QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 העליון: האם פסילת הרישיון תהיה לאחר תקופת המאסר?

3/8/2016
שרות רכב ותחבורה 

בית המשפט העליון דן לאחרונה בערעור שהוגש מטעם המדינה על קולת העונש בכך שביהמ"ש המחוזי נמנע מלהטיל עונש פסילה על הנהג העבריין.
בית המשפט המחוזי קיבל הסדר טיעון, במסגרתו הודה הנהג בעובדות כתב האישום לפיהם המשיב נהג ללא רישיון נהיגה תקף וביטוח וניסה להמלט משוטרים שביקשו ממנו לעצור תוך כדי נסיעה פרועה (כמפורט בהרחבה רבה בפסה"ד). בעקבות זאת הורשע המשיב בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה בכוונה מחמירה וכן נהיגה ללא רישיון וללא פוליסה. ביהמ"ש גזר על המשיב עונש מאסר בפועל של 52 חודשים בגין התיק דנא, והפעיל באופן מצטבר 3 חודשים מכוח מאסר על תנאי ו-9 חודשים בחופף. כמו כן גזר על המשיב מאסר מותנה ופיצוי בסך 9,000 ש"ח. ביהמ"ש המחוזי נימק את מסקנתו שלא להטיל עונש פסילה באופן הבא: "יש ככלל הצדקה להטיל גם עונש של פסילת רישיון נהיגה. ואולם, כאשר נאשם נדון למאסר בפועל, פסילתו מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה נכנסת לתוקף רק לאחר שחרורו ממאסר". מכאן סבר ביהמ"ש קמא שלא יהיה נכון לגזור על המשיב עונש פסילה שיחל רק בסיום מאסרו, כאשר הוא צריך "לבחור לעצמו את דרכו, לטוב או לרע, ומניעת האפשרות שלו להוציא רישיון נהיגה למשך תקופה ארוכה, תכביד מאוד על סיכויי שיקומו".
ביהמ"ש העליון (מפי השופט נ' הנדל) קיבל את הערעור מאחר שעיקרון הענישה המרכזי הוא ההלימה. מהות העבירה במקרה דנא מצדיקה הן הטלת עונש מאסר בפועל והן עונש פסילה. נהיגה אינה זכות אוטומטית הניתנת לאזרח אלא כפופה היא להחזקת רישיון וביטוח תקפים ושמירה על כללי הבטיחות בדרכים. המשיב רמס כללים אלה ברגל גסה וגרם נזק לגוף ולרכוש שהיה יכול להיות גדול הרבה יותר.
כפי שהובהר בעבר, אין להביא בחשבון בתקופת הפסילה את התקופה שבה נשא בעל הרישיון עונש מאסר בגין אותה עבירה; העובדה כי המשיב ירצה עונש אחר (פסילה) לאחר שיסיים לרצות את מאסרו וכי עונש המאסר שנגזר עליו אינו לתקופה קצרה אינה מובילה למסקנה כי אין מקום להטיל עליו עונש פסילה בכלל. כך בנסיבות המקרה דנן. כמובן, גישת הענישה במשפט הישראלי היא אינדיבידואלית, אך בד בבד יש עקרונות וכללים מנחים שיש לפסוק על פיהם. אי הטלת אחד מהעונשים ההולמים את מעשה העבירה עלולה לפגום בעקרונות המשפט.
באשר לתקופת הפסילה, נאמר כי לולא עמדת התביעה שעמדה על ההיבט העקרוני של הערעור ולא על משך התקופה, היה מקום לקבוע תקופה ארוכה אף יותר מזו שנקבע – שנתיים וחצי מיום שחרור המשיב ממאסר
בשורה התחתונה: נהיגה ללא החזקת רישיון וביטוח תקפים ומבלי לשמור על כללי הבטיחות בדרכים מצדיקה הן הטלת עונש מאסר בפועל והן עונש פסילה; בהתאם למצב המשפטי, אין להביא בחשבון בתקופת הפסילה את התקופה שבה נשא בעל הרישיון עונש מאסר בגין אותה עבירה; אין בתקופת מאסר ארוכה להוביל למסקנה כי אין מקום להטיל על הנאשם עונש פסילה בכלל.


 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים