QRCode
להשוואת מחירי משאיות
סרוק את הקוד
 הכנסת: להסדיר את הרכיבה על אופניים חשמליים

25/2/2016
שרות רכב ותחבורה 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, קיימה לאחרונה ישיבה משותפת עם ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ דוד אמסלם, שדנה בהקמת שבילי רכיבה לאופניים ואופניים חשמליים בתחומי הרשויות המקומיות, ובנושא הסדרת הרכיבה. היו"ר כבל אמר בפתח הדיון כי מדובר בנושא שנוגע לתחומי העיסוק של שתי הוועדות, לכן החליטו עם ח"כ אמסלם לקדם את הטיפול בנושא. היו"ר כבל הזכיר כי הדיון מתקיים על רקע המעקב המתמיד שמבצעת הוועדה אחר הנעשה במדרכות הערים, ובהמשך לדיונים קודמים שקיימה בעניין בהם עלתה חומרת הבעיה, ובהמשך לתקנות שאישרה הוועדה בעניין לפני חודשיים לחצי שנה בלבד ותוך דרישה ברורה ממשרדי הממשלה להוביל מהפכה בעניין. ח"כ אמסלם הוסיף כי גם בוועדת הפנים עסקו בנושא והקדישו לכך מספר דיונים, ואמר גם הוא כי משרד התחבורה צריך להביא הסדרה כוללת.
סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור, אמר כי המשרד נמצא בתהליך הסדרה וכי הוא מקווה שבתוך שבוע וחצי תסתיים העבודה על מסמך בנושא. הוא הוסיף כי "במשרד שוקלים בצורה חיובית את המלצת היו"ר כבל והמשטרה להעלות את גיל הרוכבים באופנים חשמליים ל-16". עוד ציין פלור כי המהירות תמשיך לעמוד על 25 קמ"ש ציין כי המשרד מבצע פעולות אכיפה ומחרים אופנים חשמליים לא תקינים ובקרוב תשיק קמפיין הסברה לצעירים. באשר לרישוי ורישוי אמר פלור כי המשרד מאמץ את התקינה הקיימת באירופה שלא כוללת רישום ורישוי, עם זאת הוא הוסיף כי המשרד מציע לרכוש ביטוח באופן וולונטרי.
מנהל אגף תשתיות עירוניות במשרד, פיליפ פארן, התייחס להשקעה בשבילי האופניים ואמר כי בשנה שעברה קיבלו הרשויות 60 מיליון שקלים. עם זאת הוא לא ידע לענות לשאלות חברי הכנסת כמה ק"מ שבילי אופנים אכן נסללו. באשר לחובת ביטוח אמר פלור כי מי שאחראי על העניין הוא אגף שוק ההון והביטוח במשרד האוצר. נציג אגף שוק ההון באוצר, ניר ברקן, אמר כי אם רוצים לחייב ביטוח לפי חוק נפגעי תאונות דרכים אז שרת המשפטים היא זו שיכולה לתקן את החוק, או לחילופין משרד התחבורה יכול לחייב זאת בתקנות. נציג משרד המשפטים, עו"ד דרור וגשל, אמר כי מדובר בנושא מורכב ולכן זה נראה כאילו הוא עובר מאחד לשני. עם זאת הוא הוסיף כי במצב תקין שבו הכללים נאכפים יכול להיות שיהיו הרבה פחות נפגעים, ולא יהיה צריך ביטוח.
ח"כ חיים ילין אמר כי הסברה לתלמידים לא תמנע שום דבר והוסיף כי הוא לא רוצה להיות תורם כליות במדינה בגלל תאונה, אלא בגלל אהבת האדם. ח"כ תמר זנדברג אמרה כי לפני שחברי כנסת יוזמים חקיקה מגבילה נוספת על האופנים החשמליים צריך קודם לאכוף את הקיים, ורק אם זה לא יעבוד אז אפשר לשקול החמרה בחקיקה.  ח"כ מירב בן ארי, שהגישה הצעת חוק פרטית למתן סמכויות אכיפה לפקחים, האשימה כי מי שתוקע את נושא האכיפה הן הרשויות המקומיות.
סגן ראש עיריית נתניה ומחזיק תיק התחבורה בעירייה, אלי דלל, אמר כי צריך להסתכל על האופנים החשמליים כעל טוסטוס לכל דבר, והנגזרת של זה תהיה טיפול בגיל הרכיבה, ברישיון ורישוי, במיקום הרכיבה ועוד. סגנית ראש עיריית תל אביב, מיטל להבי, אמרה כי היא מודאגת לנוכח הדברים שנאמרו בדיון. היא הוסיפה כי צריך לאכוף את התקנות הקיימות כבר עכשיו והצטרפה לקריאה של דלל להתייחס לאופניים החשמליים כמו לטוסטוס מבחינת הביטוח.
היו"ר כבל שב והזכיר כי לא מדובר בדיון ראשון של הוועדה, ולמרות זאת לא התקבלו תשובות ברורות לגבי מה נעשה בחודשים האחרונים לשיפור המצב, או מה התוכניות לעתיד. יו"ר ועדת הפנים אמסלם הציע לתת למשרד התחבורה זמן של 3 חודשים בלבד לסיים את הטיפול בנושא, ואמר כי אם עד אז לא תהייה הסדרה כוללת אז חברי הכנסת יעשו זאת בחקיקה. ח"כ כבל הזכיר כי זאת בדיוק הייתה דרישתו ממשרד התחבורה עם אישור התקנות בעניין האופנים החשמליים לזמן מוגבל, ואמר כי התקנות יפגעו בדיוק בעוד כ-3 חודשים וכי זה הזמן שנותר למשרד התחבורה לעמוד בדרישתו ולהציג הסדרה כוללת. "לי נמאס מההתחמקויות, אנחנו דורשים תשובות חדות וברורות", אמר ח"כ כבל בתקיפות. הוא הוסיף וסיכם כי נקודת המוצא היא שצריך לעודד את הרכיבה על האופניים, כמו גם על אופניים חשמליים, אך חייבים להסדיר את השימוש בכלים החשמליים. 


הרשם עכשיו לניוזלטרים של רכב ותחבורה: 
קצר, ממצה, איכותי, חינם - אצלך במייל
דואר אלקטרוני
שם פרטי
שם משפחה

Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס


רכב ותחבורה
 מירב דסקלו הפקות בע"מ

מערכת: rechev@taler.co.il
מודעות: anat@taler.co.il
טלפון: 03-6839666


 
 
 
מבזק  חדשות
 
 
קישורים ממומנים

טרייד אין 
טרייד מוביל מכונית
מהיבואן לצרכן

 
www.trademobile.co.il


דיגום כלי רכב
דיגום והתקנת מערכות הידראוליות לצורך הרמה
www.npt.co.ilספר דיגיטלי, מגזין דיגיטלי,
קטלוג דיגיטלי, חוברת דיגיטלית

דיגיטלר
המרת חוברות לתצורה דיגיטלית
http://www.digitaler.co.il
 
[חזור למעלה]        [הוספה למועדפים]        [מפת האתר]        [יצירת קשר]        [קישורים]
 
 
     
לייבסיטי - בניית אתרים