו הטעינה לוקחת 5 דקות, כזמן הפסקה קצרה של הנהג.
כאשר מתקינים SRS באפטיס, הוא מאפשר לטעון את הרכב בכל פעם שהוא מגיע לסוף קו הנסיעה, במקום רק במרכז הדפו בלילה. באופן זה נדרשים פחות מצברים בגרסה עם SRS.

מערכת SRS מספקת יתרונות נוספים:
רמת שירות גבוהה עם פחות מצברים, המפנה מרחב על הגג להתקנת מערכות מיזוג אוויר
השתלבות טובה יותר ברשת האוטובוסים הקיימת: אין צורך להתקין מערכות טעינה רבות כדי לטעון את כל האוטובוסים בשעות הלילה במרכז הדיפו
השפעה פחותה על רשת החשמל: אם כל האוטובוסים נטענים באותו מקום במשך הלילה, יש צורך בהתקנת תתי-תחנות ספציפיות.

 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים